28. října 2024 00:03

Pravý Hobitín: Jak se z filmového placu stala turistická atrakce

Můžete se ubytovat ve skutečném Hobitíně, nebo je to celé trochu složitější?

V sobotu večer vás na COOLu vezme do Středozemě první díl Hobita. Výlet Bilba Pytlíka, Gandalfa a party trpaslíků za nebezpečným drakem Šmakem je prequelem Pána prstenů, jenž razantně proměnil pověst Nového Zélandu. Celá jedna generace diváků se naučila vnímat zemi protinožců jako „to místo, kde se natáčel Pán prstenů“! Má to svůj důvod – vždyť tu dodnes najdete i pravý Hobitín!

Tenkrát v Hobitíně

Pokud byste se ocitli zhruba 8 kilometrů na západ od novozélandské vesnice Hinuera, narazili byste na výjev jako z jiných dob. Na území zdejší farmy rodiny Alexanderů se totiž rozkládají kulisy Hobitína – filmová vesnička z Pána prstenů tu sice poprvé vyrostla před víc jak dvěma dekádami, i dnes se jí však daří víc než dobře. Nebylo tomu tak ale vždy.

Peter Jackson si lokalitu Alexandrovic farmy zamiloval v roce 1998 už na snímcích z leteckého průzkumu pro natáčení Pána prstenů. Prohlásil tehdy, že zdejší místo vypadá „jako kousek starověké Anglie“. Dekoratér Alan Lee dokonce poznamenal, že kopečky na místě „vypadají, jako by hobiti už začali s vykopávkami“. Součástí místa pak je i jezero s dlouhým ramenem, které nakonec vytvořilo podobu říčky.

Za vzhled budoucího Hobitína může geologie i člověk – po poslední době ledové se tu po tání ve velkém nashromáždily hlína, písky a štěrk, aby vytvořily bažinu. V 19. století byla bažina postupně vysušena a vznikly pastviny používané mj. pro chov dostihových koní. A od roku 1998 také pro natáčení fantasy příběhů...

Poté, co majitelé farmy kývli na nabídku filmařů, začala v roce 1999 výstavba filmového Hobitína na části území farmy. Filmaři v tom nebyli sami – novozélandská armáda vybudovala víc jak kilometr dlouhou silnici, která umožnila dopravu pro výstavbu vesničky. Navzdory rurálnímu vzhledu (sláma na pár střechách je skutečně z místní farmy) bylo nutné nainstalovat do vybraných staveb i vodovody, kanalizaci a elektřinu. Na vrcholu natáčení Pána prstenů tu ostatně skutečně žilo na 400 členů štábu! A to byť jaksi přespávali spíše ve stanech.

Tohle všechno ale nemělo mít dlouhého trvání...

Zánik a znovuzrození

Jakmile totiž padla poslední klapka Pána prstenů, Hobitín se zase vylidnil. Filmová vesnička sice nebyla stržena, ale nebyla ani postavena pro delší existenci. Fasády hobitích příbytků tak byly vybudovány z neošetřeného dřeva a začaly rychle chátrat. S koncem natáčení došlo i na stržení některých dočasných staveb či jejich součástí. S natáčením dalších filmů ze Středozemě totiž nikdo nepočítal.

Pak se ale v roce 2010 filmaři do zdejších končin vrátili – po nekonečném dohadování a odkládání se totiž Peter Jackson rozhodl, že natočí i Hobita! A to znamenalo, že pro Hobitín využije původní kulisy, nikoliv, že si je postaví jinde znovu.

A tentokrát se Jackson už vrátil se záměrem obnovit Hobitín fortelněji a na „věčné časy“. Příbytky, či spíše jejich torza, se tak dočkaly rekonstrukce a opravy tak, aby přečkaly bez problémů další roky existence – a pochopitelně se rychle staly turistickou atrakcí.

Hobitín pro každého

Dnes si tak Hobitín můžete projít i vy – a kromě turistické krčmy U Zeleného draka je součástí i návštěva Bilbova Dna pytle. Celkem je k vidění na 44 hobitích nor, ale přístup je povolen jen do několika z nich. Většina interiérů je stále nedokončena – pořád jde de facto o kulisy, jakékoliv trvalé obývání by mohlo poškodit charakter vísky.

Do samotného Hobitína se tedy (i kvůli notoricky přísným novozélandským imigračním zákonům) bohužel nepřestěhujete. Můžete je však navštívit a přespat v nedalekých ubytováních. Jedno opodál dokonce nabízí přespání v „autentické hobití noře“, ač nejde o noru postavenou filmaři.

A nakonec, kdo ví – třeba jednou dojde i na to, že si s pár přebytečnými miliony dolarů v kapse budete moct koupit i zdejší bydlení...

Fantasy Hobit: Neočekávaná cesta začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický