8. června 2020 00:07

7 nejlepších filmů bratrů Coenových: Od Farga k Big Lebowskimu

Bratři Coenové patří mezi americké režijní špičky. Které jejich filmy se povedly nejvíc?

V sobotu večer se na COOLu objeví špionáží satira Po přečtení spalte od bratrů Coenových (Fargo, Big Lebowski). George Clooney, Brad Pitt a mnozí další se tu dostanou do spleti nešťastných událostí souvisejících s únikem špionážních informací, u kterých nebudete vědět, jestli se smát, anebo brečet. Coeni jsou synonymem kvalitní satiry, která si umí krutě utahovat z nejrůznějších nepříjemných událostí života. Nejlépe to ostatně připomíná výběr jejich nejlepších, divácky vlídných filmů.

07) Po přečtení spalte

Ačkoliv toho mají Coeni na triku mnohem víc než sedm filmů, dnes si prosvištíme jen ty nejpovedenější. Na samém chvostu je přitom náš coolácký biják, jehož černá špionážní zápletka sice trochu bledne s atraktivitou oscarovky Tahle země není pro starý nebo s vypointovaností Farga. Po přečtení spalte ale i přesto klasicky absurdní zápletku, která je realitě špionáže možná daleko blíž, než by nám všem bylo milé. I sedmé místo je navíc u Coenů tím, co by ve filmografii méně dobrých režisérů bylo triumfálním první pozicí.

06) Opravdová kuráž

Opravdová kuráž patří společně s Nespoutaným Djangem mezi nejlepší westerny 21. století. V první řadě je tu jasná inspirace klasickými americkými westerny, ve druhé pak ohromně sympatická hlavní hrdinka. Putování čtrnáctileté Mattie po boku věčně ožralého „šerifa“ s tváří Jeffa Bridgese navíc dává vzpomenout i na jinou Coenovic kultovku, totiž Big Lebowskiho. Ale k tomu se ještě dostaneme…

05) Potíže s Arizonou

Jen málokterý film vystihuje podstatu Coenů tak dobře jako Potíže s Arizonou. Příběh policistky, která si vzala kriminálníka (Nicolas Cage), a společně naprosto poťouchlým způsobem unesou dítě, je natočen v duchu magického realismu – ale způsobem, který je spíše komický nežli vážný. Veškerá pozitivní bizarnost Potíží s Arizonou je však vykoupena o fous menším diváckým komfortem, neboli lidově řečeno: „Tenhle film je možná až moc divnej.“ Proto skončil na páté pozici.

04) Millerova křižovatka

Oproti tomu Millerova křižovatka je jedním z těch bijáků, které ve všech směrech perfektně fungují dodnes. Velmi solidní gangsterka, která se důsledně vyhýbá (explicitní) komedii, ostatně pravidelně nachází místo v nejlepších filmech z éry americké prohibice. Ale v tom je také její slabina – gangsterek máme zkrátka přehršel, a ty nejlepší jsou tak dobré, že i špičková Millerova křižovatka může skončit v jejich stínu.

03) Fargo

Vítězné trio asi nejlépe vystihuje, jak unikátními filmaři Coeni jsou. Ačkoliv totiž majoritně točí kriminálky, vždycky jim dovedou dát úplně jinou příchuť. Fargo na první pohled vypadá jako seriózní tragédie – jenže to by do ní Coeni nemohli dát řadu scén, z nichž ironie přímo sálá. Není to bombastická bžunda, fajnšmekři si tu ale najdou po čertech hodně vtípků, které v jinak mrazivé story luxusně zahřejí.

02) Tahle země není pro starý

Na opačném pólu pak stojí Tahle země není pro starý – film vážný a depresivní jako Beethovenova symfonie, v němž byste museli humor hledat mikroskopem (a našli byste ho jen stopové množství). Ironie v pojetí Coenů nicméně funguje i na tomto poli a není divu, že se „Nestará země“ pravidelně objevuje mezi nejlepšími moderními gangsterkami.

01) Big Lebowski

Coenům ale jde umně od ruky i téměř čistokrevná komedie – což dokazuje náš zlatý Big Lebowski. Opět tu máme klasické coenovské prvky: kriminálku, záměnu a ironii, které dohromady vytvářejí příběh stejně tak vážný, jako i absurdní. Jeff Bridges ale Lebowskiho koření takovým způsobem, až se z filmu stal mezinárodní symbol pro povalečství, což... je u Coenovic moralitek o zločinech vlastně nečekaný triumf!

Po přečtení spalte začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický