Cloverfield: Co všechno patří do propojeného sci-fi vesmíru?
Nejzvláštnější trilogie, o níž jste možná nevěděli, se jmenuje Cloverfield.
Jak dlouho byste při apokalypse mohli přežít pod zemí? Nejen na to se ptá psychologický thriller Ulice Cloverfield 10, který na COOLu začíná již v pátek večer. Jeho hrdinka je po autonehodě odtažena do podzemního bunkru, kde je jí řečeno, že svět čelí útoku mimozemšťanů a ona tu musí zůstat. Ulice Cloverfield 10 přitom volně navazuje na snímek Cloverfield, který u nás šel pod názvem Monstrum, a navazuje na ni další snímek podobného jména. Podívali jsme se, jak a proč spolu tyhle filmy doopravdy souvisejí.
3) Monstrum
Filmem Monstrum celá série začala v roce 2008, ale zdaleka nemělo zůstat jen u něj. První díl se proslavil tím, že jde o dost možná nejlepší (ačkoliv ne nejúspěšnější) variaci na found footage žánr alias "filmy jako Blair Witch". Parta newyorských kamarádů, kteří působí, jako kdyby utekli z Přátel, je tu totiž zastižena během párty útokem godzilloidní bestie a celý si ho natáčí na kameru.
Monstrum alias Cloverfield přišlo sice v režii Matta Reevese, ale produkoval jej J. J. Abrams. Na vrcholu slávy Ztracených se tak film dočkal typicky tajemné kampaně. Až do jeho konce nebylo odhaleno, odkud monstrum přišlo a o lecčems svědčí i skutečnost, že mnoho fanoušků do spekulací zabraly i některé zcela nesouvisející webové stránky nebo minihry. Byla to právě tato otevřenost, co umožnilo v budoucnu Cloverfield překovat do Cloververse, tedy vágně spojeného světa, v němž na Zemi útočí nejrůznější monstra.
Monstrum Zdroj: Paramount Pictures
2) Ulice Cloverfield 10
Další zářez přišel v roce 2016, kdy došlo na premiéru Ulice Cloverfield 10. Také tentokrát šlo o extrémně levný horor (Monstrum stálo 25 milionů, Ulice Cloverfield 10 jen 15 milionů), který se dokonale zaplatil a dodal si velkofilmovou fazonu hlavně skrze herce. Tentokrát sice nedošlo na found footage vizuál, ale celý film je přesto ještě komornější než Monstrum. Mary Elizabeth Winstead je tu obětí autonehody, po níž ji John Goodman zatáhne do svého sklepního bunkru s tím, že svět napadli mimozemšťané a venkovní prostředí je kontaminované.
Dilema, zdali je Země skutečně obléhána, nebo je Goodman blázen, tu nechceme moc rozebírat, ať vám film zbytečně nekazíme. Výsledek však fungoval stejně dobře, přesto dílem odlišně od Monstra. Bylo každopádně zaděláno na potenciální antologii filmů, které by mohly řešit podobné premisy, ale každý zcela jiným způsobem. A pak dorazil...
Ulice Cloverfield 10 Zdroj: Paramount Pictures
1) The Cloverfield Paradox
Po poměrně intimní psychologické stránce prvních dvou filmů je Cloverfield Paradox dost razantní změnou kurzu. Jedná se totiž o kosmické sci-fi zasazené na orbitální stanici, jejíž posádka se snaží skrze částicové pokusy najít nevyčerpatelný zdroj energie. Jak se dá očekávat, experiment je teleportuje do jiných realit – ale mezitím se jiné reality teleportují na Zemi!
Cloverfield Paradox tak dílem vysvětluje události předešlých dvou dílů, ačkoliv jde o podstatně jiný zážitek než Monstrum nebo Ulice Cloverfield 10. Znát je to i na produkci – snímek původně vznikal pod názvem God Particle (Boží částice) a svého "pravého" názvu se dočkal až v den premiéry na internetu. Ohlasy bohužel nebyly tak nadšené jako v případě prvních dvou filmů. Uvidíme tedy, kam se bude série Cloverfield ubírat do budoucna!
The Cloverfield Paradox Zdroj: Paramount Pictures