Od Spaceballs k Armádě temnot: 5 nejlepších filmových fantastmagorií
Filmy bez bázně, hany a dobrého vkusu!
Kultovní film par excellence – to je naše Armáda temnot, v níž se vám v úterý ve 22.45 představí nehynoucí Bruce Campbell jako démonobijec nejvyššího kalibru. Armáda temnot je oproti předešlým dílům téhle volné série, zvláště prvnímu Evil Dead (u nás také znám jako Lesní duch), v podstatě ujetou komedií. Na její poctu jsme proto vzpomněli na několik dalších podobných filmů, které se berou vážně asi jako pírko – a o to zábavnější naštěstí jsou!
Plan 9 from Outer Space
Ačkoliv je první film našeho seznamu malinko podvod – Ed Wood snímek rozhodně nezamýšlel jako vtip, kterým se otřesně natočený Plan 9 from Outer Space nakonec stal – bylo by trestuhodné se tomuto jménu vyhnout. Kultovně špatný horor z roku 1959 je totiž vzorem pro mnoho podobných následovníků. V pozadí stojí zajímavá, ač bezesporu braková myšlenka, totiž devátý pokus ufounů o útok na naší planetu – tentokrát skrze tvorbu zombies. Zápletka, jakmile je vysvětlena, má vlastně i docela solidní poselství proti zbrojení a riziku pokroku. Jenže celé je to natočené tak komicky špatně, že snímek fascinuje generace diváků i filmařů dodnes!
valiant pictures
Spaceballs
Po úspěchu Hvězdných válek koncem 70. let bylo nevyhnutelné, aby na jejich motivy nevznikla i parodie. Tentokrát jde již o kvalitní biják, nikoliv kultovního nepodara vytvořeného omylem. Spaceballs od Mela Brookse (u nás šly i pod tajemným názvem Vesmírná tělesa) sice do dnešních dob lehce zestárnly, poněvadž Hvězdné války již nejsou zrovna výstřelek poslední módy, celá baterie vtipů (včetně ústřední zápletky o snaze záporáků krást z jiné planety kyslík obrovským vysavačem) má však své nezmarovské kouzlo dodnes.
metro-goldwyn-mayer Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayer
Bad Taste - Vesmírní kanibalové
Samozřejmě, braky vznikaly nejen omylem nebo jako parodie. Takový Peter Jackson si v podstatě na jejich tvorbě postavil celou svou kariéru – dávno předtím, než se díky Pánovi prstenů stal populárním (a skrz na skrz normálním) režisérem. Bad Taste z roku 1987 byl jeho debutem – film o tom, jak jednotka Astro-Invasion Defence Squad (A.I.D.S.) vyrazí zachránit malé novozélandské městečko od invaze mimozemšťanů je inteligentní asi jako čivava po lobotomii, tvůrčí nadšení a snaha čistě jen pobavit z něj však sálá tak upřímně, že Bad Taste oběhl svět a nakopl Jacksonovu kariéru pěkně kupředu!
image entertainment
Kung Fury
S tím, jak se cena natáčení filmu podstatně snižuje, zvyšuje se i počet bijáků ujetých jako atmosféra v klubu ve 2 ráno. Kung Fury se rozhodl na tom kapitalizovat. Loni (!) natočený biják je jedním z vícera novodobých poct brakům (Grindhouse filmy, WolfCop, atd.), vyznačuje se však tím, že vznikl v režii fanoušků a jeho zápletka je ještě o pár procent maniakálnější než jinde – detektiv Kung Fury je tu totiž vyslán časem nazpět, aby zastavil Hitlera ve vystřílení policejní stanice, ocitne se však omylem mezi dinosaury… a pak se ukáže Thor. Nedává to ani za mák smysl, ale právě o to tu přece jde!
lampray
Armáda temnot
Nakonec i Sam Raimi si svou prvotinu Evil Dead (Lesní duch), jež je předskokanem Armády temnot, natočil tak trochu v podobném duchu jako byl Bad Taste. Tehdy však šlo ještě o vcelku upřímný horor, což se v průběhu druhého dílu začalo lámat k parodii sebe sama, až nakonec vznikl díl třetí a.k.a. Armáda temnot. V tom je ústřední démonobijec a hlavní hrdina Ash teleportován do středověku, kde mu brokovnice a paže ve formě motorovky na dlouho nevydrží. Výsledkem je brutální groteska, u které člověk neví, jestli se má vlastně bát anebo smát. Zkrátka tak, jak se na povedený brak sluší a patří!
universal pictures Zdroj: Universal pictures
Armáda temnot vyrazí do boje už v úterý ve 22.45 na Prima COOL.