Kruh, Spiral a Kruhy: Udělejte si pořádek ve slavné hororové sérii
Máte už totální zmatek ve filmových Kruzích? Nejste v tom sami!
V pátek ve 22.35 se na COOL dostaví horor Kruhy. Parta nešťastníků, mezi nimiž je i Johnny Galecki (Leonard z Teorie velkého třesku), si tu opět pustí svérázné studnové home video, a Samara jim následně začne vysvětlovat, proč to nebyl dobrý nápad. Snímek navazuje na původní horor Kruh, který jste zřejmě viděli. Ale není těch kruhů už trochu příliš? Pojďme si v téhle sérii udělat pořádek!
Knižní počátek: Ring, Spiral, Loop (1991–1998)
Jako ledajaký kvalitní biják, také filmová značka Kruh stojí na ramenou původní knižní trilogie (!) od Koji Suzuki, která začala vycházet v roce 1991. Zmiňujeme to ze dvou důvodů: původní trilogie byla dokončena dávno před americkými filmy (takže o ní filmaři mohli vědět), a její premisa se v průběhu dílů značně lišila. Zatímco první Ring měl v zásadě podobnou story jako první Kruh, třetí Loop už řeší virtuální realitu, epidemii infekční rakoviny a metafilozofii tak divnou, že se z ní i fanouškům mangy protáčejí panenky. Ale pojďme dál.
Spiral
Kruh (Japonsko, 1998)
Premisa videokazety, která na vás vrhne smrtící kletbu, byla v knihách tak poutavá, že zanedlouho zaujala i svět filmařů. V roce 1998 proto vznikla první japonská verze příběhu v režii Hidea Nakaty, která se v zásadě věrně drží zápletky první knihy. A zejména v Japonsku to byl hit, který stál na počátku „technohororu“, v němž mají paranormální jevy nějakou manifestaci v moderní technologii.
Ring Zdroj: Toho
Spiral (Japonsko, 1998)
I mezi japonskými filmy se nám ale zápletka již trochu komplikuje. Ve stejném roce totiž vyšlo i filmové pokračování Spiral, které navazovalo na filmový Kruh – a vycházelo ze stejnojmenné knihy původní knižní trilogie. Problém byl v tom, že filmový Spiral… nebyl příliš kvalitní. Stejné nápady, které fungovaly v knihách, byly pro diváky filmů až trochu příliš obskurní. A tak došlo na něco neočekávatelného.
Spiral Zdroj: Toho
Kruh 2 (Japonsko, 1999)
Vzhledem k tomu, že byl první filmový Kruh hitem, se filmaři rozhodli natočit jeho druhé pokračování, které však ignorovalo filmový Spiral – a namísto nových postav z druhé kruhy jednoduše pokračovalo v příběhu postav z prvního filmu. Tím se mytologie filmů vydala na vlastní dráhu, z níž nebylo cesty zpět. Recept ale zjevně fungoval, protože si Kruhu následně všimli američtí filmaři…
Ring 2 Zdroj: Toho
Kruh (USA, 2002)
Americký Kruh přinesl „technohoror“ do světové pozornosti a vyvolal vlastní vlnu následovníků. Původní biják z roku 2002 je přitom stále velmi fajn hororem, a to nejen díky profi režii Gore Verbinskiho, ale i krásně vystrašené Naomi Watts v hlavní roli. Rozhodně tedy jde o solidní základ vlastní série!
Kruh (2002) Zdroj: DreamWorks Pictures
Kruh 2 (USA, 2005)
Pokračování amerického Kruhu už tolik ovací nesklidilo, ale nikoliv kvůli absenci snahy – spíš kvůli přehlcenosti trhu jinými následovníky technohororů. V Kruhu 2 se ostatně vrací jak Naomi Watts, tak snímek dokonce režíruje Hideo Nakata, tedy původní japonský rejža prvního japonského Kruhu. S pokračováním ságy se však přesto muselo počkat dalších 12 let…
Kruh 2 Zdroj: DreamWorks Pictures
Kruhy (USA, 2017)
Skrze nedávné Kruhy se série pokusila znovu nakopnout vlastní solidní ságu. V příběhu Kruhů jsou původní události Kruhu již jen legendou, to však nic nebrání ostatním nachytat se na podobnou past. Zajímavé je, že v Kruzích do děje prosákly i elementy románu Spiral – takže není jasné, zda se v jeho teoretickém pokračování nedočkáme třeba i virtuální reality…
Kruhy Zdroj: Paramount Pictures
Kruhy začínají na Prima COOL v pátek ve 22.35.