18. ledna 2016 17:18

Od Eastwooda ke Connerymu: Odkud se vzalo 5 zakladatelů akčního filmu?

Kdo jsou otcové Arnieho a Slye?

„Bruce Lee“ není jenom laciný vtip z moderní televizní reklamy s Chuckem – tenhle frajer ze 60. a 70. let byl jedním z prvním popularizátorů kung-fu a revolučním hercem. I proto o něm vznikl životopisný biják Dračí život Bruce Lee, který můžete ve čtvrtek večer sledovat na Prima COOL. Leemu se totiž tehdy podařilo přijít s filmy, které nabídly do té doby něco nevídaného – zápletku a stopáž spočívající výhradně na tom, že se spolu pár lidí brutálně řeže! Bruce Lee však nebyl jediným otcem zakladatelem filmové akce. Okolo 60. let položili její základní kameny čtyři další frajeři.

John Wayne

Ačkoliv je nikdy nešlo označit čistě za akční filmy, šestákové i dramatické westerny patřily svého času mezi dobrodružné odpočinkové bijáky, v nichž se pro střelecký souboj nikdy nešlo daleko. Během 30. až 50. let (a dozvukem v 60. letech) v nich v Americe ponejvíce zářili megaklaďasové s tváří Johna Waynea. Od westernových honáků přes westernové rančery až po westernové šerify byl John skutečnou první "akční" superstar.

Wayne sám přitom vzešel z legendárně chudých iowských poměrů. Původně se ani nejmenoval John Wayne – narodil se jako Marion Robert Morrison, na změnu však přistoupil po zlomové nabídce hrát ve westernu Big Trail z roku 1930. Svou pozici si "Wayne" doslova vydřel. A když na stará kolena jako správný kovboj umíral na rakovinu z řetězového pokuřování, stihl ještě dostat Oscara za tehdejší verzi westernu True Grit a zahrát si stárnoucího kovboje postiženého právě zhoubnou nemocí...

Steve McQueen

V době, kdy Wayne natáčel svůj první snímek, se Steve McQueen teprve narodil. Bez jeho příspěvku by však akční žánr nikdy nebyl stejný. Stoický drzoun McQueen byl totiž něco jako Bruce Willis 60. let – v jeho dobrodružných filmech už nebyl protagonista věčným klaďasem ničeným zloduchy, i samy McQueenovy postavy byly totiž mnohdy trochu sympatičtí sígrové, kteří pro hlášku nešli daleko. McQuenn přitom zdaleka neměl na triku jenom akci, ale i běžné dramatické snímky, dodal tak filmovým akcím na váze, kterým se nevěnují jenom ztroskotanci bez umu.

Příznačně začínal u westernů, mj. v Sedmi statečných, ale největší díky mu patří za zlomový Bullitův případ (1968), v němž vlastně sám sobě vymyslel automobilové honičky. Právě díky tomu se pak nemlich všechny akční filmy 70. a 80. let opájely v mnohaminutových honičkách, které už dnes příliš nejsou k vidění. A stejně jako jiní drsňáci i McQueenův reálný život byl svého času poměrně drsný – pobyl si v gangu i u námořní pěchoty, nakonec zemřel v pouhých 50 letech při komplikované operaci plicního nádoru.

Sean Connery

Jak už padlo s McQueenem a jeho kriminálkou, 60. léta byla obdobím, kdy dobrodružné filmy konečně neseděly jenom na Divokém západě nebo v mafiány prolezlém Chicagu, ale vydaly se i do nových vod. Přesto by jim však chyběl příklad dokonalého úspěchu, vlastně jakýsi bůh žánru! Conneryho James Bond je tím nejbližším, co lze označit za ikonický úspěch. Po více jak půlstoletí vydělává nezničitelný agent hory peněz a zůstává inspirativním materiálem. A na počátku byl dokonce tak kontroverzní, že se k němu vyjádřil i tehdejší papež.

Řadě z toho vděčí James za charisma svého prvního představitele Seana Conneryho. A i v jeho případě platí, že se k herectví dostal poněkud oklikou – jako skotský patriot si předtím odbyl námořní službu, živil se jako plavčík a model, a dokonce skončil jako třetí v soutěži Mr. Universe pořádané v roce 1950. Tou dobou Steve McQueen akorát odcházel od mariňáků...

Dnes je Connery samozřejmě vnímán především jako Pan Herec™, začínal však hrát v době, kdy jeho filmy platily přinejlepším za bulvární zábavu. O to je ale famóznější, že se z této nálepky dokázal vyvléct jak on, tak i jeho nejslavnější postava.

Clint Eastwood

Jeden tehdejší akční žánr jsme ještě nezmínili – válečné filmy ze druhé světové! Clint Eastwood je sice oslavován hlavně pro westerny z 60. let (Hodný, zlý a ošklivý) a kriminálky ze 70. let (Drsný Harry), na triku má však také inovativní a dodnes famózní válečný biják Kam orli nelétají (1968), kterému se podařilo ze druhé světové války tak trochu shodit patos spravedlivého boje. Ne nadarmo film vznikl jen rok po podobně zlomovém Tuctu špinavců.

Eastwood jako akční hrdina však pokračoval dále. Během 70. let se vypracoval až na ikonu tehdejší žánrové kinematografie – v době bující kriminality byl totiž jeho Drsný Harry víc než jen filmovou postavou – ale i (lehce fašistickou) ideou pro řadu diváků. Tak či onak, jeho na svou dobu brutální kriminálky prokázaly, že film plný střelby a padouchů může být víc než odlehčenou podívanou. Odtud už nebylo daleko do kultovních 80. let Arnieho a Slye, kdy dobrá polovina bijáků tvořila metaforu mezinárodní politiky.

Bruce Lee

Ještě předtím se však musíme zastavit v éře přelomu 60. a 70. let, která se nebála jádro filmové estetiky svalit právě na vymazlenou akci. Vzdor všem svým dramatickým kvalitám byla většina samotného střílení a rvaní ve filmech výše zmíněných praotců natočena... poměrně nevábně. Když už se nějaký záběr vydařil, šlo spíš povětšinou o pomalou dramatickou scénu než o choreografii nejvyšší kvality. Snad jen McQueenovy honičky měly rychlejší tempo. Až bitkové filmy Bruce Lee ale dokázaly povýšit dva polonahé řezníky na filmové umění! A odtud pak vedla cesta k dokonalým akcím 80. a 90. let.

Lee sám si výsledku příliš neužil. Ačkoliv je z našeho přehledu nejmladší – narozen v čínské čtvrti San Francisca v roce 1940 – zemřel v pouhých 32 letech. Během pár let předtím si však stihl vydobýt pověst "asijského Jamese Bonda", natočit plejádu zlomových filmů jako Drak přichází nebo Čínská spojka, a tím zároveň zpopularizovat kung-fu na dekádu dopředu. Lee byl zkrátka jenom jeden.

A jak to bylo se zbytkem jeho příběhu? To už zjistěte sami ve čtvrtek ve 21.55 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický