RECENZE: Dvojice Affleck & Damon v novém filmu prodává tenisky a je to fakt zábava. Vyplatí se jim dát v kině šanci?
Česky trailer filmu Air: Zrození legendy
Vyprávět příběh o vzniku slavných tenisek nezní jako recept pro strhující film. Jak to tedy nakonec dopadlo?
Jsou to jen tenisky, dokud si je neobuje ten pravý. Tak by se dal parafrázovat příběh partnerství značky Nike s Michaelem Jordanem, ale platí to i pro samotný film Air: Zrození legendy, do kterého se jeho tým v čele s tandemem Affleck & Damon obul fakt skvěle.
Film se nemůže v rozhodujících momentech spolehnout na adrenalin, řev motorů, drtivé údery v ringu, tréninkové sekvence s překonáváním sebe sama ani rytířská gesta fairplay. Vše podstatné se v něm řeší v korporátních zasedačkách a napětí se projevuje nervózním posedáváním a čekáním na zvonění telefonu. Přesto nabízí emoce, humor i drama těch nejlepších sportovních filmů, protože režie (Affleck), scénář (Alex Convery) i herci válí jak Chicago Bulls na vrcholu Jordanovy éry.
Už samotná výstavba skvěle využívá postupy (nejen) sportovních dramat, ale neustále je drobně narušuje, ironizuje a osvěžuje. Třeba samotný Jordan je v něm pořádně vidět jen v montážích skutečných archivních záběrů. Hlavním Jordanem je ve filmu totiž jeho prozíravá matka Deloris (Viola Davis). Stejně tak se zde vše netočí kolem teniskového krále Phila Knighta (Ben Affleck), ale soustředí se na relativně neznámého marketéra Sonnyho Vaccara (Matt Damon). Ten se snaží rozhýbat jak bezradnou divizi basketbalu, tak samotného Knighta, který svou mizející odvahu riskovat a tendenci podbízet se akcionářům schovává v přímé konfrontaci za moudra z východní filozofie.
Air: Zrození legendy Zdroj: Amazon Studios
Potěší množství scén, kde se nechají vyznít a dohrát protichůdné emoce včetně momentů nejistoty, nervozity nebo trapnosti. Výsledek tak působí sympaticky civilně a ne jako další generický zástupce mainstreamového řemesla. A vyniknou i vedlejší a hezky charakterizované postavy – výřečný branďák Howard White (Chris Tucker), Jordanův pořádně výbušný agent David Falk (Chris Messina), slavný kouč a Vaccarův věrný mentor i kamarád George Raveling (Marlon Wayans) nebo až autisticky soustředěný designér samotných bot Peter Moore (Matthew Maher).
Tahle svižná, na vztahy zaměřená a nevtíravě vtipná konverzačka v něčem připomíná třeba to nejlepší ze seriálových Mad Men, ale taky feel-good biografie jako Bohemian Rhapsody. Nike udělal další chytré rozhodnutí, protože oslovil ty pravé tvůrce, kteří mu dokázali postavit pomník z vlastní minulosti a dál upevnit brand. Příběh legendy je ale natolik zručně podaným, zábavně a univerzálně fungujícím příběhem o zapálení pro věc, že na jeho byznysový rozměr snadno zapomenete.