18. ledna 2021 00:07

7 nejlepších filmových dobyvatelů: Od Alexandera Velikého k Thanosovi

Ať už jde o hrdiny, nebo o záporáky, dobyvatel na velkém plátně nikdy nepřijde nazmar.

V neděli večer se na COOL probojuje historický velkofilm Mongol. Tentokrát vás čeká tak trochu jiná epika – biják o tom, jak se Čingischán vydal na plenivou cestu středověkým světem, je totiž autentickým asijským produktem a nebojí se ani zmínit, že jeho kampaň byla, jak to jen říct... poněkud kontroverzní. Tak už to ale chodí u všech dobyvatelů, filmových i jiných. Nakonec, není náhoda, že ti nejlepší často hrají roli záporáků.

07) Thanos (Avengers: Endgame)

Začneme od konce dobyvatelem, kterého asi všichni znáte. Thanos je záporákem jedna radost, i ve filmu o něm je však jeho dobyvačné tažení vlastně v pozadí jeho honby za třpytivými kamínky, jimiž plánuje vygumovat půlku vesmíru. Přesto platí, že Thanosovy důvody lze chápat, čímž se výrazně odlišuje nejen od řady jiných marveláckých záporáků, ale i od jiných filmových dobyvatelů...

06) Attila (Atilla)

Dalším pánem na holení je Attila, kterému je však jeho dobyvačná schopnost přidávána nejspíše malinko nešťastně. Jistě, podepsal se pod rozsudkem Říma – ale to bylo dané spíše tím, že Řím v jeho době už byl dávno ten tam. Každopádně Attila ve filmu je unikátní limonádou, která je dnes zajímavá hlavně účastí mladého Gerarda Butlera.

05) Lord Marshal (Riddick: Kronika temna)

Další sci-fi dobyvatel a opět další záporák! Druhý Riddick neměl zase tolik kladů a zpětně působí jako velmi zvláštní nápad, i přesto ale můžeme říct, že design Necromongerů byl tip ťop. A Lord Marshal jako bizarní vojevůdce plenící a asimilující světy, který je sám obdařen jakousi nadlidskou schopností, patřil za solidního, byť poněkud jednorozměrného antagonistu.

04) Čingischán (The Conqueror)

Pozor, tohle není Čingischán z Mongola, ale stejnojmenný dobyvatel z klasického hollywoodského filmu The Conqueror z 50. let! V čem je rozdíl? Inu, tenhle výjimečně špatný starý velkofilm má na kontě dvě historické zajímavosti – zaprvé si tu asijského vojevůdce zahrál Američan jako poleno, John Wayne. A za druhé se s filmem se pojí pověst „prokletí“. Polovina štábu skutečně pár let po natáčení zemřela… na rakovinu, protože filmaři zvolili jako místo natáčení oblast nedaleko testování jaderných zbraní.

03) Alexander Veliký (Alexander Veliký)

Pomalu míříme do finále a k jednomu z filmů, které nejsou staré jako hnědé uhlí a nemají zároveň dobyvatele v roli záporáka. Alexander, hlavní hrdina filmu Olivera Stonea, samozřejmě není vykreslen zrovna jako Mirek Dušín a pokud něco, film je k jeho odkazu velmi kritický. Skutečný Alexander veliký je nicméně také rozporuplná postava, jíž ale vděčíme za to, jak náš svět dnes vypadá. Možná, že kdyby Mongolové dobyli celou Evropu, byli bychom dnes k Čingischánovi poněkud přívětivější.

02) Sheev Palpatine (Star Wars)

Na druhé místo jsme umístili imperátora Palpatina, ale jen kvůli tomu, že je jeho otisk ve světě filmu a v popkultuře obecně skutečně nesmazatelný. Palpatine po řadu filmů nedobývá svět kolem sebe vojensky, ale pomocí spiknutí. Později tedy, pravda, přesedlá na brutální sílu (Hvězdy smrti se nejmenovaly Hvězdy SMRTI pro nic za nic), díky obrovskému charismatu svého představitele však na Palpatinovi stojí a padá de facto všech devět filmů hlavní ságy Star Wars.

01) T. E. Lawrence (Lawrence z Arábie)

Avšak tím nejlépe ztvárněným dobyvatelem ve filmu nemůže být nikdo jiný než T. E. Lawrence! Britský důstojník, jenž během první světové války napomohl povstání Arabů proti Osmanské říši, se stal předmětem legendárního stejnojmenného filmu – a právě z Lawrence z Arábie následně těžila řada kinematografických klenotů včetně Star Wars. Originál je však jen jeden a málokterý další film vykreslil osobnost dobyvatele a „spasitele“ tak plnokrevně jako tenhle.

Mongol začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický