13. června 2019 14:50

Krátká historie pirátských filmů: Od Černého piráta k Pirátům z Karibiku

Jak se napříč posledním stoletím vyvíjely pirátské filmy?

Už 7. července začíná na Prima COOL seriálový hit Pod černou vlajkou. Na své si v něm přijdou zejména milovníci Spartaka nebo Vikingů - na cestě jsou totiž udatní (anti)hrdinové, plectichaření mezi piráty a červenokabátníky a samozřejmě také námořní bitvy. Rámcově seroš vychází ze zlaté éry pirátství na počátku 18. století, inspiraci si ale půjčuje i ze slavného románu Ostrovu pokladů a z dějin pirátů ve filmu. Vzpomněli jsme proto, jak tenhle subžánr vzniknul a posléze skonal. A tady se pobavíme o tom, proč nás možná čeká jeho dílčí renesance!

Zlatá éra

Svého času byly pirátské filmy extrémně populární formou filmového dobrodružství. Zejména během 30. a 40. let by se dalo říct, že šlo o jakousi dobovou obdobou moderních akčňáků, jelikož byly bukanýrské výlety plné akce, krásných žen a maskulinních hrdinů, kteří se s pomocí toho prvního snažili získat to druhé. První zfilmování Ostrova pokladů přišlo již v roce 1912 a naznačilo trend do budoucna - letět budou spíš romantické pohádky než historicky přesné vykreslení tehdejší doby.

Skutečný průlom přišel v roce 1926, když Douglas Fairbanks starší natočil Černého piráta. V dalších letech přišla smršť napodobitelů, kteří obvykle pracovali se stejnou premisou: hodný pirát, zlý pirát, a nakonec dáma, o kterou ti dva bojovali. Nejvíce se pirátskými filmy proslavil Errol Flynn, zejména svým Captainem Bloodem (souvislost s herní sérií Blood je zcela náhodná). Nejpozději v polovině 40. let ale pirátské filmy maličko ztratily drajv...

Stříbrná éra

Po jedné generaci se zkrátka zápletky vyčerpaly - nota bene když uvážíme, že byl americký film tou dobou ještě svázán autocenzurou a nutností vyhovět dobrým mravům. Pirátské filmy se i po své zlaté éře čas od času objevily. Měly však často charakter hlavně nostalgického bijáku určeného odrostlým divákům původní zlaté éry, a jejich rozpočet mnohdy neodpovídal potřebám. Celý žánr se tak zacyklil ve skládání pocty svým kořenům a navždy se zakonzervovala idea o tom, že piráti vypadali jako Errol Flynn.

V roce 1987 tak například vyšla klasická Princezna nevěsta, v níž se piráti sice vyskytují jen velmi limitované, s realitou by si jí ale stejně nikdo nespletl. O čtyři roky na to přišel spielbergovský Hook, z něhož se zdálo, že by se na vlně pirátské nostalgie ráda svezla i velká jména. Jenže pak dorazil Ostrov hrdlořezů (1995) od Rennyho Harlina, který v kinech propadl tak brutálním způsobem, že z pirátské tematiky znovu udělal toxický materiál.

Nová éra

Platilo to až do roku 2003, kdy dorazili první Piráti z Karibiku. Stará (pohádková) témata se tu snoubila jak s obřím rozpočtem, tak i hvězdnou silou Johnnyho Deppa. A byl z toho megahit, jenž z pirátů opět učinil žádané zboží! Nejnovější vlna pirátských filmů už sice neměla charakter mnoha konkurujících si bijáků (omezila se prakticky jen na sérii Pirátů z Karibiku a Pana s Hughem Jackmanem), vyplodila ale i několik jiných zajímavých produktů - například hru Assassin's Creed IV: Black Flag nebo právě seriál Pod černou vlajkou. Obě dílka se jistým moderním způsobem snaží pirátský žánr alespoň trochu dekonstruovat a zbavit jej romantického nádechu - pokud možno však způsobem, který by zcela nezrušil atraktivitu nových pirátů. Lze tak říct, že ačkoliv bylo filmů s bukanýry kdysi více, dnešní nabídka pirátských příchutí je v historii popkultury zdaleka nejbohatší!

Pod černou vlajkou se Prima COOL začne (premiérově!) plavit v neděli 7. července ve 22.35. Každý večer vám přitom rovnou naservírujeme dva díly!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný