26. prosince 2022 00:03

Krátká historie predátořích videoher: Největším hitem bylo propojení s Vetřelci

Lovecká sezona pokračuje! Připravte se s námi na druhého Predátora.

V sobotu večer na COOL dorazí Predátor 2. Tentokrát se podíváme do Los Angeles (v době natáčení) futuristického roku 1997, kde právě vrcholí válka místních gangů. Detektiv Mike Harrigan tu začne nacházet těla, jejichž katem musel být někdo pocházející mimo naši planetu... To však zdaleka není všechno, co nám tenhle film nabídl. Predator 2 svým cameem vetřelčí hlavy nakročil vstříc populárním hrám Alien vs. Predator. Pojďme si proto připomenout, jaké nejdůležitější predátoří hry vlastně vznikly a co všechno nám daly.

Predator (1987)

Abychom plně docenili sérii Alien vs. Predator, musíme na počátek, totiž k pravděpodobně první predátoří hře z roku 1987. Vyšla původně pro Commodore 64, NES, a nakonec i kultovní Amigu a notně se lišila verze vůči verzi. Děj vycházel z prvního filmu a tomu odpovídala i hratelnost. Hra byla čistým klonem tehdy populárního Contra, takže hráč nebojoval jenom s ufouny, ale i s divokou zvířenou a s nepřátelským vojáky. Kuriózní je port pro Amigu, jedná se totiž v zásadě o zcela novou hru s detailnější grafikou a jinými prvky. Na každý pád bylo znát, že postavit proti sobě člověka a Predátora není úplně to pravé ořechové. Chtělo to tedy jistou… úpravu.

The Mega Drive Predator 2 (1991)

Ještě než se k ní ale dostaneme, musíme zmínit také první hru podle druhého filmu. The Mega Drive Predator 2 totiž přinesl mírnou invenci v mezích zákona, jednalo se o izometrickou akci v městském prostředí, a i tentokrát notně pomohlo zasazení vycházející nejen ze soubojů s Predátory, ale i s lidmi. Zas a znovu se vyjevilo, že vytvořit herní titul autentický vůči předloze by v případě Predátora znamenalo udělat survivalový horor v éře, kdy survivalové horory ještě neexistovaly. Jinak se většina hry promění v akční hlušinu, která se v ničem neliší od řady jiných stříleček. Naštěstí se již tou dobou na obzoru objevilo studio Rebellion, které definovalo podobu predátořích her na dekády dopředu.

Alien vs. Predator (1994)

Pokud ve světě videoher nejste úplně noví, pravděpodobně jste sousloví Alien vs. Predator již slyšeli. Ale o tom nejslavnějším zářezu stále ještě řeč nebude! Než totiž Rebellion vytvořil průlomový díl z roku 1999, naservíroval o pár let dříve doomovku pro konzoli Atari Jaguar. Ta nejvíc připomínala právě revoluční a tehdy extrémně oblíbené střílečky z dílny Id Software, základy budoucí slávy zde tak již byly – jako mariňák jste totiž čistili mapy od vetřelců a v pokračování jste si již okusili i to, jaké je to lovit lidi z perspektivy Predátora. Rebellion si tu tak v zásadě testoval nápady pro svůj stěžejní titul.

Alien vs. Predator (1999)

První a druhý díl AvP z přelomu tisíciletí jsou dodnes parádní střílečky v plně 3D prostředí, které hráči nedávají nic zadarmo. Jde vlastně o trojici stříleček v jediném balení – hrát lze za lidi, xenomorfy i Predátory, a to jak ve trojici kampaní, tak i v multiplayeru. První díl má ještě z dnešního pohledu jistá hluchá místa, ale přesto stále nabízí atmosféru jako bič (a odlišné mechaniky rasu od rasy mají stále co nabídnout). Díl druhý je o něco přístupnější modernímu hráči, ale také už je o něco méně hardcore. Na každý pád evoluce predátořích (i vetřelčích) her těmito dvěma díly došla ke svému absolutnímu vrcholu.

Predator: Concrete Jungle (2005)

Odtud tak již mohla směřovat jenom cesta dolů. Concrete Jungle z roku 2005 pro PS2 se sice pokusila nahradit vetřelce jinými nápady, ale v součtu to bylo málo. Hráči převzali roli Predátorů v otevřeném světě a pro milovníky těchhle mimozemských lovců nabídli parádní simulátor komplexního vyvražďování. Problém je jen v tom, že prakticky totéž nabízí i libovolná predátoří modifikace pro Grand Theft Auto. Koncept Alien vs. Predator tak zůstal nepřekonán. A mělo být hůře.

Alien vs. Predator (2010)

Jedenáct let po svém průlomovém dílku se v Rebellion rozhodli značku AvP oživit v nové grafice. Opět jsme měli tu čest s trojicí kampaní a odlišnými mechanikami – a nutno zmínit, že ve srovnání s nešťastnými Colonial Marines hra nabídla podstatně lepší zážitek. I tak ale, paradoxně navzdory své skvělé grafice, ovšem stále bledla závistí před dílem z roku 1999.

Predator: Hunting Grounds (2020)

V roce 2020 se Predátor vrátil na sólovou dráhu, přihodil velký comeback Arnolda Schwarzeneggera v roli Dutche, a... pořád to nebylo ono! Z Hunting Grounds se vyklubala zcela průměrná (možná dokonce podprůměrná) střílečková hanáněčka, v níž hráče trápily nezajímavé úkoly i horší technický stav hry. Ani dekáda rozjímání nad tím, jak vesmírného lovce vrátit do formy, tak kupodivu nestačila...

V průběhu herních dějin se samozřejmě objevilo i vícero predátořích her. Prakticky všechny jsou však zbytečným pokusem, jak vytřískat z hráčů trochu peněz navíc. Je tudíž trochu úsměvné, že jsou víc jak dvacet let (!) staré nápady Rebellionu dodnes nepřekonané!

Predátor 2 začíná na Prima COOL už v sobotu ve 22:10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný