18. července 2017 15:39
Adam Vala

Tohle jsou 4 filmy, které dopadly lépe než jejich knižní předlohy! Sami spisovatelé to potvrzují

Někdy se všechna pravidla mění a filmy jsou lepší než knihy

Obecně platí, že knihy jsou coby předlohy filmů obsáhlejší a téměř ve všech ohledech lepší, existují však případy, kdy to scénáristé zvládli mnohem lépe nežli původní autoři. Jak to víme? Protože to autoři sami přiznali! Jedná se o následující pětici filmů, které dopadly lépe než knihy.

1) MLHA

Spisovatel Stephen King platí za mistra thrillerů, ne vždycky ale dokáže zvládnout závěry svých knih. I proto si filmaři upravili Mlhu podle svého a připravili naprosto odzbrojující konec. Zatímco kniha končí happyendem, kdy hlavní hrdina a jeho syn odjíždí za nadějí do Hartfordu. Ve filmu je ale pasažérů ve vozidle rovnou pět a hlavní hrdina se pod tíhou bující apokalypsy rozhodne ukončit trápení celé své rodiny. Postupně zastřelí všechny kromě sebe (protože mu dojdou náboje) a pak vystoupí z auta, aby čelil vlastní smrti. Místo toho ale se na scéně objeví tank a armáda, která už má situaci pod kontrolou…

2) KLUB RVÁČŮ

Vzpomínáte si na závěr filmu, kdy se hlavní hrdina – Vypravěč – drží za ruku se svou láskou Marlou a oba sledují, jak se před jejich očima bortí systém? Zajímavý „happyend“, v knize ale k ničemu tak romantickému nedojde. Vypravěč se totiž vymaní z vlivu svého schizofrenického já Tylera a skončí v blázinci. Vše je zmírněno alespoň tím, že má hlavní hrdina blázinec za nebe.

3) INTERVIEW S UPÍREM

Spisovatelka Anne Rice předběhla svou dobu. Práva na svou sexuální romanci Interview s upírem prodala Hollywoodu, ale po dlouhou dobu nebyla vůbec spokojená s tím, co s jejím námětem vyvádí scénáristé. Poslední fázi, tedy natáčení filmu s Tomem Cruisem, už veřejně hanila, podkopávala a zapřísáhla se, že nepůjde ani na jedno promítání. Nakonec ji byla doručena videokazeta přímo od filmařů, ať se v klidu podívá a uvidí, jak její dílo zpracovali. A stal se zázrak. Rice byla doslova ohromena, napsala tunu omluvných dopisů, sama zaplatila několik reklam na film v novinách a všechny změny scénáristů doslova adorovala.

4) BLADE RUNNER

V tomto případě nejde tolik o to, že by film byl lepší než samotná kniha, ale i tak se filmařům podařilo něco zapamatováníhodného. Spisovatel Phillip K. Dick totiž dopsal předlohu k filmu Blade Runner v době, kdy pochyboval o celém žánru a bojoval s depresemi. Přidal se k tomu špatný zdravotní stav a hrozilo, že se premiéry filmu vůbec nedočká. Nakonec pomohlo to, že se dostal pouze k preview verzím snímku, v nichž chyběl obligátní happyend a byly mnohem blíže k režisérské verzi, kterou adorují fanoušci po celém světě. Dick byl spokojený, nevěřil, že z jeho knihy je možné vykřesat tolik skvělého a je pravděpodobné, že ze světa odešel s dobrým pocitem, uzavírající celou jeho kariéru.

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický