6. září 2021 00:06

6 epických filmů, ve kterých lidstvo bojuje s obří potopou

Moře je dobrý sluha, ale zlý pán. Kde se to ukázalo nejdůrazněji?

Ačkoliv to za okny nevypadá, obleva je tu – tedy alespoň v Době ledové 2, která započne na Prima COOL v sobotu večer. Mamut Manny, lenochod Sid nebo šavlozubý tygr Diego se tentokrát budou muset vypořádat s táním ledovcové masy. Voda se prozatím hromadí za ledovou hradbou, již brzy se však provalí ven a bude z toho pořádná polízanice. Nevěříte? Podívejte se, jaké vlny dovedly dělat jiné katastrofické filmy o potopě!

06) 2012

Začneme tím nejslavnějším – ve filmu 2012 zmutovaná neutrina zahřála zemské nitro a vybičovala vulkanismus do takové aktivity, až se z toho tektonickým deskám protočily panenky. Vědecká vysvětlení si raději necháme zastrčená v kapse, postačí říct, že vše mělo za důsledek masivní globální vlnu tsunami, která spláchala i Mount Everest. Zbytky lidstva se tu naštěstí zachránily na palubě obřích ponorek, vždycky tuhle možnost ale neměly...

05) Noe

V biblických mýtech totiž podobná šlamastyka vedla nejen k utopení většiny Homo sapiens, ale také zbytku přírodní fauny a flóry. Můžeme-li věřit Starému zákonu, Noe sice sebral od každého druhu zástupce, ale nejspíše při tom zapomněl na dinosaury. Nehledě na apokalytické vtípky, poslední filmový Noe hýří takovou mírou nihilismu a temné atmosféry, že před ním musí smeknout i kovaný ateista.

04) Deluge

Filmové potopy byly vždy populární volbou kinematografického světa – snad za to mohla jejich relativní nenáročnost. Shodit na miniaturu města asteroid nebo nechat miniaturu rozfoukat tornády, to vyžaduje efekty navíc, zaplavit však stejnou miniaturu pár kbelíky vody, to už je daleko proveditelnější! Snímek Deluge z první poloviny 30. let tak dodnes platí za jeden z prvních katastrofických filmů vůbec a svého času dost možná i za snímek nevlivnější.

03) Vlna

Filmy o potopě neumějí točit jenom za Velkou louží – norský katastrofický biják Vlna má oproti americkým bejkárnám jednak tu výhodu, že může ukázat netradiční severské prostředí, ale jednak také onu výhodu, že se skutečně stal! Obří vlny totiž může udělat nejenom konec světa nebo průměrné zemětřesení generující tsunami, ale i žuchnutí velkého předmětu (třeba ledovce) do poměrně malé vodní plochy (třeba fjordu). Právě neslavnou událostí v norském fjordu Geiranger je Vlna inspirována, zároveň však přidává jak kus vlastních nápadů, tak i zajímavých variací žánrových klišé. Výsledkem je ukázka, že ani v moderní éře nemusejí být katastrofické filmy nuda, možná je jenom potřeba je krapet aktualizovat!

02) San Andreas

Pokud Vlna popisuje událost, která se (tak trochu) již stala, San Andreas naopak popisuje událost, která se (nejspíše) jednou stane! Možná to nebude za deset, sto ani tisíc let, možná však již zítra – dříve či později však Kalifornii čeká zničující zemětřesení, které s sebou ponese jak „tradiční“ projevy třesoucí se půdy, tak dost možná i obří záplavovou vlnu. Právě ta na konci katastrofické jednohubky zvalchovala San Francisco – zatímco si však většina diváků na světě užívala destruované polygony, těm z Kalifornie na projekcích asi nebylo dvakrát dobře.

01) Den poté

Začali jsme jedním Emmerichem, skončíme jiným. V katastrofickém žánru totiž asi neexistuje vlivnější filmař než právě Roland – a víc než cokoliv jiného to ilustruje skutečnost, že si pro sebe uzmul celou třetinu našeho seznamu. Lze přitom říct, že má Emmerich pro povodně skutečně slabost. Ačkoliv ve Dni poté nejvíce řádí megahurikány ochlazující planetu (nebo tak něco), Emmerich si přesto nemohl odpustit obří vlnu, která v půlce filmu zatopí New York, a poté tu zmrzne! Dodnes sice nevíme, kde se ta voda vzala, ale... Rolandovi jsme to ochotni odpustit.

Doba ledová 2 – Obleva vás na Prima COOL zahřeje již v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický