4. listopadu 2020 18:00

Jak vznikl Spider-Man? Doteď se na tom neshodli ani jeho tvůrci

Rozplétáme pavučinu Spider-Manova vzniku.

Na Prima COOL jste nedávno mohli vidět biják Amazing Spider-Man 2. Peter Parker s tváří Andrewa Garfielda se v něm serve jako kůň s Electrem Jamieho Foxxe. Možná víte, že tento film měl nakopnout i vlastní týmovku Spideyho záporáků, na niž nakonec nikdy nedošlo. Nicméně o to zajímavější je se podívat, jak vlastně vznikl i sám Spidey – i jemu totiž napomohla k životu jiná týmovka – a na tom, kdo se na vzniku postavy podepsal nejvíc, se neshodnou ani Spideyho tvůrci.

Pavouk na zdi

Jako mnoho slavných superhrdinů od Marvelu, také Spider-Man do značné míry vděčí za svůj úspěch Fantastické čtyřce. Právě na ní Stan Lee v roce 1962 udělal terno, když de facto vymyslel týmový formát novodobého superhrdinského příběhu a dovolil Marvelu překonat v popularitě do té doby dominující DC Comics. Když dosáhl této mety, bylo na čase začít se poohlížet po jiných nápadech.

Jedním z nich byla i snaha dostat ke komiksům náctileté čtenáře – a to samozřejmě přináší nutnost dodat jim postavu, s níž se můžou asociovat, čili jiného superhrdinského teenagera. Traduje se, že k popsání Spideyho superschopností Stana inspiroval okamžik, kdy znuděně pozoroval lézt pavouka anebo mouchy po zdi. I on sám však později řekl, že si není jistý, jestli se tahle historka stala anebo si ji vymyslel, protože je to fajn příběh pro novináře.

Nebylo to poprvé, co Marvel přišel s pavoučím hrdinou. V 50. letech, kdy byly populárnější hororové "monstr" komiksy, se jednoho čísla dočkal i Man-Spider, který měl přesně opačnou genezi vzniku – šlo o pavouka, který byl vylepšen radioaktivní látkou do sympatického velkého pavouka. Bohužel však zemřel na konci svého prvního a posledního příběhu. Leeho tato postava nejspíš nijak neinspirovala, nemohli jsme si ji ale nechat pro sebe, jelikož dokonale ilustruje, že když dva dělají totéž, není to nutně totéž.

Zatímco i náctiletí superhrdinové tehdy fasovali přízviska "Boy", Lee se rozhodl, že Spidey bude "Man", aby mohl s příběhem dále stárnout a dospívat. Pokud vás zajímá, proč je ve slově Spider-Man uprostřed pomlčka, i když se bez ní jiní superhrdinové obejdou, důvod je prozaický – bez ní by "Spiderman" zdálky vypadal příliš podobně jako konkurenční "Superman".

Kdo s koho?

Ačkoliv se hlavouni Marvelu obávali vydat ven superhrdinu se schopnostmi pavouků, jichž se hodně lidí automaticky bojí, Lee dostal zelenou posunout projekt na další metu. Chopil se jej totiž kreslíř Jack Kirby, který si vzpomněl na nerealizovanou komiksovou postavu, na níž pracoval v 50. letech – měl jí být sirotek žijící se dvěma seniory, který našel magický prsten, jenž mu dal superschopnosti. Nejspíš už tušíte, že se tím po jisté úpravě zrodilo pozadí Spideyho života.

Lee první verzi Spideyho paradoxně nenáviděl. S Kirbym totiž vytvořili superhrdinu, který byl příliš hrdinský! Co přesně se stalo mezi touto verzí a vydáním prvního Spideyho příběhu v Amazing Fantasy #15 (v srpnu 1962), není jasné. Lee totiž tvrdil, že postavu do finální fáze upravil podle svého, Kirby zase říkal, že měl hlavní roli ve Spideyho úpravách on.

Na Spideyho vzhled měl navíc objektivně značný vliv i Steve Ditko, jenž vymyslel vzhled obleku včetně barevné kombinace. Těžko říct, kdo co reálně vymyslel, tvůrci si na své mládí samozřejmě vzpomínali ve stáří. Navíc u kreativních lidí je často problém odhalit, kdo má na společném projektu vyšší podíl, protože se vzájemně všichni inspirují. No a když se pak do celého mixu dodá ego...

Spider-Man každopádně ve své finální verzi raketově vystoupal k popularitě a začal se brzy prodávat ještě lépe než Fantastická čtyřka. Ať už byl recept na jeho vznik jakýkoliv, zafungoval zjevně velmi dobře. Spider-Man pomohl spolu s X-Meny Marvelu zajistit silnou pozici na trhu. Když šla společnost o dekády později k zemi, byl Spidey také druhým (po X-Menech) úspěšným filmem na motivy marveláckého hrdiny. A dnes, po dohodě-nedohodě se Sony, je Spidey dokonce doma v marveláckém filmovém univerzu. Což na někoho, nad jehož vznikem se neshodnou ani sami autoři, vůbec není špatné!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický