5 nejlepších filmů, které milují vaši rodiče
Ben Hur - upoutávka
Klasiky, nad které není!
V pátek večer si vezměte volno - na Prima MAX totiž ve 20.15 začíná megaepický velkofilm Ben Hur z roku 1959! Jenom málo bijáků si zaslouží takové superlativy jako právě tento. Sáhodlouhé dobrodružství o putování židovského dobrodruha antickým světem, které skončí během ukřižování Krista, při svých 212 minutách stopáže chvílemi působí jako tři různé filmy dohromady. Ben Hur kdysi právem platil za jeden z nejpopulárnějších trháků - v generaci vašich rodičů se však dá najít více perel.
05) Muž z Acapulca
Vybrat jeden jediný populární akční biják z (před)minulé generace není snadné - Muž z Acapulca má však hned několik výhod najednou. Zaprvé, jde o francouzský film, které k nám proudily povážlivě více než třeba snímky s Jamesem Bondem. Přitom jde “tak trochu” o parodii na Bondovky, ale zároveň o nemalou intoušštinu - ústřední superagent je tu totiž jenom postavou vymyšlenou jeho spisovatelem, takže je vše “jenom jako”. PseudoBond, jak by ho napsal Charlie Kaufman, tu však má zároveň tvář Jean-Paul Belmonda v nejlepších letech - a to vše dělalo z Muže z Acapulca dokonalou bombu, jež optimálně funguje na milovníky akce, pseudointelektuály, ženy, muže i komunisty!
Muž z Acapulca
04) Drsný Harry
Drsný Harry na tom byl o poznání, ehm, drsněji - jenže film o tom, kterak musejí z Americe řešit bující kriminalitu popravováním zločinců na ulicích, si přesto svou cestu do srdéček normalizačních diváků také v zásadě našel. Clint Eastwood se ostatně poprvé nejvýznamněji proslavil v italských spaghetti westernech, jež to k nám měly podobně blízko jako filmy francouzské provenience. A tak to měl Clint snazší i posléze. Koneckonců, Drsný Harry a série navazujících bijáků jsou v podstatě westernem pořád - jenom přesazeným do ulic opulentního San Francisca!
Drsný Harry Zdroj: Warner Bros.
03) Velký šéf
Další francouzský biják a tentokrát příklad umu zdejšího žánrového filmu par excellence! Velký šéf v sobě kombinuje fajnovou gangsterku, resp. heist movie á la Dannyho parťáci, ale s odlehčenou šedesátkovou náladou a hvězdným obsazením plným jmen jako "Belmondo" nebo "David Niven". Opět tu najdeme vliv filmů jako byli Četníci, Fantomas, Růžový panter anebo i bondovky - jenže Velký šéf byl přece jenom o fous drsňáčtější než trampoty legračních četníků či legračně mimózního detektiva.
Velký šéf Zdroj: Gaumont
02) Dobrodružství Poseidonu
Občas měli však pantátové a panmámy chuť na trochu té drsnější pokoukané. Komu se dělaly mdloby z Čelistí (protože by se pak bál jít si ocákat kotníky do Baltu), sáhl v 70. letech po Dobrodružství Poseidonu. Co jiného, než příběh party buržousů, jejichž drahá kocábka se na moři obrází vzhůru nohama, by ostatně mělo sloužit jako varovný příklad nástrah kapitalismu? Poseidon dodnes patří mezi nejlepší katastrofické filmy své éry, a to navzdory proklatě malému počtu digitálních efektů a vybuchujících New Yorků.
Dobrodružství Poseidonu Zdroj: 20th Century Fox
01) Vinnetou
Jenom jeden film si však doslova získal srdce generace. Rudý gentleman Vinnetou, napsaný mužem, který nikdy na Divokém západě nebyl a Indiány viděl leda tak v encyklopedii, a natočený v Titově Jugoslávii, v sobě spojoval to nejtypičtější ze zahraničního filmu uváděného v Československu. Vinnetoua a "Šetrhenda" žrali dívky i chlapci nejrůznějšího věku už jen kvůli tomu, že se s trochou štěstí mohli do míst jeho natáčení podívat (výlet na Divoký západ by byl poněkud komplikovanější). Ruku však na srdce - takhle mile natočené romantizující dobrodružství je prostě vzdor kontextu pořád proklatě dobře natočené. Tyhle filmy se zkrátka už dnes nedělají...
Vinnetou Zdroj: Constantin Film