Rambo kdysi spustil nefalšovanou akční revoluci. Dostal nás od bondovek ke Komandu
Filmové akčňáky se dělí na ty před Rambem a na ty po Rambovi...
Mladý Sylvester Stallone se v nedělním prvním Rambovi představí jako veterán vietnamské války, jehož se rozhodli podusit poldové v americkém vidlákově. Jenže on se jim nedá zadara! Tenhle biják dal v roce 1982 vzniknout celému boomu akčních filmů 80. let. Jak je to možné, když se rány ve filmu rozdávaly již před Rambem? Udělejte si testosteronový čaj a poznejte, jak se psala žánrová historie!
Před Rambem
Akční film – i v éře, kdy se ještě nejmenoval „akční film“ – rozhodně nikdy neseděl v koutě. Prvky akce najdeme prakticky od počátku kinematografie. Ať už to byly grotesky, kde Charlie Chaplin, Buster Keaton a další již poněkud pozapomenutá jména vyváděla divoké fyzické kousky, anebo to byly válečné snímky, kde se zase pro štěkání pušek, samopalů a kulometů nešlo daleko, proto-akčnímu filmu se vydatně dařilo již během prvního půlstoletí kinematografie.
Netřeba ale jít dále než za jedinou scénu s Keatonem nebo válečný biják z druhé světové, aby nad nimi divák pokrčil rameny. Ať už jste odkojeni Arnoldem Schwarzeneggerem, nebo Mattem Damonem, moderní akční film je plný nejen výstřelů, ale i velmi svižné choreografie akčních scén. Navíc mu často nechybí humor a/nebo dramatická story. To vše jsou prvky, které někdejší válečné filmy i grotesky tak či onak postrádaly.
Rambo: První krev Zdroj: Orion Pictures
V 60. letech se však situace začínala měnit. Hongkongský film skrze Bruce Lee předvedl bojové scény, které začínaly choreografii uplatňovat stále častěji. Povětšinou se v nich sice postavy řezaly ručně, stručně, ale mnohdy sáhly i po palné zbrani. Objevila se nová generace herců, krom Bruce Lee třeba i Chuck Norris, kteří během 70. let stáli u zrodu akčního filmu. Opět se však objevuje příslovečné ale – tyhle rané akční filmy často smrděly korunou, dolarem i yenem a holdoval jim jen omezený počet diváků.
Pak se však objevila i druhá linka bijáků, které inspirovaly akční film 80. let – jednalo se o příběhy s agentem 007. Tyto špionážní filmy rovněž nešly pro akci daleko, při všem respektu vůči Seanu Connerymu však ani v nich ještě nebyly scény přehršle choreografické. Na druhou stranu šlo o gigantické komerční hity, které inspirovaly řady následovníků. A v letech 70. se navíc objevily i vážnější špionážní filmy, které těžily z popularity Bonda, jen si hledaly vlastní, vážnější linku.
V podstatě tak byla připravena půda pro film, který vše spojoval dohromady...
Po Rambovi
Rambo čerpal lvím dílem z popularity Sylvestera Stallona, který po úspěchu Rockyho platil za filmovou hvězdu, jež byla jak slavná, tak vypadala jako řezník ve stylu Bruce Lee. Zároveň ale nabídl příběh i motiv vyrovnávání se s vietnamskou válkou, jenž nezapomněl okořenit motivem drsného (super)hrdiny, který svůj posttraumatický stres ventiloval s pomocí těžkého kulometu. Byl to recept, který po premiéře v roce 1982 inspiroval davy následovníků.
Velmi rychle přišel boom nové generace akčních filmů, který byl o fous populárnější a o fous úspěšnější než generace minulé. Rambo II, Komando, Predátor, ale i Terminátor, Vetřelci a brzy poté i dekonstrukce v duchu Smrtonosné zbraně či RoboCopa ukázaly, jak cool dovedou být Drsní Týpci (TM) s Drsnými Kvéry (TM). Neměli bychom ovšem popularitu osmdesátkové akce ani zase zveličovat. Například Komando, jakýsi archetyp válečných akčních filmů své éry, utržilo v kinech necelých 60 milionů dolarů. O rok mladší Policajt v Beverly Hills, který je podstatně komediálnější a podstatně méně testosteronový (a čerpá hodně spíše z žánru detektivek), utržil přes 300 milionů.
Evoluce žánru akčního filmu v duchu Slye a Arnieho ovšem udělala své a podepsala se na dalším vývoji akčního filmu jako takového. Ať už se vůči ní filmaři dalších let vymezovali, anebo ji naopak citovali.
Rambo: První krev Zdroj: Orion Pictures
Navíc je nutné zmínit, že 80. léta akčnímu filmu notně hrála do karet. Studená válka byla podruhé na svém maximu – v roce 1983 nastala během operace NATO jménem Able Archer 83 podobná situace jako během karibské krize, ale tentokrát byla skoro-přestřelka daleko méně medializovaná a proslavila se až s odstupem. Ostré vlády Margaret Thatcher a Ronalda Reagana vyzývaly kolabující východní blok na mač, a zdálo se, že může znovu dojít na světový konflikt.
Akční bijáky s Arniem, Slyem, ale později i Brucem Willisem se tak mezi lety 1982 (první Rambo) a 1989 (Smrtonosná past, kdy se žánr začal přesouvat k obyčejným poldům a vzdaloval se válce) na chvíli staly jakýmsi ideálním spojením reálných světových témat a nezbytné porce únikové fantazie. Obrazy polonahých maskulinních drsňáků, kterak s kulometem u pasu kosí nepřátelské vojáky jako vysokou slámu, se však zapsaly do povědomí celé jedné generace diváků.
A oslovit evidentně umějí dodnes, tak si je na COOL koukejte pořádně užívat!
Komando Zdroj: 20th Century Fox
Rambo začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.