9 největších rozdílů mezi knižním a filmovým Labyrintem
Co všechno se ztratilo v překladu?
Akční sci-fi Labyrint: Útěk vám na COOLu už v sobotu ve 21.50 vysvětlí, že každá procházka bludištěm nemusí být extra zábavná. Představí se vám v ní totiž parta mladých hrdinů v čele s Thomasem a Teresou, kteří se ocitnou v obrovském labyrintu a musejí najít nejen cestu ven, ale i vysvětlení, proč je sem někdo zavřel. Tenhle mysteriózní biják vychází ze stejnojmenné knihy Jamese Dashnera – ať už jste ji však četli, či nikoliv, bude zajímavé si připomenout, čím vším se od ní film liší.
ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY!
09) Thomas si v knize vzpomíná na své jméno ihned poté, co dorazí na ústřední Plac se zbytkem hlavních postav. Ve filmu trpí amnézií o něco déle – jak se jmenuje, se mu v hlavě rozsvítí až poté, co se do ní v šarvátce s Gallym uhodí.
08) Změnily se i některé kulisy. V knize je třeba na Place vždycky krásně slunečno – ve filmu se tu počasí mění, včetně toho, že čas od času prší. Jak jinak ale divákovi lépe telegrafovat emoce postav než depresivním deštěm?
07) Naopak některé elementy doznaly jistého zjemnění knižní brakovosti – což myslíme jenom v dobrém! Uznejte ale, že ústřední záporácká organizace W.I.C.K.E.D., jak se jmenovala v knize, je ve svém filmovém já jménem W.C.K.D. přece jenom zkousnutelnější. V české verzi se nicméně klasicky uplatnil "Zlosyn".
Labyrint: Útěk Zdroj: 20th Century Fox
06) Ani v dnešním věku opulentních triků si film nemohl dovolit část knižní "epiky" – zatímco v knize opustí Plac asi čtyřicítka placerů (a přežije víc jak půlka), ve filmu uteče dvacítka placerů (a přežije sotva půlka).
05) Když agresivní rmouti napadnou plac, ve filmové verzi je to mnohem dramatičtější a akčnější než v knize. Namísto jejich plížení a unášení placerů jednoho po druhém útočí jako barbaři a způsobují v domovině hrdinů masivní chaos. Je to vlastně logická změna, poněvadž se filmu vždycky hodí větší akční scéna.
04) Teresa není (oproti knize) půlku filmu v komatu – probudí se nedlouho po jeho začátku. Což je, opět, svého druhu smysluplná úprava vstříc tomu, aby jedna z hlavních postav nestrávila polovinu stopáže na lůžku.
Labyrint: Útěk Zdroj: 20th Century Fox
03) Další úlitbou je i absence telepatie. Ta je sice výborným vyprávěcím/komunikačním prostředkem v psané formě, ve filmech ale její přítomnost obvykle stojí za starou bačkoru. V knize umí telepaticky komunikovat Teresa s Thomasem, ve filmu je tento prvek zcela vypuštěn.
02) Zjednodušen je i princip útěku z labyrintu. V knize musejí placeři složitým sestavováním mapy zjišťovat, co se po nich chce a co mají ve finále zadat do počítače. Ve filmu prostě naťukají v různých částech bludiště do počítače pár čísel a běží se dál!
01) V knize jsou labyrinty umístěny v podzemí pod velitelstvím WICKED. Jsou proto zřejmě identické – jde vlastně o kontrolované prostředí podzemního bunkru. Ve filmu jsou ale umístěna pod širým nebem – liší se i prostředí. Jeden labyrint je slunečný, další je zamrzlý. To pak ovlivňuje i rozdíl mezi knižní a filmovou verzí pokračování... ale o tom až někdy příště!
Labyrint: Útěk Zdroj: 20th Century Fox
Labyrint: Útěk začíná na Prima COOL v neděli ve 21.50.