20. ledna 2020 00:02

7 nejlepších noirových filmů: Od Blade Runnera k L. A. – Přísně tajné

To nejlepší z nejtemnějšího žánru!

Ve čtvrtek ve 22.20 se na COOLu rozjede komiksový biják Sin City: Město hříchu. Opět se vám tak připomene jedinečné panoptikum vrahounů, detektivů, zločinců, prostitutek a vůbec všeho neřádstva ze slavného Sin City. Film na motivy komiksu Franka Millera lvím podílem čerpá z estetiky noir filmů, které se proslavily ve 30. a 40. letech minulého století. Stalo se tak zejména tím, že ukazovaly hyperdrsný svět podsvětí, typicky nahlížený deprimovaným detektivem, a to všechno navíc za temné chladné noci. Vzpomněli proto jsme na staré i nové nejlepší zástupce žánru.

07) Sin City: Město hříchu

Když se řekne "noir", Sin City bude nejspíše pro většinu moderních diváků prvním a nejzásadnějším představitelem žánru. Zdejší noir je samozřejmě už oproti kořenům tohoto stylu mírně přestylizován. V Sin City je problém vyjít do krámu pro rohlíky a nenarazit na tucet megadrsných supertvrďáků. Tak už však vypadá evoluce žánru, a alespoň je jasné, že v Sin City nikdy není o "zábavu" nouze!

06) Blade Runner

První noir filmy přitom mohly připomínat cosi jako Hříšné lidi města pražského, kdyby měl Vacátko baloňák, trochu víc kouřil a vše se natáčelo v noci. Zdejší detektivové málokdy vyhráli případ, a i špatný konec byl součástí apelu noirovek. A právě to platí i pro Blade Runnera, který je sice zasazen do futuristického roku 2019 (!), ale noirové kořeny ani trochu nemaskuje.

05) L. A. – Přísně tajné

Ačkoliv noir začínal zasazen do minulosti, svého druhu rozhodně nemusí být jen historickou podívanou – jak ukazuje nejen Blade Runner, ale třeba i Minority Report a podobné bijáky. Přesto onen původní, krystalický noir patří i do své původní éry. Parádní detektivní akčňák L.A. – Přísně tajné přitom ukazuje, že lze takovou mňamózní podívanou natočit i moderní éře.

04) Sedm

Mainstreamově nostalgický náhled na noir však ztrácí zároveň cosi z oné původní drsnosti. Jsou ale i filmy, které můžou někdejší tvrdost (v kontextu tehdejšího filmu) přetlumočit pro nové diváky! Jako blesk z čistého nebe udeřil v roce 1995 film Sedm režiséra Davida Finchera, který také nezapře noirový původ... Pustit jej však zkušeným divákům v roce 1940, nejspíš by všichni v hrůze utekli z kina!

03) Drive

Dalším a ještě modernějším příkladem téhož je Drive. Zdejší noc je temná a plná synthu, namísto detektiva je v hlavní roli padouch, existenciální rozměr ale stále tíhne ke starému dobrému Bogartovi. Drive je příkladem tzv. neonoiru, který mixuje původní noirové myšlenky (takže občas je ve filmu i den!) a ukazuje, jak moc se může žánr od svého původního já vzdálit, aniž by přijal úplně novou identitu.

02) Hluboký spánek

Pokud však hledáte skutečně prototypálního představitele noirovek, nemůžete opomenout klasiku Howarda Hawkse z roku 1946. Krutopřísný černobílý thriller, jehož předlohou byl přímo román Raymonda Chandlera, má stále co říct – svého času, ve věku filmové cenzury nevhodného obsahu, šlo však doslova o zjevení. Snímek, který jde do kin a má eroticky svůdnou, leč také značně temnou atmosféru? Kéž by se takové točily ještě dnes!

01) Čínská čtvrť

Kdybychom však měli vybrat film, který toho má nejvíc z původního noiru, ale nebojí se ani nápadů z éry neonoiru (třeba barvy), musela by jím být Čínská čtvrť. Skoro dokonalý biják, v němž si Jack Nicolson střihl detektiva se zlomeným nosem, jenž se dostane na stopu typicky noirového případu, totiž umí své diváky i po všech těch letech pořádně kopnout do břicha. Jak se ostatně na správný (neo)noir sluší a patří!

Sin City: Město hříchu začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický