Marvelovky od nejlepší po nejhorší: Je nejvíc cool Iron Man, Thor nebo první Avengers?
Marvelácký filmový vesmír čítá 12 filmů. Které se povedly nejvíc a které naopak nejmíň?
Komiksová firma Marvel v devadesátých letech rozprodala své filmové licence. Spider-Man skončil u studia Sony, Hulk běsnil u Universalu a X-Meni nebo Fantastická čtyřka si našli domov u 20th Century Fox. Až v roce 2008 Marvel představil Iron Mana, první vlastní film, jenž byl začátkem propleteného filmového vesmíru.
V tom se za 7 let zrodila řada superhrdinů, kteří dostali vlastní celovečeráky a mimoto se potkávali i v týmovkách. Které marvelácké filmy nás bavily nejvíc? A které naopak patří mezi ty slabší? Všech 12 natočených kousků jsme seřadili podle svého nejlepšího filmového svědomí. A teď nás zajímá, jak moc s tímhle žebříčkem (ne)souhlasíte!
12) Neuvěřitelný Hulk
To nejslabší, co nám Marvel zatím nabídnul. Neuvěřitelný Hulk má sice solidní rozjezd v Brazilíi, pak se ale zvrtne v patetickou romanci, v níž zelený obr sem tam pofackuje pár tanků. Zkrátka nic objevného ani zajímavého, takže se nedivíme, že do Avengers Bruce Banner dorazil s novou tváří.
Neuvěřitelný Hulk Zdroj: Marvel Studios
11) Ant-Man
Nejnovější marvelovka si už stihla najít armádu fanoušků. My k nim ale nepatříme, protože v Ant-Manovi vidíme akorát převráceného Iron Mana se slaboučkým záporákem, nedotaženou akcí a minimem humoru. Ano, celý film je nekomplikovaný, civilní a díky své komornosti i dost odlišný od konkurence, takže mu hraje do karet lehká stravitelnost. Z většiny scén ale šlo vytěžit mnohem víc humoru a minimálně první polovina se děsně vleče, což je u lehkonohé rodinné zábavy docela selhání. Marvel má kupu lepších originů!
Ant-Man Zdroj: Marvel Studios
10) Thor: Temný svět
O něco lepší než Ant-Man nám přijde druhý Thor, jenž se ale také příliš nepodařil. Jedná se totiž o veleprůměrnou digifantasy s nudným padouchem, v níž skvěle funguje jen hrstka humorných momentů. Kdyby asgardský kralevic neměl kladivo a zábavného bratra, byla by jeho londýnská mise dost tragická!
Božský Chris Hemsworth jako hromovládce Thor. Zdroj: Marvel Studios
9) Iron Man 2
Po třech kouscích se nicméně přesouváme do povedených vod. Druhý Iron Man není považován za kdovíjak dobrou marvelovku a je pravda, že se mu po příběhové stránce moc nedařilo. Pořád se ale jedná o velmi zábavný blockbuster se spoustou výbušné akce, jenž prvnímu dílu vůbec nedělá ostudu. Holt ale musel lákat na Avengers a kdeco tak dopadlo polovičatě.
Iron Man 2 Zdroj: Marvel Studios
8) Iron Man 3
První sólovka po Avengers byla jakýmsi epilogem, v němž se Tony vyrovnával s mimozemským traumatem a jen tak mimochodem mu šla po krku jeho největší komiksová nemesis. Publikum už tehdy bylo milionářem v brnění maličko přejedené. Shane Black ale namíchal správný poměr komedie a parťáckého filmu a stvořil (v rámci možností) osobitou marvelovku, v níž se Tony úspěšně vrátil k inženýrským kořenům. Velmi vítané zakončení trilogie.
Iron Man 3 Zdroj: Marvel Studios
7) Thor
Vzkříšení Thora se v Marvelu dost báli, ale dopadlo výborně. Chris Hemsworth se pro tuhle roli snad narodil a shakespearovský režisér Kenneth Branagh kolem něj vystavěl povedenou fantasy, která funguje v pozemské i ve vesmírné rovině. Jistě, žádné filmové zázraky se tu rozhodně neděly. Jako komiksová pohádka se super záporákem a trefnými fóry ale Thor funguje bezezbytku.
Thor Zdroj: Marvel Studios
6) Iron Man
Celý marvelovský plán stál na odpichu, jehož selhání by jej okamžitě pohřbilo. Buďme tedy vděční za to, že se z prvního Iron Mana vyklubala svěží komiksová podívaná, která okouzlila celý svět. Středobodem úspěchu byl samozřejmě Robert Downey Jr., jehož oprsklý superhrdina byl vítanou protiváhou k depresivnímu Batmanovi a správňáckému Supermanovi. Zkrátka se tu psala komiksová historie, hlavně ale dorazil film, který si člověk z fleku kdykoliv zopákne.
Iron Man Zdroj: Marvel Studios
5) Avengers
Může se do jednoho filmu vejít banda superhrdinů, kteří umí vyplnit vlastní sólovku? Může! Zařídil to Joss Whedon, tvůrce populárního seriálu Firefly, jenž marvelácké hvězdy napáskoval do explozivní týmovky. Avengers díky němu oslnili parádními dialogy i dobře vymyšlenou akci. A zacementovali tenhle komiksový vesmír jako velkou revoluci, jíž nyní kopíruje veškerá konkurence.
Avengers Zdroj: Marvel Studios
4) Captain America: První Avenger
První kapitánská sólovka u nás moc oblíbená není. To ale vem čert, protože se jedná o staromilské válečné dobrodružství, jemuž sice hapruje triková stránka, ale jinak jede jako po másle. Nezdolný hrdina, správně soběstačná hrdinka, neodolatelně vyhrocený záporák... jistě, modernímu publiku to možná nestačilo. Fanoušci Indiana Jonese nebo Tuctu špinavců se ale dočkali poctivého odvazu, který Stevea Rogerse vyslal k velice světlým zítřkům.
Captain America: První Avenger Zdroj: Marvel Studios
3) Strážci Galaxie
Marvel nás sice zásobuje řadou pokračování rozjetých sérií, sem tam ale zkusí i něco nového. Kde mu to klaplo nejvíc? Samozřejmě u loňských Strážců Galaxie, kteří se z béčkové podivnosti přerodili v nesmírně populární sci-fi partu. Mluvící strom Groot a drsný mýval Rocket jsou snad oblíbenější než Iron Man. A to zaslouženě, protože se objevili ve vynikající vesmírné oddechovce, na kterou se dá koukat znovu a znovu. Lákání na "marvelácké Star Wars" kupodivu nebylo zas tak přehnané!
Strážci Galaxie Zdroj: Marvel Studios
2) Avengers: Age of Ultron
Že byste dvojce Avengers a Ant-Manovi prohodili místa? Určitě nejste sami. Nás ale mravenčí superhrdina moc nebral a naopak žasneme nad tím, jak Joss Whedon sestavil obrovskou antirobotí týmovku. Age of Ultron je zdaleka nejambicióznější marvelovka, v níž jsou osudy hrdinů mnohem důležitější než přímočaré akční kejkle. I na ty pochopitelně dojde a jsou patřičně nápadité a epické. Pokud vás ale u blockbusteru baví hlavně směřování postav (Avengeři vlastně nechtějí být Avengery...) a komorní scény s Hawkeyem, je to obrovská výhra, kterou snad časem docení víc lidí. Stačí pozorně koukat a naslouchat. V tom filmu je tolik bravurních detailů!
Avengers: Age of Ultron Zdroj: Marvel Studios
1) Captain America 2: Návrat prvního Avengera
O nejlepší marvelovce snad nemůže být pochyb. Zatímco kapitánský rozjezd hrál na nostalgickou notu, druhý díl se plně vecpal do současnosti. V jádru se sice jednalo o pomrkávající mix sedmdesátkového konspiračního thrilleru (proto Robert Redford) a osmdesátkové sci-fi (proto ukecaný počítač). Do kin ale dorazil především dynamický thriller, jenž servíroval jednu nářezovou akční scénu za druhou. Překoná tenhle triumf nadcházející Captain America: Civil War? Pokud ano, budeme houfně sbírat čelisti z podlahy!
Captain America: Návrat prvního Avengera Zdroj: Marvel Studios
Jak byste dosavadních 12 marvelovek seřadili vy? Určitě nám svůj žebříček postněte do diskuze!
Karel Ryška