Jsem jiný
Tak o sobě mluví, ale především se cítí lidé, kteří trpí Aspergerovým syndromem. Vrozenou vý-vojovou vadou mozku, která se objevuje většinou u mužského pohlaví. Patří do poruch autistic-kého spektra a jeho nositelé se vyznačují nejen specifickými způsoby chování, ale obvykle i vy-sokou inteligencí a nejrůznějšími talenty.
Nevyhledávání sociálních kontaktů, naprostá pravdomluvnost a výrazný egocentrismus, který brání v navazování kontaktů s vrstevníky i potíže s hledáním životního partnera. To jsou jen některé ze znaků, které charakterizují lidi trpící Aspergerovým syndromem. Tím, že jeho projevy nejsou natolik vyhraněné jako například u autismu, dochází k diagnostice poruchy později, někdy vůbec.
Liší se už ve školce
Děti s Aspergerem bývají nemotorní, rády si hrají samy a straní se kolektivu, trpí samomluvou, ovšem vyjadřují se bohatou slovní zásobou (i když mohou začít mluvit později), což jim opět ztěžuje kontakt s vrstevníky. Proto si víc rozumí s dospělými, s nimi raději a častěji komunikují.
Jinakost může vést až k závislostem
Dospívající a dospělí si svoji jinakost uvědomují a emocionální je to zasahuje. Trápí se osamělostí, potížemi s komunikací a sociální kontakty vyhledávají. Samozřejmě se střídavým úspěchem, není vzácností, že poměrně dlouho žijí u rodičů a mají obtíže i v zaměstnání. Jejich sklony k egocentrismu jim komunikaci s nadřízenými ztěžují, oblíbení nejsou ani mezi kolegy kvůli své pravdomluvnosti, která hraničí až s arogancí. To vše způsobuje u osob s Aspergerovým syndromem úzkosti, sociální fóbie a často deprese. Uvádí se, že až dvě třetiny diagnostikovaných někdy trpěli nebo trpí depresemi a celá polovina má alespoň jednu z úzkostných poruch. Tyto obtíže mohou vést až k závislostem na alkoholu či drogách.
Stále stejné jídlo i způsob vysávání bytu
Pro jedince s poruchami autistického spektra je typické vytváření rituálů, které jim usnadňují běžné každodenní činnosti. V restauracích si dávají stále stejná jídla, uklízí totožným způsobem, jsou velmi citliví na čistotu. Mají téměř fotografickou paměť – nedělá jim obtíže zapamatovat si jízdní řády, telefonní seznamy, dokáží se věnovat hodiny monotónní činnosti. Kvůli své sociální plochosti nerozumí příliš humoru a ironii, nemají velkou obrazotvornost, zato bývají často vysoce inteligentní až geniální.
Pochopení a trpělivost
Je jediným způsobem, jak k lidem s Aspergerovým syndromem přistupovat. Diagnostikovaní často docházejí k lékařům, kteří s nimi pracují na rozvoji sociálních a komunikačních dovedností. Obvykle s kladným výsledkem a tito jedinci se postupně zapojí do společnosti, zakládají rodiny. Aspergerův syndrom není léčitelný a bývá dědičný.