Od Sněhurky k Pánovi prstenů: 6 nejlepších předělávek klasických pohádek
Bajky, které pohádkáři rozhodně neplánovali.
Alternativní čtení klasických pohádek je divákům Prima COOL jistě dobře známé ze seriálů jako Grimm nebo Ospalá díra. I proto jistě v úterý večer ocení vysílání céčkové podívané Jeníček a Mařenka: Soumrak čarodějnic, která na svou křížovou výpravu vyjede ve 23.25. V moderní době jsou však podobné "kacířské" intepretace poměrně časté - některé filmaře baví hrát si s propojováním pohádek, další dávají více humanizujícího prostoru padouchům, jiné naopak vzrušuje možnost pošpinit jejich původní (domnělou) nevinnost. Okusty ty nejvýznamnější heretiky!
Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic
Parádní akční kousek, který náš úterní biják “tak trochu” vykrádá, patří na čelo celé snahy o brutální čtení pohádek. Jeník (Jeremy Renner) a Mařka (Gemma Arterton) jsou zde již dospělí a náležitě urostlí elitní dobrodruzi, jejichž steampunková výbava by ohromila i Van Helsinga. Jejich první a snad nikoliv poslední filmové dobrodružství je navíc postaví pro čarodějnici, kterou nehraje nikdo jiný než Famke Jansen neboli Jean Grey z X-Menů.
Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic
Sněhurka a lovec
Špíně a drsnosti se nevyhnula ani nebohá sněhová krasotinka. Film se sice nejvíce proslavil románkem, který se rozhořel mezi Kristen Stewart a ženatým režisérem Rupertem Sandersem, jeho pojetí Sněhurky jako politikou a magií říznutých vnitrokrálovských sporů však s odstupem nebylo vůbec marné. Tím víc, že tu středověkého hrdlořeza hraje Chris "Thor" Hemsworth. Navléct Sněhurku do bojové zbroje byl navíc nápad za milion babek.
Sněhurka a lovec Zdroj: Universal pictures
Poslední Pán prstenů
Na chvíli opustíme svět filmu, geniální interpretace lze totiž najít i v literatuře. Jednou z nejoriginálnějších “pohádek” je tak i ruský román The Last Ringbearer, který vypráví o událostech z Pána prstenů ze Sauronovy perspektivy. Podle jeho autora Kirilla Eskova totiž "historii píší vítězové", a i na Pánovi prstenů je proto prý znát přílišné strhání Sauronovy prohravší strany. V The Last Ringbearer jsou skřeti jedinou stranou, která se nebojí pokroku, oproti lidem a elfům už došli na hranu průmyslové revoluce a je to naopak Gandalf, kdo proti Mordoru obrátí lidské říše z obavy, že jeho magie v budoucnosti už nebude potřeba. Navíc kniha zmírnila i jejich odpudivou povahu, a naopak udělala chodící obludy z lidí a elfů!
The Last Ringbearer (fanart)
Zloba - Královna černé magie
Své k žánru musela říct i Angelia Jolie. Její loňská Zloba si posvítila na příběh o Šípkové Růžence, avšak opět z pohledu záporačky, zlé královny Zloby (s takovým jménem se nedivíme, že inklinuje k Temné straně Síly). Krásnou perličkou na filmu byla snaha stylizovat jej do kulis disneyovského animáku z roku 1959, díky čemuž Angelina Jolie ukázala lícní kosti ostřejší než břitva.
Zloba - královna černé magie Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures
Once Upon a Time / Fables
Naprostým králem a průkopníkem je však komiks Fables (česky jako Mýty), který jako jeden z prvních přišel s tím, že pohádkové postavičky přenesl do kulis noirového, špinavého města ve stylu Sin City. Hlavní postavou je tu bývalý zlý vlk k Karkulky, toho času místní šerif, který řeší brutální vraždu "Růženky". Fables poprvé vyšly v roce 2002, od té doby pak přišla i jejich videoherní, adventurní verze The Wolf Among Us, a celý koncept navíc okopíroval i seriál Once Upon a Time.
Jeho tvůrci sice odmítají nařčení z plagiátorství, připustili ale, že Fables znají, a že se Once Upon a Time i Fables "nacházejí na stejném pískovišti". Nutno dodat, že Once Upon a Time chybí drsná nátura Fables - skutečnost, že i přes pelešení jedné pohádky s jinou stále zůstávají dojemně naivní, však může být pro mnohé diváky spíše výhodou.
The Wolf Among Us (Fables)
Jeníček a Mařenka: Soumrak čarodějnic začíná v úterý ve 23.25 na Prima COOL.
(lol)