18. dubna 2016 14:35

Od Pána prstenů ke Star Wars: 4 filmy s naprosto revolučními triky

Terminátor 2: Den zúčtování - upoutávka

... které maličko zestárly.

A je zpátky! Kultovní Terminátor 2 zatne svou mechanickou paži do Prima COOL už v neděli ve 20.00! Dnes je film uctíván hlavně pro nekompromisní akci, božího Arnolda i mrazivý příběh. Svého času největším tahákem byl však digitální "tekutý" terminátor, který patří na samý vrchol tehdejších triků! Ačkoliv nezestárl jako jiné bestie... dnes už z něj pixely poněkud prosakují. Takový je však osud průkopníků - a potkal i několik dalších, svého času revolučních bijáků.

Hvězdné války

První díl Star Wars je dodnes považován za etalon zvláštních triků - ale jenom na rok 1977. George Lucas tehdy jistě udělal první poslední, aby všemožné masky i vesmírné bitvy působily co možná nejvíce autenticky. Kvalita jeho práce tehdy vyrazila dech milionům diváků a svědčí pro ní i skutečnost, že praktický žádný z mnoha napodobitelů Star Wars nedosáhl stejné laťky.

Zároveň však celá řada komplikovaných efektů ze své nátury dnes působí extrémně archaicky. Masky ufounů možná překonaly kvalitu masek Star Treku, pořád však šlo o gumové zrůdičky neschopné mimiky. A devět z deseti detonujících X-Wingů doslova volalo: “Jsem jen malá hračka na provázcích”. Nejde o to, že praktické hračky nemohou působit autentičtěji - Lucas sám to mnohem lépe zvládl v pokračování filmu. V době natáčení Nové naděje však ještě neměl ani dostatečné zkušenosti, ani dostatečný rozpočet, aby vytvořil nesmrtelné triky.

Jurský park

Podobně jako Terminátor, i Jurský park patří mezi filmy, které v první polovině 90. let udělaly pro rozvoj digitálních triků více než kdokoliv jiný. Film se dost možná postaral o popularizaci počítačů více než Terminátor - jeho tekutá ocelová bestie totiž není zrovna stvořením z říše reality. Dinosauři však platí za běžná, ač vyhynulá stvoření, na něž se divák instinktivněji divá kritickým okem.

Je proto ironické, že ty nejtrvalkovější efekty Jurského parku ve skutečnosti platí za praktické triky jako byly animatronické masky a roboti. Počítače sice sehrály úlohu u největších stvůr, povětšinou ale stojících spíše v dáli na horizontu či jinak přístupněji. A občas je to znát. V Jurském parku prakticky chybí cokoliv připomínající davové scény a při pohledu na dinosaury koupající se v jezírku je kamera podezřele statická.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Tolkienův prstenový epos byl dlouhá léta považován za nezfilmovatelné dílo. Nejenže by jeho tvůrci museli vytvořit celá fiktivní města, ale především by bylo nutno sesmolit i neuvěřitelně velké davové scény. Inu, rozvoj počítačů pomohl Peteru Jacksonovi s prvním i druhým, a v letech 2001 až 2004 si tak milióny diváků při pohledu na výsledek museli sbírat čelist z podlahy. Všichni do jednoho jsme to tehdy hltali plnými doušky!

Návrat do Středozemě s odstupem proto pro mnohé diváky může působit notně… kocovinově. Zatímco statické záběry na Roklinku a další scenérie - často i díky využití praktických triků a novozélandské krajiny - stále vypadají působivě, u bitev už dojem notně drhne. Polygony na horizontu, digitální stavbičky a všeobecná zamazanost davů, z níž éra PlayStationu 2 přímo stříká, vyvolávají souhrnně otázku, kam jsme tenkrát dali oči!

Avatar

Je tomu sedm let, kdy do popkultury dorazila prozatím poslední revoluce v počítačových bratřích v triku jménem Avatar. Jak díky inovativnímu využití 3D, tak i pro digitální svět Pandory se ZCELA UVĚŘITELNÝMI HERCI dostál Avatar své neuvěřitelné pověsti a přenesl nás na tři hodiny na cizí planetu.

Do kin však z různých důvodů tehdy nezavítali všichni diváci - a kdo se své kamarády pokusil s pomocí DVD verze přehrávané na počítači přesvědčit, že “ty triky jsou fakt úplně jako živý”, pohořel jako papír. Ve srovnání s kvalitou triků v kině, nota bene s 3D brýlemi na nose, totiž výlet na Pandoru najednou na nohy smrděl pachem přehřátých počítačů.

Terminátor 2 dorazí na COOL už v neděli ve 20.00!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický