Tvůrci Matrixu: Jak se z bratrů Wachowských staly sestry Wachowské?
Místo Wachowských teď máme Wachowské a možná vás zajímá, co k téhle změně vedlo.
V neděli ve 20.00 vám na COOLu zamotá hlavu epická sci-fi Atlas mraků. Megalomanský projekt popisuje vývoj dobra a zla od 18. století až do futuristické budoucnosti – a přitom si vystačí hlavně s několika herci, kteří mění pohlaví i rasu! Pohlaví však slavně změnili i sestry Wachowské stojící za bijákem – kdysi totiž byly známé jako bratři Wachovští. Jak došlo k tomu, že jim dnes říkáme jinak?
Svět se mění...
O tom, že si Larry Wachowski nejspíš změnil pohlaví a přejmenoval se na Lanu, se začalo šuškat už po roce 2000. Trvalo ale skoro celou dekádu, než to sourozenci hlídající si soukromí nakonec opravdu potvrdili. Ještě větší překvápko pak přišlo v roce 2016, kdy se stejnou změnou pohlaví přišel Andy Wachowski, toho času už známý jako Lilly. Někteří fanoušci, kdysi milující Wachowské za jejich Matrix, jim od té doby nemůžou přijít na slovo. Jak je možné, že si oba někdejší bratři změnili pohlaví?
Lidské tělo je komplexní biochemická továrna, kterou mají mnozí vytuněnou docela odlišně od jiných lidí. Vezměte si třeba tradiční léky. Na někoho bude prášek fungovat přesně podle očekávání - jiný začne zvracet jako velryba, protože se u něj projeví nežádoucí účinky. Se sexualitou je to pak nemlich stejné.
Bok po boku Zdroj: Tribeca Film
Zatímco biologické pohlaví (tj. penis vs. vagína) jsou typicky spíš anatomické konstanty, zvláště v dnešním, syntetickou chemií přeplněném světě existuje myriáda faktorů, která může skrze odlišné predispozice změnit vrozené sexuální preference toho či onoho člověka.
Vzniká tak pohlaví nikoliv biologické, ale mentální, které je čistě subjektivní preferencí svého nositele. Nejde vlastně o žádnou novinku, ani není vázaná jen pro lidi se změnou pohlaví. Řekněme, že vašemu kamarádovi imponují jen děvčata (případné jiné gendery) s velkýma prsama, zatímco vám jde spíše o nárazníky. Už v téhle drobnosti pak máte optikou genderu jiný, ehm, gender. Část lidí to pak ovšem má o něco pohnutější….
Matrix Zdroj: Warner Bros.
... a lidé s ním
Při započtení gayů, leseb a dalších variací bisexuálních orientací pak může číslo mentálních pohlaví značně narůst. V Česku, kde máme pro biologické i mentální pohlaví stejné slovo (tedy "pohlaví"), vyvolávají debaty o identitě často tendenci se pokřižovat. Ale i my na to máme vlastně staré přísloví - někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Ano, asexualita je totiž taky součástí genderu.
Různé preference známe i z historie a přírody, ale až v okamžiku, kdy nebyli lidé s různými tužbami zavíráni či upalováni, se tohle téma dostalo víc do popředí. Je samozřejmě na debatu, nakolik jsou transgender změny jen "dobovou módou". Při pohledu do minulosti je však evidentní, že se pojetí sexuality napříč kulturami divoce měnilo. Ještě do vrcholného středověku byly třeba vcelku běžné svazky mezi rodinnými členy - tedy něco, co dnes bereme jako velké ne! A to jsme všichni jediný živočišný druh. Není tedy s podivem, že na změny dochází i nyní.
Atlas mraků Zdroj: Warner Bros.
Nač tak dlouhá vysvětlovačka? Lana a Lilly, dříve Larry a Andy, jsou sourozenci. Studie Miltona Diamonda z roku 2013, která se věnovala genovým predispozicím trangender lidí, přitom došla k závěru, že genom nejspíš hraje dost významnou roli. Jinými slovy - v okamžiku, kdy se první bratr Wachowský stal ženou, značně vzrostla šance, že ke stejnému závěru dojde i bratr druhý.
O transgender lidech si samozřejmě každý může myslet, co chce. Nedá se však říct, že tu jisté náznaky toho, že to Wachowští mají trochu jinak, nebyly už dávno. Koneckonců, u tvůrců tak nadčasového dílka jako je Matrix by lidi nemuselo zas tak překvapit, že se v zásadních věcech nenechávají sešněrovat tradičními škatulkami...
Atlas mraků Zdroj: Warner Bros.
Atlas mraků začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.