Od Titanicu k Armageddonu: 6 nejbrutálnějších filmových katastrof
Města se budou třást, lidé se budou hroutit.
S katastrofami je to jako se zimou – je skutečně velmi nepříjemné je přímo pocítit na vlastní kůži, přesto se však nemůže nikdo zbavit touhy koukat na to s odstupem, ideálně skrze sklo. Právě voyery katastrof snad ukojíme v pondělí večer skrze snímek Věž v plamenech, který na COOLu strartuje od 23.10. Již z názvu je patrné, že tenhle biják cituje to nejlepší z katastrofického žánru, totiž prastarý film Skleněné peklo. Jak však roky plynuly, stoupala i touha režisérů katastrofických bijáků po destrukci stále větších kulis. Poznejte, jak moc se rozšoupli na šestici nejbrutálnějších katastrofických bijáků – těch, které zůstaly komorní, ale i těch, které pomačkaly celou planetu!
Skleněné peklo
Počet obětí: 34 lidí
I když Skleněné peklo z roku 1974 svým počtem obětí nezvýšilo kurz akcií pohřebních služeb, právě tenhle snímek o požáru v mrakodrapu je zodpovědný za propagaci žánru katastrofických filmů jako takového. Jeho tempo je pomalejší, akurátní ke své době, o to dusnější atmosféra je ale výsledkem. Každé úmrtí na plátně proto diváky vyšokuje až do morku kostí!
Skleněné peklo Zdroj: 20th Century Fox/Warner Bros.
Titanic
Počet obětí: 1517 lidí
Po dlouhou dobu nejvýdělečnější film všech dob (než ho Cameron překonal Avatarem) sice své katastrofické já přizná až v poslední třetině, čekání se ale opět vyplatí! Více romantických filmů, jakým je po většinu stopáže i Titanic, by totiž podle nás mělo končit destrukcí všech a všeho viděného ve filmu, včetně poloviny ústředního páru.
Titanic Zdroj: 20th Century Fox/Paramount Pictures
Armageddon
Počet obětí: 16 lidí + pár milionů
Byť režisér Michael Bay na kameře ukáže pouze 16 úmrtí, z částečné destrukce center New Yorku a Paříže a skoro úplného zničení Šanghaje (město o víc než 20 milionech lidí) si lze odvodit číslo podstatně vyšší. Tomu nejhoršímu naštěstí zabránil tým naftařů ve skafandrech!
Armageddon Zdroj: Buena Vista Pictures
San Anderas
Počet obětí: 5 až 15 milionů lidí
Letošní kinohit zrušil pomocí očekávaného velkého zemětřesení západní pobřeží USA, spíše než na destrukci se ale jeho story zaměřovala na osud jedné rodiny. Zatímco si Los Angeles a San Francisco (a nutně i zbytek pobřeží) nejprve projely mlýnkem devítkového až desítkového zemětřasu i následnou vlnou tsunami, záchranář z povolání The Rock posedle zachraňoval svou dcerku, traumatizujíc kalifornské diváky svou lakotou.
San Andeas Zdroj: Warner Bros. Pictures
Den poté
Počet obětí: minimálně miliarda lidí
Je to skoro ironické, ale více než zemětřesení nebo dopady asteroidů musel zabíjet i bleskový příchod doby ledové v klimatickém katastrofáku Den poté. Ve filmu postihne nová doba ledová většinu Evropy (populace 742 milionů), dvě třetiny Severní Ameriky (populace 356 milionů) a skoro celou pevninskou Čínu (populace 1,3 miliardy). Japonsko (126 milionů) je pod sněhem dočista celé.
I za velmi optimistického odhadu, že se podařilo v chaosu evaukovat polovinu populace těchto území (a v uprchlických táborech nikdo neumřel), by nevinný Emerichův film o rizicích změny klimatu zrušil 1,2 miliardy lidí, pravděpodobně mnohem více. No vidíte, a to vám do dneška přišlo, že to jeden z nejvlídnějších katastrofáků, co?
Den poté
2012
Počet obětí: 7 miliard
Ronald Emerich si však na podobném přístupu postavil živnost. Při kompletní globální očistě v 2012 sice dojde na zemětřesení o úrovni milion stupňů Richterovy škály (nebo tak nějak) a na tsunami vyšší než Everest, stesk po starém světě ale příliš necítíte. Snímek ostatně končí vesele na palubě supermoderních arch, kde přeživší elita pozoruje krásný západ slunce!
2012 Zdroj: Sony Pictures Releasing
Prostě konec dobrý, všechno dobré. Tedy alespoň pro některé. Takový je už ale v katastrofických filmech osud. Ostatně posuďte, jak dopadne i Věž v plamenech – v pondělí na COOLu od 23.10.
(lol)