Ukrajina žádá stažení ruského filmu z festivalu v Karlových Varech. Reakce organizátorů si nebere servítky
Karlovarský filmový festival čelí nařčení, že uvádí film od tvůrců sloužících ruské propagandě. Jak na to zareagovali jeho organizátoři?
Ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis se otevřeným dopisem připojil k protestu ukrajinských filmařů proti zařazení ruského filmu Kapitán Volkonogov uprchl do programu letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Vadí mu, že vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na vzniku ruských propagandistických filmů.
Podle ukrajinského velvyslance jde o typický příklad ruské propagandy, která občas podpoří vznik zdánlivě nezávislého filmu určeného na vývoz a festivaly. K ruským divákům se přitom takový film nikdy nedostane. „Pro ně totiž ruský režim natočil stovky úplně jiných snímků, na kterých ve skutečnosti byli vychováni současní ruští vojáci, jejichž ‚kulturu‘ jsme viděli v Buče, v Mariupolu, v Černihivu a dalších ukrajinských městech,“ píše velvyslanec.
Představitel titulní role Jurij Borisov se podle velvyslance proslavil rolemi v oslavných ruských válečných filmech jako T-34, Invaze, Červený přízrak nebo Kalašnikov. „Režiséři Nataša Merkulovová a Alexej Čupov ještě nedávno točili seriály pro televizi TNT, což je velký mediální projekt ruské Gazprombanky,“ vysvětlil Perebyjnis, proč vyzývá festival, aby pozastavil jakoukoli spolupráci s lidmi a institucemi přímo či nepřímo podporovanými ruskou vládou.
Vedení karlovarského festivalu v čele s jeho prezidentem Jiřím Bartoškou už stihlo vydat oficiální reakci, v níž vysvětluje, proč ruský film vybralo a proč ho chce ponechat v programu: „Chápeme Vaše argumenty, nicméně musíme odmítnout interpretaci, že promítání tohoto filmu, jehož vznik v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině.“
Organizátoři jsou naopak přesvědčeni, že uvedením tohoto filmu mohou vzbudit veřejnou diskuzi, která upozorní na přesah jeho hlavního tématu do aktuálního dění. Snímek Kapitán Volkonogov uprchl je totiž dějově zasazen do období stalinistických čistek roku 1938 a lze v něm údajně najít paralely s aktuální situací.
„Film podle nás velmi přesně pojmenovává, jak manipulativní jednání despotického lídra dokáže ovlivnit smýšlení většinové společnosti, ve jménu ideologie účelově vytvářet nepřátele režimu a bezohledně je likvidovat a jak takové jednání v konečném důsledku vede k celonárodní tragédii,“ stojí ve vyjádření festivalu, který připomněl svou podporu filmového festivalu v Oděse i uvedení čtyř ukrajinských filmů v rámci letošního ročníku. Ten startuje už 1. července 2022.