Nejlepší filmy o hokeji, které vás připraví na mistrovství světa
Nalaďte se na blížící se mistrovství světa těmito kousky z hokejového prostředí.
Začíná další mistrovství světa v hokeji, na kterém se bude český národní tým snažit vyrovnat, ale v lepším případě ještě překonat výsledek z loňského šampionátu. Hokejisté přivezli první medaili po dlouhých deseti letech, takže ve výsledku ani nevadilo, že byla jen bronzová, očekávání pro letošní rok jsou ale tím pádem o poznání vyšší a v nadcházejících dnech budeme sledovat, co tým pod vedením trenéra Kariho Jalonena v Rize předvede. Ještě než ale boje na ledě vypuknou, přinášíme vám žebříček nejlepších hokejových filmů, abyste se mohli náležitě naladit a čekat třeba na další zázrak na ledě.
5) Indian Horse (2017)
První film není typickým pohodovým sportovním snímkem, ale spíše vážným dramatem o rasismu, diskriminaci, útlaku menšin a dalších problematických tématech. Hlavní hrdina Saul je indián z kmene Ojibwe, který se chce za každou cenu vyhnout nástupu do tzv. rezidenční školy, které v Kanadě vznikaly za účelem převýchovy dětí původních obyvatel a jejich izolace od vlastní kultury či náboženství. Přesto sledujeme Saulovo zprvu nešťastné počínání, nástup do této školy, ale současně i rodící se lásku k hokeji. Přes ranní úpravu ledu a možnost strávit na ploše alespoň několik minut denně se Saul dostane do školního týmu a sledem událostí se později propracuje se svým (ne)šťastným číslem 13 i do farmářského klubu Toronta Maple Leafs. Film ovšem ani zdaleka nekončí tak šťastně, jak bývá zvykem, a má ještě poměrně silný emocionální závěr.
4) Šampióni (1992)
V porovnání s Indian Horse snad nemůže existovat odlišnější sportovní film nežli Šampioni. Jednoduchá, ale „feel good“ komedie z roku 1992 sleduje počínání nadějného advokáta Gordona Bombaye, který sice miluje sport, ale z dětství si nese trauma kvůli promarněné šanci, jež mohla rozhodnout důležitý zápas. Přesto je do jisté míry stále velmi nevybouřený a kvůli množícím se přestupkům při řízení auta mu hrozí soud. Trestem mu je nutnost odpracovat 500 hodin veřejně prospěšných prací, konkrétně jako trenér zdaleka nejhorší dětského hokejového týmu v okolí Minneapolisu. Tím začíná typické schéma přerodu party nekňubů v úspěšný tým a hlavně změna názvu týmu na Ducks, který se následně odrazil i v názvu profesionálního klubu NHL – Anaheim Mighty Ducks. Film je ovšem na druhou stranu plný nejrůznějších chyb a nepřesností, které se týkají i slavné formace létající véčko, která je, technicky vzato, vždy postavením mimo hru.
3) Ranař (2011)
Kanada miluje hokej, což dokazuje i další kanadský snímek Ranař. Hlavní roli Douga Glatta ztvárnil Seann William Scott, známý především jako Stifler z komediální série Prci, Prci, Prcičky. Skvěle se hodí pro úlohu, kterou ve filmu má a kterou odhaluje už název snímku. Doug totiž během hokejového zápasu vyprovokuje rvačku s jedním z hráčů, čehož si všimne trenér a angažuje Douga do svého týmu coby bitkaře. Hokej hrát nemusí – on to ostatně ani neumí – zato ale musí chránit vlastní spoluhráče a pouštět se do rvačky s každým, kdo o to projeví sebemenší zájem. Ať už přímo, nebo skrze provokaci na ledě či trestné lavici. Film je plný docela jednoduchého humoru, který ale s tematikou hokeje a poměrně dobrým výkonem Seanna Williama Scotta zvláštním způsobem funguje.
2) Mystery, Aljaška (1999)
Russell Crowe není jen Maximus, John Nash nebo Robin Hood, ale také bývalý profesionální hokejista John Biebe, který žije v tom největším americkém zapadákově, jaký si umíte představit. Co víc, městečko Mystery se nachází na Aljašce, takže je pocit izolovanosti od okolního světa naprosto dokonalý. Největší zábavou místních je samozřejmě hokej, který doslova všichni obyvatelé milují a těší se na každé sobotní utkání. Jednoho dne se ale objeví příležitost postavit se profíkům z New York Rangers, kteří si vybrali Mystery jako místo pro svou exhibici. Ve značně uvolněném duchu tak můžete sledovat odlišnou přípravu každého z amatérských hokejistů, vyrovnávání se se stresem z blížícího se zápasu a nakonec i jeho průběh. I když je námět poměrně jednoduchý, zpracování a některé z rolí jej vytahují nad hranici průměru.
1) Hokejový zázrak (2004)
Stále zřejmě nepřekonaným sportovním filmem z hokejového prostředí ale zůstává Hokejový zázrak, ve kterém září Kurt Russell. Bere na sebe roli skutečného hokejového trenéra Herba Brookse, který byl jmenován coby hlavní kouč amerického národního týmu pro olympijské hry v Lake Placid v roce 1980. Hlavním motivem je snaha porazit Sověty, kteří dominují světovému hokeji, a vyšlápnout si na ně rozhodně nechtěli jen Čechoslováci. Brooks doslova drtí mladé hráče z univerzit, kteří měli tvořit tým po odmítnutí startu profesionálů z NHL, a přes nejrůznější neshody a nutné vyřizování účtů sestaví funkční tým. Fakt, že je film natočen podle skutečné události, mu dodává potřebnou šťávu. Škoda jen, že autoři filmu nakonec pozměnili průběh zápasů na olympiádě, byť výsledek samozřejmě odpovídá tomu, co se v roce 1980 skutečně stalo. Byl to zázrak, doslova.
Zdroj: Autorský text