2. října 2023 00:04

Rambo kdysi spustil nefalšovanou akční revoluci. Dostal nás od bondovek ke Komandu

Filmové akčňáky se dělí na ty před Rambem a na ty po Rambovi...

Mladý Sylvester Stallone se v sobotním prvním Rambovi představí jako veterán vietnamské války, jehož se rozhodli podusit poldové v americkém vidlákově. Jenže on se jim nedá zadara! Tenhle biják dal v roce 1982 vzniknout celému boomu akčních filmů 80. let. Jak je to možné, když se rány ve filmu rozdávaly již před Rambem? Udělejte si testosteronový čaj a poznejte, jak se psala žánrová historie!

Před Rambem

Akční film – i v éře, kdy se ještě nejmenoval „akční film“ – rozhodně nikdy neseděl v koutě. Prvky akce najdeme prakticky od počátku kinematografie. Ať už to byly grotesky, kde Charlie Chaplin, Buster Keaton a další již poněkud pozapomenutá jména vyváděla divoké fyzické kousky, anebo to byly válečné snímky, kde se zase pro štěkání pušek, samopalů a kulometů nešlo daleko, proto-akčnímu filmu se vydatně dařilo již během prvního půlstoletí kinematografie.

Netřeba ale jít dále než za jedinou scénu s Keatonem nebo válečný biják z druhé světové, aby nad nimi divák pokrčil rameny. Ať už jste odkojeni Arnoldem Schwarzeneggerem, nebo Mattem Damonem, moderní akční film je plný nejen výstřelů, ale i velmi svižné choreografie akčních scén. Navíc mu často nechybí humor a/nebo dramatická story. To vše jsou prvky, které někdejší válečné filmy i grotesky tak či onak postrádaly.

V 60. letech se však situace začínala měnit. Hongkongský film skrze Bruce Lee předvedl bojové scény, které začínaly choreografii uplatňovat stále častěji. Povětšinou se v nich sice postavy řezaly ručně, stručně, ale mnohdy sáhly i po palné zbrani. Objevila se nová generace herců, krom Bruce Lee třeba i Chuck Norris, kteří během 70. let stáli u zrodu akčního filmu. Opět se však objevuje příslovečné ale – tyhle rané akční filmy často smrděly korunou, dolarem i yenem a holdoval jim jen omezený počet diváků.

Pak se však objevila i druhá linka bijáků, které inspirovaly akční film 80. let – jednalo se o příběhy s agentem 007. Tyto špionážní filmy rovněž nešly pro akci daleko, při všem respektu vůči Seanu Connerymu však ani v nich ještě nebyly scény přehršle choreografické. Na druhou stranu šlo o gigantické komerční hity, které inspirovaly řady následovníků. A v letech 70. se navíc objevily i vážnější špionážní filmy, které těžily z popularity Bonda, jen si hledaly vlastní, vážnější linku.

V podstatě tak byla připravena půda pro film, který vše spojoval dohromady...

Po Rambovi

Rambo čerpal lvím dílem z popularity Sylvestera Stallona, který po úspěchu Rockyho platil za filmovou hvězdu, jež byla jak slavná, tak vypadala jako řezník ve stylu Bruce Lee. Zároveň ale nabídl příběh i motiv vyrovnávání se s vietnamskou válkou, jenž nezapomněl okořenit motivem drsného (super)hrdiny, který svůj posttraumatický stres ventiloval s pomocí těžkého kulometu. Byl to recept, který po premiéře v roce 1982 inspiroval davy následovníků.

Velmi rychle přišel boom nové generace akčních filmů, který byl o fous populárnější a o fous úspěšnější než generace minulé. Rambo II, Komando, Predátor, ale i Terminátor, Vetřelci a brzy poté i dekonstrukce v duchu Smrtonosné zbraně či RoboCopa ukázaly, jak cool dovedou být Drsní Týpci (TM) s Drsnými Kvéry (TM). Neměli bychom ovšem popularitu osmdesátkové akce ani zase zveličovat. Například Komando, jakýsi archetyp válečných akčních filmů své éry, utržilo v kinech necelých 60 milionů dolarů. O rok mladší Policajt v Beverly Hills, který je podstatně komediálnější a podstatně méně testosteronový (a čerpá hodně spíše z žánru detektivek), utržil přes 300 milionů.

Evoluce žánru akčního filmu v duchu Slye a Arnieho ovšem udělala své a podepsala se na dalším vývoji akčního filmu jako takového. Ať už se vůči ní filmaři dalších let vymezovali, anebo ji naopak citovali.

Navíc je nutné zmínit, že 80. léta akčnímu filmu notně hrála do karet. Studená válka byla podruhé na svém maximu – v roce 1983 nastala během operace NATO jménem Able Archer 83 podobná situace jako během karibské krize, ale tentokrát byla skoro-přestřelka daleko méně medializovaná a proslavila se až s odstupem. Ostré vlády Margaret Thatcher a Ronalda Reagana vyzývaly kolabující východní blok na mač, a zdálo se, že může znovu dojít na světový konflikt.

Akční bijáky s Arniem, Slyem, ale později i Brucem Willisem se tak mezi lety 1982 (první Rambo) a 1989 (Smrtonosná past, kdy se žánr začal přesouvat k obyčejným poldům a vzdaloval se válce) na chvíli staly jakýmsi ideálním spojením reálných světových témat a nezbytné porce únikové fantazie. Obrazy polonahých maskulinních drsňáků, kterak s kulometem u pasu kosí nepřátelské vojáky jako vysokou slámu, se však zapsaly do povědomí celé jedné generace diváků.

A oslovit evidentně umějí dodnes, tak si je na COOL koukejte pořádně užívat!

Rambo začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Sdílejte článek
Štítky Sylvester Stallone Rambo

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný