Podivuhodný příběh Harryho Pottera a Pyramidy hrůzy
Opisovala J. K. Rowlingová od... režiséra prvních dvou dílů Harryho Pottera?
Až na počátek příběhu Sherlocka Holmese, totiž do jeho školních let se na Prima COOL podíváme v sobotu ve 20.00 v Pyramidě hrůzy. Pokud jste o tomto bijáku z roku 1985 nikdy neslyšeli, nejspíš vás jeho vizuál dost překvapí. Pyramida hrůzy je totiž už několik let skloňována kvůli nemalé podobnosti se ságou o Harrym Potterovi. Oba světy sdílejí nápadnou míru stejných prvků a Pyramida hrůzy je tak vlastně skoro prvním pokusem o stejný příběh. Z čeho však podobnost pramení?
Ačkoliv mezi postavy Pyramidy hrůzy patří mladý (dětský) Sherlock Holmes a John Watson (anglický název filmu je Young Sherlock Holmes), s detektivkami Arthura Conana Doyla nemá film nic společného. Namísto toho tu sledujeme dospívajícího Watsona a Holmese na internátní škole (v prostředí starého gotického hradu!), jak se připletou k zabití obchodníka, za nějž může tajemný egyptský kult.
Dále musíme trochu spoilerovat (jakkoliv lze spoilerovat o filmu z roku 1985, který se nápadně podobá filmu z roku 2001...). V součtu se totiž u Pyramidy hrůzy a Harryho Pottera podobá nejen prostředí a hrdinové, ale dílem i část příběhu, na jehož konci se ukáže, že měl se zločinem co dočinění jeden z učitelů. Značně podobná je však i poněkud obstarožní atmosféra plná obrovských, archaicky působících místností a "steampunkově-strašidelného" étosu. Dokonce i kostýmy včetně šál a kulatých brýlí působí, jako by si vzájemně vypadly z očí.
Nenajdeme tu sice kouzlení pomocí magických hůlek nebo motiv vyvoleného – sám Holmes ovšem tak trochu "vyvolený" je, protože znáte jeho budoucí kariéru. A zejména představitel mladého Watsona je navíc budoucímu Harrymu Potterovi neskutečně podobný! Není těžké si představit, že Rowlingová film viděla a řekla si, že by to s trochou dalších úprav byl báječný námět na vlastní sérii knih. "Mladého Sherlocka Holmese" je totiž pro holmesovské univerzum skoro škoda.
Pyramida hrůzy Zdroj: Paramount Pictures
J. K. Rowlingová sama tvrdí, že ji idea na Harryho Pottera napadla při čekání na vlak v roce 1990, tedy pět let po premiéře Pyramidy hrůzy, a je těžko to rozporovat. Chronologie však rozhodně dává důvod k jistým pochybám víc, než kdyby šla první kniha ven před Pyramidou hrůzy.
Aby toho nebylo málo, scénář k Pyramidě hrůzy sepsal (na motivy své vlastní povídky!) Chris Columbus, stejný Chris Columbus, který později režíroval první dva filmové Harry Pottery. Sám Columbus později v roce 2001 přímo zmiňoval Pyramidu hrůzy jako "duchovního předchůdce" prvního potterovského filmu. Faktem přitom je, že je Columbus jako autor scénáře Pyramidy hrůzy tím prvním, kdo by měl z hlediska plagiátorství vznášet obvinění...
Čímž chceme říct, že začít teď roztrubovat, že Rowlingová obšlehla snímek z roku 1985, by bylo poněkud nefér a nepravdivé. Odjakživa totiž platí, že je ZNAČNÁ míra inspirace v branži zcela normální. George Lucas se ostatně při natáčení prvních Hvězdných válek inspiroval celou řadou filmů včetně identických zápletek a záběrů. Quentin Tarantino si na podobném obšlehávání braků z 60. a 70. let přímo postavil kariéru. A seznam větší či menší "inspirace" by mohl pokračovat donekonečna...
Harry Potter a Tajemná komnata Zdroj: Warner Bros.
Koneckonců, Pyramida hrůzy sama je zjevně reakcí na popularitu Indiana Jonese a spielbergovského náhledu na staré filmové žánry. Jistá míra konvergence trendů může jít i k Roštákům, kteří šli do kin o půl roku dříve. Osmdesátky byly zkrátka plné filmů, které evokovaly svět o půl století dříve, a zároveň filmů o dětech v dobrodružném kontextu. Právě Columbova účast na prvním filmu navíc může část vizuální podobnosti filmové verze vysvětlit – natáčel holt v Bradavicích něco velmi podobného.
Zároveň pak platí, že ať už se inspirujete kdekoliv, je to až syntéza vlivů, co se počítá. Pyramida hrůzy neobsahovala čarování, které tolika dětským čtenářům zjitřilo pozornost, ani řadu dalších elementů typických pro potterovský příběh. Mladý Sherlock Holmes se rovněž nedočkal rozkreslení do komplexní série knih a filmů s kataklyzmatickým finále nebo vlastními spin-offy.
Byl to prostě jenom příjemný, odpočinkový biják, jenž se brzy nato bohužel dočkal zapadnutí a na který dnes lidé vzpomínají paradoxně až skrze existenci Harryho Pottera. Ať už tedy Rowlingová Pyramidu hrůzy obšlehla, či šlo spíše o shodu náhod, budiž testamentem jejích autorských schopností, že se ji podařilo s podobnou látkou uspět tam, kde selhal i drahý snímek z produkce Paramountu a se jménem jedné z nejslavnějších fiktivních postav v (původním) názvu...
Pyramida hrůzy Zdroj: Paramount Pictures
Skvělá Pyramida hrůzy začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.