12. května 2016 15:33

Mortal Kombat vs. Super Mario: 6 nejhorších videoherních filmů

Hry a film, věční to rivalové.

Dost možná nejlepší film inspirovaný videohrami – to je komiksová adaptace Scott Pilgrim, již ve středu ve 22.40 najdete na vlnách Prima COOL! Tenhle biják má vše, co správný pařan potřebuje k životu: inspiraci sérií Mortal Kombat, využití života navíc a celou plejádu dalších nádher. Bohužel, Scott Pilgrim je spíše výjimkou z pravidla. Většina filmů podle her totiž platila spíše za otřesné zážitky. Vybrali jsme šest nejhorších.

Postal (2007)

Nebyl by to článek o špatných hrách, kdyby mu nevévodil Uwe Boll. Tenhle německý režisér si v podstatě vybudoval živnost na natáčení špatných adaptací slavných her a díky bizarní kličce v daňovém zákonu mohl na svých propadácích s gustem vydělávat.

V Postalu adaptoval kontroverzní střílečku plnou vyvražďování malého městečka, s jasnozřivostí sobě vlastní ovšem do mixu přihodil i vtípky na 11. září, "satiru" vůči Bushi mladšímu a Usámovi bin Ladinovi – a výsledek... tak naštval úplně všechny diváky na světě.

Wing Commander (1999)

Hrůzné adaptace však jdou mnohem dál proti proudu času. A Wing Commander z roku 1999 ukazuje, že to není nutně kvůli tomu, že film natáčí někdo, kdo nerozumí hře. Tohoto bijáku se totiž ujal sám Chris Roberts, tvůrce herní série Wing Commander a dnes pantáta stojící za Star Citizenem.

Film nabídl překvapivě kvalitní efekty a slušnou atmosféru. Jenže jeho příběh nedával ani za mák smysl, vyprávění bylo trestuhodně nevygradované, a na konci tak snímek působí spíše dojmem, že Robertovi došly peníze anebo filmový pás.

BloodRayne (2006)

Uwe Boll je zpět! V roce 2006 se pokusil všechny překvapit a vrhnout na nás povedený akční biják o protinacistické upírce! Jenže i námět, který smrdí úspěchem, dovede Uwe Boll zeslonit na entou.

Navzdory sexy Kristanně Loken v hlavní roli ovšem Boll opět předvedl pověstně chabou režii jakékoliv akční momentky. Ničemu nepomáhá ani skutečnost, že herní BloodRayne nemá zrovna sofistikovanou zápletku – Boll ji ničím příliš neobohacuje, a na konci tak jenom chcete, aby vám někdo vrátil peníze a čas strávený sledováním.

Ve jménu krále (2008)

Budeme se opakovat... ale opět je tu snímek od Uwe Bolla. Tohle však bylo svého času velké překvápko – do své adaptace fantasy RPG Dungeon Siege totiž Boll dotáhl jména jako Burt Reynolds, Leelee Sobieski anebo Jason Statham, pravděpodobně poté, co unesl rodiny všech zúčastněných.

Film ovšem ve svém jádru toliko vykradl Pána prstenů a neměl nic moc společného s herní předlohou. To by samo o sobě nevadilo, kdybychom něco velmi podobného neviděli o pár let dříve v režii Petera Jacksona.

Mortal Kombat: Annihilation (1997)

Na závěr si dáme připomínku, že nejen Uwe Boll platí za antikrista herních filmů. Ačkoliv byl první filmový Mortal Kombat povedeným bijákem, jeho pokračování si už v roce 1997 vysloužilo oprávněný hejt milionů fanoušků po celém světě – stejně jako režisérů, scenáristů anebo zastánců logiky filmového vyprávění.

Zápletka nepochopitelně pošlapala story prvního filmového Mortal Kombatu, navrch však přihodila snahu o jakousi velkofilmovou epiku, v níž najdeme postav jako na orloji. Podařilo se tak něco neuvěřitelného – naštvat jak hráče, tak i nehráče a fanoušky prvního dílu.

Super Mario Bros. (1993)

Zřejmě nejhorším videoherním filmem však již navždy zůstane Super Mario Bros. z roku 1993. Přitom v něm byla k vidění jména jako Bob Hoskins či Dennis Hopper! Jenže dělat film podle hry, v níž za instalatéra skáčete po želvách a houbách a zachraňujete princeznu před krokodýlem, se ukázalo být poměrně nešťastným nápadem.

Snímek nejenže si v podstatě vytře zadnici s předlohou, ale jako bonus navíc nedává ani zbla smyslu pro její neznalce! Unikátní kombinace si vysloužila nesmrtelný status. Hoskins sám se nechal slyšet, že Super Mario Bros. byla ta nejhorší věc, kterou kdy natočil.

Věčně kvalitní Scott Pilgrim se vydá na obrazovky COOLu už ve středu ve 22.40.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický