28. října 2024 00:01

6 nejlepších bojových filmů z 80. a 90. let: Od Krvavého sportu k Mortal Kombatu

Jeden Van Damme vládne všem? Skoro! Tohle jsou bojovky, které dodnes stojí za to.

Ve čtvrtek večer dorazí na COOL drsná akčňárna Krvavý sport s Jean-Claudem Van Dammem. Náš bruselský svalovec se tu představí jako vojenský kapitán, který se v Asii zaplete do ilegálních zápasnických turnajů na život a na smrt. Pro Van Damma výjimečně nešlo jen o další obyčejné béčko. Naopak to byl v roce 1988 tak významný biják, že jím začala nejenom jeho kariéra, ale dal vzniknout specifickému subžánru, který si dnes oživíme.

07) Kickboxer (1989)

Bojové filmy, které mají dnes následovníky v Ong-Bak a podobných kruťárnách, začínaly daleko skromněji. Za zakladatele podobných řezaček se dají považovat karate filmy, nejslavněji asi Drak přichází. Jean-Claude si ale na tomhle formátu v 80. a 90. letech postavil vlastní sérii filmů! Ačkoliv jeho jízda začala Krvavým sportem, velmi důležitý je i mladší Kickboxer, v němž se JCVD jako mistr kickboxu vydá do Thajska dobrovolně, aby zjistil, že jsou zdejší turnaje poněkud umazanější, než na co byl zvyklý z Ameriky.

06) Souboj cti (1996)

Myslíte si, že nelze jednu zápletku variovat donekonečna? JCVD vás ve filmu z roku 1996 vyvede z omylu! Také tentokrát jde o zápasnický turnaj odehrávající se v asijském prostředí, výjimečně přímo v tibetském klášteře. Premisa je ale odlišná a celý film má příchuť Indiana Jonese – zápasí se totiž o sochu ze zlata, ke které se někteří snaží dostat i jinak než skrze své zápasnické umění. JCVD sám je přitom spíše dobrodruhem než drsňákem – jak vidno, turnaje lze okořenit ledajakou příchutí!

05) Lví srdce (1990)

Hádejte, co se stane, když Jean-Claude Van Damme uteče z cizinecké legie a potřebuje získat peníze pro svého nemocného brášku. Podobnou story by bylo možné žánrově zarámovat jako gangsterku, existenciální drama nebo třeba pornografii – JCVD ale opět dokazuje, že jeho postavy nejdou pro ránu daleko a ve Lvím srdci to dokazuje hlavně pouličními rvačkami.

04) Živý terč (1993)

Samozřejmě ne vždy musí jít rváči nutně do bitek dobrovolně. A ne vždy musí mít rvačky charakter ringu obehnaného diváky. V Živém terči se tak JCVD připlete do honu na živé lidi, který se rámcově stále nachází v našem turnajovém žánru – je však daleko živější a daleko dynamičtější než původní Krvavý sport.

03) Krvavý sport (1988)

Originál je ale jen jeden! JCVD subžánr ilegálních zápasnických filmů nejen definoval, ale dokonce si jím zahájil i svou filmovou dráhu. Není tedy překvapivé, že se od něj v dalších letech očekávalo více téhož. Jen málokterá variace je ale tak dobrá jako původní Krvavý sport, v němž se nejvýstižněji snoubí fascinace vlastně odpudivě natočenými a vrcholně živočišnými zápasy lidí na život a na smrt.

02) Karate Kid (1984)

Čistě pro spořádanost si však zmiňme i další dva zápasnické filmy, které utvářely tenhle subžánr. Tím prvním je Karate Kid, v němž se samozřejmě nebojuje zrovna brutální formou – v roce 1984 ale šlo o extrémně populární kousek, jímž vlastně skončila předešlá éra karate bijáků, na níž JCVD následně navázal něčím (tehdy) novým, neokoukaným a brutálnějším.

01) Mortal Kombat (1995)

Na druhé straně tu pak máme biják, který se na našem dětství podepsal ještě víc než subžánr JCVD – a předal pomyslnou štafetu zápasnických filmů zase o subžánr dále! Akční řežba Mortal Kombat o turnaji, ve kterém jde přímo o osud reality, dlouho platil za nejlepší film podle hry, a navíc dohnal premisu vandammovek do takové absurdity, že už nešlo jít dál. Žánr se tak musel posunout do jiných sfér a v hodně překopané formě samozřejmě přežívá dodnes.

Krvavý sport začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický