Nechte si zamotat hlavu: Vybrali jsme 5 nejoriginálnějších filmů o cestování časem!
Kopněte do vrtule, otáčíme časem jinak než obvykle!
Jean-Claude Van Damme udělá ve čtvrtečním cooltovním movie Timecop zas a znovu svou nezapomenutelnou roznožku. A tentokrát rovnou v kuchyni! Jste-li znalci žánru, jistě víte při jaké příležitosti, a tak je pro vás možná normální i vlastně dost srandovní premisa o poldovi hlídajícím cestování časem. TimeCop, při své veškeré trapnosti akčního béčka, ale s motivem cestování časem vlastně nakládá poměrně svižně a originálně. Přesto jsou filmy, které naloží i jemu. Šestero námi vybraných vás o tom snad přesvědčí. Tipujete Terminátory a Návrat do budoucnosti? Chyba!
12 opic
Cestování časem, dědečkovské paradoxy, předurčení a bláboly s tím vším související leckomu zamotají hlavu. Většina filmových cestovatelů časem si z nich však nic moc nedělá. Ne tak 12 opic! Tenhle snímek totiž dokázal zachytit schizofrenii z toho, že jste možná v mládí viděli sebe sama jako starce. A to tak věrně, že by mu to Doctor Who mohl závidět.
Je to zřejmě přirozený důsledek toho, že 12 opic natočil Terry Gilliam a ne nějaký nýmand. Story o odsouzenci, který se má vrátit časem před fatální globální pandemii a odebrat vzorek první verze viru, jenom aby se nakonec sám pokusil celou katastrofu odvrátit – a tím ji asi sám spáchá – má prostě dodnes koule.
12 opic Zdroj: Universal pictures
Primer/Vynález
I docela přímočará story 12 opic, v níž je sice notně znát vliv cestování časem na psychologii, ale jinak se v ní bude orientovat i vaše babička, bledne ve srovnání s levnou sci-fi Primer z roku 2004 o tom, jak parta kamarádů omylem sestrojí stroj času...
Dodnes si nejsme jistí, jestli je tenhle filmek skutečně geniálním snímkem vystihujícím nepochopitelnou podstatu vzájemně se prolétajících časových linií, přednáškou z vysokoškolské matematiky anebo hrozným nepodarkem. Možná je nakonec vším dohromady!
Vynález
Na Hromnice o den více
Nacházíme se zpátky od nepochopitelna v krajinách příjemné logiky, svěží pojetí cestování časem si však dovolenou nebere ani zde. Koho někdy napadlo využít cestování časem k vlastnímu obohacení, v tomhle filmu jako by se našel.
Bill Murray zde pořád dokola prožívá jediný dne se vším všudy – chvíli se z něj chce dostat, chvíli toho chce využít, a nakonec zkrátka rezignuje, dokud ho osud nepustí dále skrze nalezení pravé lásky. Na druhou stranu, pořád z toho vyšel laciněji než Tom Cruise ve válečně-sci-fi variaci Na hraně zítřka, kde byl stejný koncept opakujícího se dne chytře aplikován na téma invaze mimozemšťanů.
Na Hromnice o den více Zdroj: Columbia Pictures
Zloději času
A teď k něčemu zcela odlišnému. Zloději času jsou už druhým případem, kdy zmíníme režiséra Terryho Gilliama – tentokrát se však slavný režisér namísto schízy z různých časových linií obul do příběhu malého kluka (a šesti trpaslíků) navštěvujícího různé časové roviny (anglické utahování si z Napoleona nemůže chybět), který je zpracován až s dětinsky nakažlivým nadšením.
Chcete-li se pro jednou u filmu o cestování časem spíše smát a bavit, nikoliv bát a děsit, nemůžete se Zloděje času minout.
Zloději času
Donnie Darko
Nicméně, když už jsme si odbyli alespoň příjemný feeling, můžeme zakončit znovu na prapodivné struně. Donnie Darko je snímkem navazujícím na to nejlepší z lynchovského filmu: je tu bizarní atmosféra malého městečka, nevysvětlitelné události (jako úvodního pádu leteckého motoru – avšak bez chybějícího zbytku letadla) a posedlost filozofií cestování časem.
Donnie Darko však, než se vyjeví v plných barvách, působí především jako parádně originální příběh divného teenagera z amerického maloměsta, které by klidně mohlo být Twin Peaks. Díky němu pozdější odhalení fantaskní povahy filmu právoplatně působí jako pecka mezi oči – což z Donnieho Darka činí jeden z nejsvěžejších filmů svého žánru.
Donnie Darko
Které cestování časem můžete nejsnadněji zažít vy? Samozřejmě to s Timecopem, který vyrazí do akce už ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL!
(lol)