6 nejlepších filmů s parkourem: Od Prince z Persie k Nepolapitelným
Které bijáky nabídly ty nejlepší parkourové hody?
Akční biják Nepolapitelní začíná na Prima MAX v úterý ve 20.00. Jeho standardní mafiánskou story korunuje zejména jedna unikátní věc – parkourová akce. Parádně natočené honičky a rvačky, v nichž není jasné, kde je vlastně země a zdali někdo nevypnul gravitaci, jsou ve filmech k vidění stále častěji – ale zdaleka ne tak moc, jak by si parkour zasloužil. Vypíchli jsme šest nejvýznamnějších neposedných bijáků, které se to snažily napravit.
06) Nepolapitelní
Zejména na akčních scénách stojí relativně čerství Nepolapitelní. V hlavní roli je tu mladík Came, který visí mafii nějaké drobné – a rozhodne se je získat skrz partičku parkourových lupičů. To znamená dlouhé a správně komplexní honičky, při nichž adrenalin buší v žilách! Nepolapitelní se snaží o něco podobného jako Bod zlomu v 90. letech – tedy přiblížení sportu (dnes parkouru, tehdy surfingu) a „cool zločinců“, kteří se „nenechávají svazovat konvencemi“. A jde mu to víc než dobře!
Nepolapitelní Zdroj: Lionsgate US
05) Doupě
Nepolapitelní nebyli jediný film, který měl identický nápad. Doupě realizovalo totéž před čtyřmi lety, a to s Paulem Walkerem ze série Rychle a zběsile. Ta ostatně přenesla recept Bodu zlomu do ilegálních pouličních závodů, kde zabodoval právě Walker. Doupě se ovšem více než fascinujícími parkourovými kaskadérskými kousky proslavilo tím, že šlo o Walkerův poslední film…
04) Okrsek 13
Američani se mohou snažit sebevíc, ale – jak napovídá název – kořeny parkouru, alespoň ve filmu, leží v Evropě. Jenom málokdo udělal pro popularizaci parkouru ve filmu víc než Luc Besson, francouzský režisér také odpovědný za Pátý element nebo Valeriana. Besson v Okrsku 13 přinesl vizi futuristické Paříže v "šíleně vzdáleném roce" 2010, v jehož zločinem prolezlém podsvětí musí ústřední hrdina přežívat. A jelikož jej hraje David Belle, považovaný za zakladatele parkouru, vemte na to jed, že ve filmu příliš nestojí na místě!
03) Bourneův odkaz
V sérii o agentovi Bourneovi se vždycky hodně skákalo a utíkalo – teprve čtvrtý film, v němž Matt Damon paradoxně nehrál, však přinesl skutečné parkourové hody! Na vzniku filmu se podílel ostatně i Levi Meeuwenberg, americký popularizátor parkouru.
02) Princ z Persie: Písky času
Pokud ale chceme z parkouru udělat skutečně validního křížence bojového umění, koníčku, sportu a způsobu dopravy, musíme zamířit k pořádně mainstreamovým filmům. Princ z Persie se snažil být právě takovým projektem – jeho choreografem byl ostatně právě David Belle.
Biják nakonec finančně propadl a platí za jeden z největších přešlapů studia Disney v poslední dekádě. Na jeho parkourových kvalitách to ale vůbec nic nemění.
Princ z Persie: Písky času
01) Assassin's Creed
Ani filmový Assassin’s Creed z předloňského prosince možná není oscarová látka, ale parkourem se to tu jenom hemží a historické sekvence zalévají parkour solidní mytologickou omáčkou! Bude to paradoxní, jestli si lidé za pár generací budou myslet, že již ve středověku utíkali nájemní vrazi způsobem, který ve 20. století vymyslel nějaký Francouz – bude-li to však daň za rozšíření parkouru do všech vrstev médií, jsme ochotni to podstoupit!
Assassin's Creed Zdroj: Ubisoft
Nepolapitelní začínají na Prima MAX v úterý ve 20.00.