5 vynálezů z Total Recall, které se staly realitou. Co všechno Arnold předpověděl?
Akční sci-fi Total Recall v řadě nápadů předběhla svou dobu. Tady je pět pádných důvodů, proč ji považovat za nadčasovou klasiku.
Průkopnická sci-fi Total Recall sice byla natočena už v roce 1990, ale díky obrovskému množství nápadů, humoru i odlehčeně pojatého násilí se stále jedná o nadstandardně zábavnou podívanou. Navíc se v hlavní roli představil Arnold Schwarzenegger, a to jako dělník Douglas Quaid, jenž si nemůže být jist, zdali je jeho život skutečný. Zábavná akční podívaná však v řadě ohledů předběhla svou dobu – jak už se tak u nápaditějších sci-fi kousků stává. Podívejme se na pět nápadů, které se od té doby staly skutečností.
1. Autonomní vozidla
Když se Quaid ocitne v taxíku firmy JohnnyCab, překvapí ho robotický řidič. Ten se stará nejen o řízení vozidla, ale i o nezávaznou konverzaci s pasažérem. Design figurky řidiče dnes samozřejmě vyvolá úsměv, ale jinak jsme se v téhle budoucnosti už ocitli. Hlasoví asistenti v telefonech si s námi popovídají, zatímco autonomní vozidla zvládnou řídit auto i bez naší pomoci. Humanoidního robota už není třeba a na sedadlo řidiče se můžeme klidně usadit sami.
2. Hrátky s pamětí
Jedním z hlavních motivů Total Recallu jsou hrátky s pamětí hlavního hrdiny. Dodnes můžeme spekulovat, jestli Quaid celé dobrodružství skutečně podstoupil, anebo se jednalo jen o implantované vzpomínky. To může znít jako hudba budoucnosti, ovšem něco podobného se už řadu let skutečně děje! Psali jsme o psychologovi Danielu Schacterovi z Harvardovy univerzity, který provedl řadu výzkumů o vlivu sociálních sítí na naši paměť. Stručným výsledkem bylo, že lidé si pamatují i to, co se nikdy nestalo – pokud jim třeba ukážete fotky z večírku, kam nakonec navzdory předpokladům nešli, budou si myslet, že tam ve skutečnosti byli. Profily na sociálních sítích tak mohou vytvářet zcela alternativní verzi našeho života, která by zamotala hlavu i Arniemu.
3. Televize přes celou stěnu
Před 30 lety sci-fi, dnes standard. Plochá televize na stěně, navíc s pořádnou úhlopříčkou – o tom si mohli audiovizuální nadšenci na přelomu 80. a 90. let nechat jen zdát. Tehdejší realitou byly velké krabice se spoustou knoflíků. Když se Quaid během snídaně dívá na televizi zabudovanou do stěny, můžeme se pousmát, že tahle hudba budoucnosti už k nám stačila dorazit.
4. Skenování těla
Rentgenové paprsky, jimž je Quaid vystaven během prchání v metru, se o necelé dvě dekády později staly realitou. Především na některých letištích v důsledku boje s terorismem začaly být po roce 2007 instalovány celotělové skenery, jež právě za pomoci rentgenového záření dokážou odhalit, zdali se někdo nesnaží uvnitř svého těla pronést zakázané předměty.
5. Komerční lety na Mars
A na závěr se můžeme trochu zasnít. Komerční lety na Mars, jež jsou ve filmu běžnou možností, jak strávit dovolenou, nám samozřejmě dostupné nejsou, ovšem pokud zmenšíme měřítko, až tak daleko od pravdy nebudeme. Neustále se totiž hovoří o cestování na Měsíc a do vesmíru se už zcela nevědecky a pouze rekreačně podíval třeba britský miliardář Richard Branson. Zdá se, že o komerčních letech do vesmíru uslyšíme v dalších letech víc a víc – další zastávkou bude pravděpodobně Měsíc, ale pak už budou dveře na Mars možná otevřené…