21. září 2021 15:45

Proč je v Matrixu 4 mladý Morpheus? Vysvětlení známe už nyní

Filmoví fanoušci se podivují nad tím, že se Laurence Fishburne nevrátil do role Morphea. Co o výměně stráží v Matrixu 4 zatím víme?

Pokračování legendárního Matrixu se nezadržitelně blíží, a tak studio Warner Bros. naplno rozjelo kampaň. Po velmi specifickém teaseru se vzápětí objevil plnohodnotný trailer, který vedle znepokojivě tápajícího Nea a nepřehlédnutelně poutavé akce vytyčil i otázku, jež bude fanoušky hodně zajímat. Co se vlastně stalo s Morpheem?

Mladší, či jiný Morpheus?

V traileru můžeme vidět jeho mladší verzi, kterou hraje Yahya Abdul-Mateen II (známý jako Black Manta z komiksového Aquamana či jako Bobby Seale z dramatu Chicagský tribunál). Laurence Fishburne, jenž Morpheovi propůjčil tvář v původní matrixovské trilogii, údajně nebyl pro aktuální pokračování ani osloven, což fanoušky samozřejmě pobouřilo. Na důvody jeho neúčasti se prý máme zeptat režisérky Lany Wachowski, jež má přípravu nového snímku na starosti. Z toho lze vysoudit, že se rozhodně nejedná o konceptuální rozhodnutí, s nímž by Fishburne neměl problémy.

Přestože v traileru není Mateenova postava přímo označena jako Morpheus, vzhledem k podobnému stylu oblékání, dikce i nabízení červených pilulek je velmi pravděpodobné, že nějakou figuru morpheovského typu ztvárňuje; tyto domněnky navíc sám Mateen potvrdil. Stejně jako v prvním díle se zdá, že se Morpheus bude muset hodně snažit, aby zmatenému Thomasi Andersonovi ukázal, že v něm dříme nejen Keanu Reeves, ale dokonce spasitelský Neo.

Morpheův osud

Co se tedy s Morpheem mohlo stát? V on-line počítačové hře The Matrix Online, jejíž příběhový vývoj by podle slov tvůrců měl být zahrnut do matrixovského kánonu, tato postava zemřela; většinu fanoušků však mnohem více zajímají filmy, v nichž se mentor Nea dočkal ve zdraví úplného konce. Vesmír Matrixu si však výrazně zakládal na své transmedialitě, tedy vyprávění koherentního příběhu napříč více médii, takže by prostá ignorace dění z oficiálně spřízněné hry zřejmě nebyla na místě. Sama Lana Wachowski, jež se kdysi scenáristicky podílela na animovaném projektu Animatrix, navíc tuto formu posouvání příběhu prostřednictvím více platforem velmi podporovala.

Zároveň je třeba připomenout, že když v roce 2017 začaly prosakovat zprávy o možném filmu ze světa Matrixu, spekulovalo se o mladší verzi Morphea či rovnou jeho potomkovi, jenž by byl hlavní postavou tohoto spin-offu. Tento nakonec nerealizovaný projekt však měl na starosti Zak Penn (scenárista Neuvěřitelného Hulka a částečně i X-Menů a Avengers), takže je sporné, zdali Lana Wachowski z těchto myšlenek něco zužitkovala.

Matrix otázkami nešetří

Každopádně Morpheova nová podoba vyvolává spoustu otázek – obzvláště v kontrastu s tím, že Neo (Keanu Reeves) i Trinity (Carrie-Anne Moss) jsou ztvárněni stejnými herci jako před dvěma dekádami, a tudíž je jejich vzezření o poznání starší. A to navzdory faktu, že Neo i Trinity na konci filmu Matrix Revolutions zemřeli! Je na vině cestování časem? Jde o jinou „verzi“ Morphea v souladu s teorií, že v průběhu času bylo více verzí Matrixu a jeho klíčové postavy Nea? Anebo se jedná o tutéž postavu, pouze v jiné podobě, jak se ostatně už stalo v původní trilogii v případě Vědmy (přestože za zcela jiných okolností a důvodů)?

V tuto chvíli se jako nejpravděpodobnější nabízí možnost, že Lana Wachowski respektuje matrixovský kánon: „Pravého“ Morphea s tváří Laurence Fishburna oživovat nechce, a proto natěšeným fandům nabídne jeho mladší/alternativní verzi. Jak jsme se už však mnohokrát přesvědčili, ve světě Matrixu se může stát téměř cokoli…

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný