5. srpna 2024 00:06

6 skvělých chlapáckých filmů, na kterých dělal režisér Barbara Conana

Připravte se na testosteronové lázně Johna Miliuse.

V sobotu večer vám COOL nabídne skutečnou cooltovní klasiku – původního Barbara Conana! I když je u tohoto filmu nejčastěji skloňován ústřední Arnoldátor Schwarzeneggerovic, neméně významným tvůrcem byl i režisér John Milius. Tenhle alfa samec americké kinematografie si vytvořit pověst nesmiřitelného pravicového režiséra, což v Hollywoodu není úplně typická podívaná. Vlastně by se dalo říct, že je dnes John Milius skoro kontroverzním zbožím, v jehož šlépějích prakticky nejde kráčet. Za co všechno mu tedy vděčíme?

06) Apokalypsa

Co přesně znamená „chlapácký režisér“? Inu, uvážíme-li, že Milius je spolu s Francisem Fordem Coppolou podepsaný jako scenárista pod opulentním (proti)válečným filmem Apokalypsa, nelze jeho krutopřísnost ani přeceňovat. Jen těžko by se totiž hledal významnější film odsuzující válku než právě tenhle – sáhodlouhé drama s padesátihodinovou stopáží (tedy alespoň subjektivně...) bylo zdrojem celé řady kultovních (proti)válečných hlášek, počínaje slavným zvoláním „Miluju vůni napalmu po ránu“. A Milius má na tom všem ohromný podíl!

05) Jeremiah Johnson

V součtu by se vlastně dalo říct, že je John Milius je romantik – nikoliv ve smyslu „autor romantických komedií“, ale v původním smyslu docenění archetypálního souboje člověka s přírodou, který je tak drsný jako i krásný. Příkladem může být jeho první výraznější scenáristický zářez, Jeremiah Johnson. Tenhle lyrický western plný dlouhých záběrů na přírodu by se dnes dal považovat skoro za umělecký snímek – a v Barbaru Conanovi je vidět hodně z jeho vlivu. Milius si samozřejmě uměl užít i drsnější polohu, oproti dnešnímu dojmu však nikdy nebyl nějakou filmovou verzí extrémisty. Naopak dovedl poeticky podat to, co řada jeho kolegů tak dobře prodat neuměla.

04) Čelisti

Je třeba dalšího příkladu? Ne všechny Miliusovy filmy jsou nutně té povahy, že by spolupracoval na jejich celé tvorbě. Příkladem jeho talentu za všechny budiž Čelisti, které jsou v drtivé většině spojeny spíše se jménem Stevena Spielberga. Milius však přispěl svou troškou do mlýna, když kompletně přepsal původně ordinérní monolog popisující útok žraloků na námořníky USS Indianapolis, a přetavil jej tak v jednu z nejlepších scén filmu!

03) Drsný Harry

Podobně i v případě Drsného Harryho byl Milius „jen“ spoluscenáristou, vlastně členem pestré množiny v rámci celého scenáristického týmu. Právě Drsný Harry se však etabloval jako jeden z nejvýraznějších akčních hrdinů 70. let a je jasné, že to je z velké části Miliusova „vina“. Drsný Harry vlastně byl hned druhým (po Bondovi) skutečně celosvětově známým akčním hrdinou vůbec, a předznamenal tak své následovníky s tvářemi Arnieho či Slye. Jenže zatímco Bond eliminoval plány superpadouchů či oděvy sovětských špiónek, Harry namísto toho se svou bouchačkou likvidoval obyčejné zločince. Právě díky tomu, že je to druhé téma realitě poněkud blíže (a souvisí tak s řadou kontroverzí), získal Milius pověst, která ho provází celý život...

02) Rudý úsvit

Je pozoruhodné, že Milius v 80. letech zůstal akčního žánru vlastně stranou, přitom právě on nakopl hereckou dráhu Arnolda a na tomhle poli měl zkušenosti již ze 70. let. Výjimkou z pravidla, která ukazuje jeho komplexnější chápání filmové akce, je právě Rudý úsvit. Kultovní snímek, v němž je Amerika napadena sovětskou armádou a jehož děj sleduje příběh amerických náctiletých partyzánů (!), platí dodnes za neopakovatelný biják. Rudý úsvit má však daleko do propagandistické nátury druhého Ramba. Jeho hrdinové umírají, psychicky trpí a zrazují se mezi sebou. Skutečnost, že tu hlavní role hraje mj. ústřední pár z Hříšného tance, pak tomu všemu dává sladkou ironickou tečku.

01) Barbar Conan

Absolutním vyvrcholením Miliusovy tvorby je však právě Barbar Conan. Jen vrchovatě talentovaný režisér je s to vzít do rukou 50 let starou šestákovou knížku, rakouského bodybuildera neschopného říct v angličtině víc než pár slov a vytvořit z toho základní kámen moderní filmové fantasy! Milius se nebál podtrhnout naturalistickou drsnost, jak se ji naučil v Jeremiahu Johnsonovi, sílu ducha z Rudého úsvitu či přispět poetickými monology jako z Čelistí (dát filmu starého vypravěče byl ostatně kreativní způsob, jak nenechat mluvit Arnolda). Výsledkem je potom filmový ekvivalent stejně nesmrtelného poloboha, jako byl v rámci děje i Conan sám!

Barbar Conan začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický