7. března 2016 14:04

Gladiátor neměl zemřít! 4 výborné filmy, které kašlou na historická fakta

Nepřítel před branami - upoutávka

Nač si kazit dobrý příběh pravdou?

Za stranu a za lidi se vydá dnes večer bojovat Jude Law! Od 20.15 totiž v úterý na Prima MAX začíná historický velkofilm Nepřítel před branami, popisující veleslavnou bitvu o Stalingrad. Jeden z nejdražších evropských snímků přitom nasbírá pořádnou ošatku historických nepřesnosti, nikdo si z nich však moc hlavu nedělá – ve filmové branži je totiž autenticita historie vždy až na posledním místě. Nevěříte? Vzpomínáme na několik dalších příkladů.

JFK

Kritizovat historickou věrnost u filmu, který by si do podtitulu mohl dát motto “historie lže, jako když tiskne”, je jistě poněkud ošemetné. Přesto je ironické, že se filmu JFK od Olivera Stonea o tom, že atentát na Kennedyho byl vlastně převrat, v mnoha svých momentech objektivně práší od pusy. Jasně, mnohé detaily kolem atentátu působí podivně. Ale řada filmových předpokladů od pána s deštníkem, který “dává znamení”, až po Oswaldovy superschopnosti se při delším zamyšlení ukáže být poněkud vrtkavá.

A pak tu máme vyložené fejky. David Ferrie, který se podle filmu doznal ke konspiraci? Nikdy na to nedošlo – Ferrie jakoukoliv konspiraci vehementně popíral, a dokonce si chtěl nechat udělat test na detektoru lži. Nakonec je tu i ona magická kulka, která díky svým manévrům v Kennedyho těle a zásahu na zcela jiné místo před ním sedícího guvernéra Connallyho působí skutečně tajemně – dokud nezjistíte, že prezidentova a Connallyho sedačka nebyla ve stejné výšce a kulka je tak klidně mohla geometricky akurátně zasáhnout i bez druhého střelce. Chaos vládne světu, přátelé, čirý chaos! Věřit se nedá už ani konspiračním teoretikům!

Gladiátor

Není příliš šokantní, že film inspirovaný 2000 let starou politickou situací starověkého Říma nemá zrovna ambice udržet skutečnosti na uzdě. Historický Gladiátor by však nakonec klidně mohl vzniknout – císař Commodus si skutečně občas liboval v aréně a byl na něj rovněž spáchán atentát. Jenže autentické převyprávění jeho story by museli točit bratři Coenovi anebo F. F. Coppola, nikoliv Ridley Scott.

V první řadě, generál Maximus Russella Crowea nikdy neexistoval, což ale neznamená, že by byl Commodus bez nepřátel. Film si navíc liboval ve stylizaci spíše do éry republiky, která nebyla v době 1. století už validní. Ale především, Commoda nakonec zabil jeho osobní trenér Narcissus, který jej otrávil v lázních (jedna z inspirací Maxima svůj čin navíc přežila!). Namísto Kolosea by tak konec připomínal spíše bizarní vraždění ve Fargu anebo finále Kmotra.

Kód Enigmy

Kdo by neměl rád Alana Turinga? Geniální vědec, který pomohl zažehnout éru počítačů a dodnes se čas od času mihne i na vlnách Prima Zoom, se dočkal tragické perzekuce kvůli své homosexuální orientaci, a stal se tak předmětem i loňského bijáku Kód Enigmy. Ke vší smůle tu ovšem byl znázorněn tak věrně, že Turingův popel musel v době premiéry v urně vytvářet tornáda.

Webová stránka Information is Beautiful, která scénu po scéně hodnotí věrnost filmů předloze (reálné story či knize) udala, že se pouze 35,7 % filmu zakládá na skutečnosti. Jakkoliv geniální totiž Turing byl, jeho filmový příspěvek k vytvoření dešifrovacího počítače je zkrátka fikcí. Na jeho skutečném ekvivalentu se třeba podílely davy dalších géniů včetně polských kryprografů. Rozdílů je tolik, že bychom jim museli věnovat celý článek, avšak většinou mají jedno společné – vzdor své snaze navrátit čest Turingovi film pošlapal odkaz desítek dalších lidí, jejichž rodiny z toho nebyly zrovna nadšené.

Království nebeské

V nápadně podobném případu jako byl Gladiátor činí Království nebeské – romance zasazená do éry křížových výprav – nemlich identické modernizující přešlapy. Na to, že se snímek odehrává v době bojů o Jeruzalém, které byly (minimálně na povrch) motivované náboženskými důvody, jsou jeho hlavní postavy v zásadě sebranka sekulárních humanistů, kteří platí za šampiony tolerance, míru a racionality. Do vzniku čehokoliv připomínajícího moderní ateismus a – musíme to říct – multikulturalismu přitom zbývají celá staletí.

Jasně, Scottův počin je vytvořen v kontextu dnešního konfliktu mezi Západem a částí islámského světa. A jako takový i funguje. Sekulárních postav je však Království nebeské tak narvané, až to spíše připomíná sjezd amsterdamské odnože cosplay než éru křižáckých tažení. Další "chybky" by mohly zahrnout skutečnost, že ústřední hrdina Balian je ve skutečnosti spojením dvou bratrů (!), jejichž životní příběh byl radikálně odlišný a namísto hepáče skončil notně tragicky. Jeho vyvolená Sibylla zemřela na mor, zatímco z “PrimeBaliana” se stal de facto diplomat, který byl za své pozdější vyjednání smíru odměněn několika hrady. To nezní zrovna jako skromný epilog filmu.

Inu, Nepřítel před branami na vás zaťuká už v úterý večer od 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný