9. září 2019 08:19

Krátká historie Frankensteina: Od slavného románu k žánrové ikoně

Kde se vzala a jak se časem změnila první postava sci-fi žánru?

V úterý ve 20.00 na Prima MAX začíná viktoriánská scifárna Viktor Frankenstein. James McAvoy se tu představí jako titulní radikální vědátor, který spolu s Danielem „Igorem“ Radcliffem sní o stvoření umělého života. Tenhle snímek je jen jedním z mnoha, které svérázně přistupují ke jménu Frankenstein. Není se však čemu divit, uvážíme-li, že je Frankenstein vůbec nejstarší sci-fi vůbec. Vzpomněli jsme stručně na celou jeho historii!

Knižní počátky

Vznik Frankensteina sahá až do roku 1816 a k zakladatelce protopodoby sci-fi, Mary Godwin, později zvané Mary Shelley. Ta jako žena Percyho Bysshe Shelleyho, romantického básníka své éry, údajně na výletu k jezeru pojala během debat námět na příběh, v němž se podařilo pomocí elektřiny oživit člověka podobně, jako tehdy Luigi Galvani prováděl pokusy s elektrickým proudem na mrtvých žábách.

Odtud vzešel námět na román, který o dva roky později vznikl jako Frankenstein neboli moderní Prométheus. Ačkoliv je za zakladatele sci-fi často citován o půlstoletí pozdější H. G. Wells, faktem je, že je to už Frankenstein, kdo přinesl celou řadu základních žánrových kamenů. Vědecké pokusy vymknuté z kloubů! Umělá bytost! Téma uvědomění si, ehm, vědomí! To vše tu najdeme, ačkoliv samozřejmě v podstatně odlišnější podobě, než na jakou jsme dnes zvyklí.

Další vývoj sci-fi totiž nebyl vůči Frankensteinovi příliš přívětivý. Původně jde o útlou knížku, která spíše ve filozofické rovině řeší vztah mezi tvůrcem a jeho stvořením. Jméno Frankenstein, které si dnes tolik lidí spojuje právě se stvořením samotným, má jen onen tvůrce. V tomto smyslu je právě aktuální biják Viktor Frankenstein vlastně věrný originálu, na rozdíl od mnoha podobných filmů, které jako „Frankensteina“ představují monstrum.

Éra Universalu

Podobné úvahy jsou sice fajn do knižního klubu, ale skutečný rozpuk Frankensteina v popkultuře přišel až století poté. Ke knize se totiž ve 30. letech přiblížili hlavouni studia Universal a řekli: „Ten Frankenstein, to je super monstrum pro film o bezcitné vraždící zrůdě!“ V roce 1931 totiž vzniká nejslavnější frankensteinovský film, v němž ústřední monstrum legendárně ztvárnil Boris Karloff. A byl to takový úspěch, že je Karloffova tvář popkulturní ikonou i po devíti dekádách! Který jiný herec němého filmu může říct totéž? Snad jedině legendární Charlie Chaplin...

Byl z toho obrovský úspěch a Universal začal plodit jeden šestákový horor za druhým. Borisovo ztvárnění prakticky přepsalo původní vzhled (jinak poměrně lidského) Frankensteinova monstra a prakticky až do přelomu milénia tak vznikaly další variace téhož. Navíc vznikaly plejády béček z dílny Hammer Films a obskurní crossovery, kde se Frankenstein(ovo monstrum) pralo třeba s Drákulou.

Některé filmy byly vůči předloze třeba i věrnější, některé rozhodně méně, ale v součtu vytvořily dojem, že je Frankie chodící nemrtvák. Kreativnější zacházení s Frankensteinem začalo prakticky až v posledních dvou desetiletích.

Mýtus legendou

Například seriál The Frankenstein Chronicles tak přichází s tím, že Sean Bean jako detektiv v roce 1818 objevuje těla, z nichž si zjevně někdo bere náhradní díly. Akční výplach Já, Frankenstein je pak zase kopie Underworldu, v níž je jenom neživý Frankie schopný zastavit démonické padouchy. Nemá totiž duši nebo tak něco. A zapomenout nelze ani na roztomilý animák Frankenweenie. Mary Shelley by se asi divila.

Román kdysi každopádně zaznamenal úspěch a pomohl nakopnout vlastní subkategorii tehdy populárních hororů stejně jako v sobě velmi trefně vystihl obavy počínající průmyslové revoluce. Jak si bude člověk stát tváří v tvář vlastním strojům? Co s námi přetechnizovaný svět udělá? Dnes, kdy žijeme v budovách ze skla a oceli a pohybujeme se mezi nimi kovovými automatickými udělátky, se nad tím ani nezamýšlíme.

Z pohledu Mary Shelley, která začala psát Frankensteina před první jízdou lokomotivy v éře, kdy byl parní pohon stále zbrusu novým vynálezem (a Napoleon právě prohrál tehdejší ekvivalent světové války), jsme ale my všichni tak trochu Viktorem Frankensteinem žijícím po boku mnoha našich obskurních výtvorů.

Viktor Frankenstein začíná na Prima MAX už v úterý ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický