16. prosince 2015 16:47

Od Shawshanku k Zelené míli: 5 nejlepších vězeňských dramat

Snímky s atmosférou cezenou mřížemi.

V každém z nás je ukryté monstrum - jde jen o to jej odemknout. Tak zní myšlenka našeho pondělního dramatu Experiment začínajícího na Prima MAX od 22.35, a natočeného na motivy neslavného Stanfordského vězeňského experimentu páchaného na bachařích i muklech. Snad pro své unikátní společenské mikroklima, snad pro pověst prohnilého doupěte neřesti, a v neposlední řadě i pro (ne)možnost úniku jsou vězení fascinujícím dějištěm celé řady filmů. Dokonce se zde odehrává i jeden ze snímků považovaných za vůbec nejlepší film vůbec! Vzpomněli jsme na všechny případy, kdy depresivní prostředí basy vytvořilo famózní filmový zážitek.

Vykoupení z věznice Shawshank

Ještě než se ujal produkce Živých mrtvých, ukázal se Frank Darabont být mistrem vězeňské tématiky. Ono se však není čemu divit - díky předloze Stephena Kinga bylo na úspěch zaděláno už dopředu. Vykoupení z věznice Shawshank platí za seminální film jako po stránce fenomenálního příběhu o útěku z kriminálu, tak i jako dokonalý příklad dramatu, jehož lapená postava je ve skutečnosti nevinná. Nadzemsky existenciální atmosféra, syrové vykreslení detailů každodenního života i sladkobolný happy ending jsou kvality, díky kterým je Vykoupení dodnes vnímáno jako jeden z nejlepších filmů v historii!

Bronson

Většina příběhů z vězení je fiktivní - ve skutečných žalářích se toho totiž obvykle neděje zase tolik, aby to utáhlo celovečerní film. Snímek Bronson od Nicolase Windinga Refna však přesto našel dostatečně zajímavou story, totiž popis života notorického násilníka a všeobecného hovada Charlese Bronsona. Toho s pílí sobě vlastní ztvárnil dokonalý Tom Hardy a výsledkem byl mňamózní výlet do duše totálního magora, který je za mřížemi jako doma.

Zelená míle

Když se vám něco daří, nepřestávejte. To si zřejmě Darabont řekl po Vykoupení z věznice Shawshank a jal se adaptovat další Kingovu “vězeňskou” knihu, tentokrát však navíc s nadpřirozenými elementy. A znovu to byla trefa do černého! I v Zelené míli najdeme nevinně odsouzeného, tentokrát však jeho příběh vypráví bachař pochybující o případu. Díky svému tragickému finiši je Zelená míle ještě o něco depresivnější a tíživější než Vykoupení, tak to však v tomhle žánru máme rádi!

Hlad

Když už někdo zrovna neutíká z vězení nebo ho netrápí odsouzení neprávem, dá se ve vězení ještě čas krátit hladovkou! Právě to popisuje Hlad, film Steva McQueena a Michalem Fassbenderem v hlavní roli. Stávka žaludků je zde jediným bojem proti útlaku stále brutálnějších dozorců. Perličkou je skutečnost, že Hlad byl natočen na motivy skutečné protestní hladovky v severoirských vězeních, která v 80. letech rozdělila britskou společnost.

Frajer Luke

Jak už to chodí, celá řada moderních vězeňských filmů přebírá příběhy a klišé, které se objevily mnohem dříve. Frajer Luke, snímek z roku 1967, jich vytváří celou řadu - najdeme tu titulního frajírka s tváří Paula Newmana, který je ve vězení jako ryba ve vodě a i v pruhovaném munduru umí být neskutečně charismatický. Což se projevuje i na kultovní scéně o sázce, kdo sní 50 vajec. Jenže pak Lukova matka umírá, a doposud netradičně komediální příběh přechází v dechberoucí útěkářskou story...

Vězení osob zkrátka není vězením duše! Potvrdilo se to mnohokrát, a potvrdí se to i v našem pondělím Experimentu. Koukejte na něj na Prima MAX ve 22.35!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný