16. ledna 2019 18:09

5 nejlepších filmů o nájemných zabijácích: Od Leona k Johnu Wickovi

Jde jenom o byznys…

Připravte se na Turnaj zabijáků! Tohle libové béčko vám v sobotu ve 22.30 ukáže nelítostnou battle royale mezi partou nájemných vrahounů, která se koná jednou za sedm let. O masivní desetimilionový výdělek se tu porve řada slavných jmen od Roberta Carlyla (Trainspotting) přes Iana Somerhaldera (Ztraceni) až po Kelly Hu (X-Men 2). Nedává sice, pravda, mnoho smyslu, aby se nájemní vrazi stříleli mezi sebou... ale na to jsme si v jejich nejlepších filmech už mohli zvyknout!

05) Collateral

Tradiční pohled na nájemné vrahy není příliš pozitivní – koneckonců jde o vrahouny, kteří typicky zabíjejí někoho na objednávku. Nikoliv náhodou tak nájemní vrazi často slouží spíše jako záporné postavy – tak, jako ve strhujícím dramatu Collateral z roku 2004. Zdejší nevinný taxikář Max tu vozí vrahouna a tváří Toma Cruise po Los Angeles, kde musí druhý zmíněný muž za jedinou noc splnit "objednávku". Max však tuší, že tu něco nesedí, a že se na konci téhle divoké noci nejspíš připojí k řadám nebožtíků. Rozjíždí se tak napínavý závod s časem a tím, jak přechytračit někoho, kdo je na situaci evidentně mnohem lépe vybavený.

04) Nájemní vrazi

Kdyby ale všechny filmy musely nájemné vrahy brát čistě jako záporáky, byla by to trochu nuda. Nápadů, jak vylepšit morální negativitu nájemných vrahů, existuje hned několik. Tím nejzákladnějším je popsat nájemného vraha, který svou profesi zrovna opouští a dostane se kvůli tomu do hledáčku svých bývalých parťáků. S touto story operují právě Nájemní vrazi, kde se Silvester Stallone musí porvat o svou šanci odejít "do důchodu"... a zachránit při tom mladičkou Julianne Moore!

03) Wanted

Jediným logickým krokem dále při popisování nájemných vrahů je začít kolem nich utvářet mytologii ad absurdum! Dekádu staré Wanted tak přišlo s tím, že existuje společenstvo tajných nájemných vrahů, kteří si vlastně v ničem nezadají s assassiny ze série Assassin's Creed nebo rytíři Jedi – nejenže disponují doslova nadlidskými schopnostmi "zahýbání kulek" a "zpomalení času", ale navíc vlastně nejde o nájemné vrahy jako takové. Bojují za ozdravení lidstva a proti zlu – nebo alespoň chtějí, aby si to hlavní hrdinové mysleli...

02) John Wick

Něco podobného pak v novějším provedení předvedl i nedávný John Wick. Opustil sice kopání za dobro, zdejší sérioví vrazi jsou však přinejmenším spíše šedivými postavami – jasně, zabíjejí za peníze, zároveň je však vykresleno, že mají jistý morální kód, jehož porušení se trestá smrtí. Pomineme-li headshoty, kterými Keanu Reeves častoval oponenty krutopřísně často, byl to právě zdejší svět vrahounů, co diváky na Johnu Wickovi lákalo nejvíc!

01) Leon

Na závěr přehledu se vrátíme k vlkům samotářům. Leon od Luca Bessona kdysi definoval moderní podobu filmového nájemného vrahouna jako někoho, kdo může mít duši a existenciální dilemata, i když se jinak živí střílením lidí do hlavy. Dílem dokonce film nastoupil i cestu vstříc zahušťování mytologie nájemných vrahů, když si Leon pořídí vrahounskou "padawanku" v podobě Natalie Portman. Ačkoliv Leon již poněkud zestárl, dodnes jde o dobrou volbu pro každého, kdo na nájemných vrazích (myslíme těch fiktivních!) ujíždí víc, než je zdrávo.

Turnaj zabijáků začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný