5 nejšílenějších katastrofických filmů: Od Žralokonáda k Jádru
Které katastrofické filmy šly brutálně přes čáru?
Udělejte pápá nejdekadentnějšímu městu světa – v pátek večer totiž na Prima COOL začíná Zkáza Las Vegas. Tradičně výživné katastrofické béčko o tom, kterak mekku hazardu pohltí poušť, kráčí ve šlépějích jiných šílených katastrofických filmů, jimž vévodí produkce společnosti Asylum. Které bijáky mají podobně o kolečko navíc? Vzpomněli jsme na celé patero.
5) 2012
Roland Emmerich má na svém triku tolik filmové destrukce, že jej jen tak něco nepřekvapí. Poté, co si natočil mimozemskou invazi, Godzillu ničící celý New York a novou dobu ledovou, už těžko stoupat výše než k destrukci celého povrchu planety. 2012 je zřejmě ultimativním ujetým katastrofickým filmem – ačkoliv v průběhu stopáže umře 7 miliard lidí, zdejší atmosféra nenáročného popcorňáku divákovi říká, že je to vlastně v cajku. Výsledkem je schizofrenní vykreslování nepředstavitelné destrukce po boku roztomilých vtípků – 2012 možná není přehnaně kvalitní film, svého druhu na poli pomatenost jde však doslova o unikát!
2012 Zdroj: Columbia Pictures
4) Monstrum
Díky monstrhororu Monstrum již od roku 2007 víme, že pokud na naší zahradě zaparkuje Godzilla, ufounská flotila, zombie apokalypsa anebo třeba atomová válka, musíme především celé dění nafilmovat roztřesenou kamerou! Monstrum samo o sobě rozhodně nebylo špatný filmem – ale skutečnost, že hlavní hrdinové někde u druhé minuty katastrofy nezahodili kameru stranou a nedali se na úprk, přesto většině diváků přišla extrémně šílená.
Monstrum Zdroj: Paramount Pictures
3) Jádro
Létání k asteroidům vyšlo z módy – tenhle maniakální příspěvek dějinám filmu se proto rozhodl vydat se do nitra planety! Jádro nemohlo zapřít, že v zásadě jde o kromobyčejnou kopii Armageddonu, jenom s trochu nižším rozpočtem a trochu nudnější režií. Co ovšem film notně zvedá v očích diváctva lačného po atypickém zážitku, je celé téma putování do pozemského nitra. Jádro se díky tomu stává bestiální seancí, kdy můžete dílem sledovat, jak stejná scéna vypadala u Michaela Baye, a dílem se kochat pomateností cesty do středu Země.
Jádro Zdroj: Paramount Pictures
2) Megažralok vs. obří chobotnice
Dostáváme se do cílové rovinky a s ní padají všechny zábrany. Je proto čas na Asylum! Kdysi dávno se tahle společnost proslavila produkováním céčkových bijáků jmenujících se „shodou náhod“ podobně jako slavné blockbustery. Když ovšem lidé z Asyla zjistili, že si jistá minorita BDSM diváků, kterým se líbí sledovat špatné filmy, jejich produkci zamilovala, strategie se lehce změnila. Duel megažraloka a obří chobotnice se nesnažil parazitovat na žádné velké produkci, film ovšem přišel s námětem, vedle kterého je i lobotomie dobrým nápadem. Bizarní snímek o střetu monster, v němž je zdaleka nejrůznější míra herectví i digitálních triků, se však přesto krčí ve stínu jiného velikána…
Megažralok vs. obří chobotnice Zdroj: Asylum
1) Žralokonádo
Není asi pochyb o tom, že ujetější katastrofický (katastrofální?) film bychom hledali jenom velmi obtížně. Vítězný snímek, rovněž od společnosti Asylum, omámil divácky davy již premisou prvního filmu. Tornádo ze žraloků? Jaké drogy musejí brát scenáristé, aby něco podobného vymysleli, zůstává dodnes velkou záhadou. Následné díly ovšem premise nasadily korunku a dodnes tenhle snímek platí za jeden z nejbizarnějších filmů vůbec. Doufáme, že jste si všechny dosavadní díly pořádně užili – lze totiž s úspěchem pochybovat, že Asylum tuhle nádheru kdy něčím přebije!
Žralokonádo 3 Zdroj: Asylum