Hollywoodské tragédie: 7 největších propadáků všech dob
Znáte trháky, která studia přivedla doslova k šílenství?
Měl to být největší film 90. let a opus magnum Kevina Costnera. Nakonec se však Vodní svět rozpustil do průměrné podívané, na níž je nejzajímavější především to, kolik peněž stála, aniž by to na výsledku bylo vidět. Připomenout si to můžete i vy v neděli večer na Prima COOL. Vodní svět si však svou ošklivou pověst přesto zasloužil tak trochu neprávem - v historii filmu je totiž daleko horších přešlapů a větších propadáků! Nejvíce je slyšet o těch z posledních let. Jenže zdaleka ne všechny žebříčky berou v potaz inflaci. Milionová ztráta v roce 1964 zkrátka nebyla totéž co milionová ztráta v roce 2014. Přehled sedmera nejpropadlejších filmů celé historie po započtení inflace proto možná překvapí i vás.
7) John Carter: Mezi dvěma světy (2012)
Ztráty po započtení inflace: 124 milionů dolarů
Také si pamatujete tři roky starý snímek o tom, jak se americký kovboj teleportuje na Mars a spáchá tu revoluci? Že ne? Nejste jediní! Neinvenční biják připomínající cosi jako nové Hvězdné války totiž po právu patří mezi největší filmové průšvihy poslední dekády.
John Carter: Mezi dvěma světy Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures
6) Final Fantasy: Esence života (2001)
Ztráty po započtení inflace: 125 milionů dolarů
Hned náš další příklad ale ukazuje, že ani v minulosti nebyla kasovní fiaska nikterak malá. První “skutečný” digitální film (tj. neanimák pro děti) jménem Final Fantasy: Esence života pro filmaře přinesl tak fatální ztráty, že koncept digitálně animovaného filmu pro dospělé sám o sobě rovnou pohřbil.
Final Fantasy: Esence života Zdroj: Columbia Pictures
5) Pád říše římské (1964)
Ztráty po započtení inflace: 126,41 milionů dolarů
Ačkoliv je za největší průšvih konce éry klasického Hollywoodu v letech 1963 - 1965 považován neslavný film Kleopatra, daleko větším sešupem byl ve skutečnosti jiný historický epos - Pád říše římské. Není se čemu divit. Jenom kulisy pro natáčení vznikaly více než půl roku a obsáhly i přesnou kopii některých antických staveb. To celé v éře, kdy byli diváci podobných eposů už poněkud přesyceni. Nelze ale najít lepší metaforu pro pád amerických studií než utrácivý Pád říše římské...
Pád říše římské
4) Pluto Nash (2002)
Ztráty po započtení inflace: 126,46 milionů dolarů
Dnes je Eddie Murphy vnímán především jako komik z jiných časů, který kdysi v prehistorii natočil pár cool filmů, jeho pitvoření je však nyní sešlejší než včerejší zprávy. I přes kritiku ale přesto dlouho vydělával horentní sumy. Zlomem v jeho kariéře byl především Pluto Nash. Tahle bizarní sci-fi komedie totiž byla tak trapná, jak byla i drahá. I kdyby Eddie Murphy jinak hrál líp než Nicholson křížený s Brandem, za tenhle film si hollywoodský očistec zcela zaslouží.
Pluto Nash Zdroj: Warner Bros.
3) Máma mezi Marťany (2011)
Ztráty po započtení inflace: 136 milionů dolarů
Většina animáků má své výdělky jisté - když je vaší hlavní demografickou skupinou banda skorolidí, kteří se hurónsky smějí každému uprdnutí, a navíc do kina potřebují i doprovod (máme na mysli samozřejmě děti), je skoro nemožné prodělat kalhoty. Animáku Máma mezi Marťany se to před čtyřmi lety přesto podařilo! Filmaři si o průser řekli unikátní kombinací podprůměrného scénáře s mizernou animaci.
Máma mezi Marťany Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures
2) Ostrov hrdlořezů (1995)
Ztráty po započtení inflace: 137 milionů dolarů
Poté, co do kin přišli první Piráti z Karibiku a zbořili svými výdělky všechna očekávání, se většina analytiků shodovala v tom, že je to překvapivá změna pro jinak nevýdělečné pirátské filmy. Ve skutečnosti má ale lví podíl na mrzké pověsti žánru snímek Ostrov hrdlořezů z roku 1995. Dílem za to mohla skutečnost, že filmu prostě chybí jiskra, dílem ale i nevábně překomplikovaná story a především superdrahé kulisy z dob, kdy ještě digitální triky nezvládly všechno.
Ostrov hrdlořezů
1) 47 róninů (2013)
Ztráty po započtení inflace: 151 milionů dolarů
Pro největší moderní neúspěch ale budeme skutečně muset jít do současnosti. Film 47 róninů měl být velkým comebackem Keannu Reevese, nakonec ale bylo to jediným, co šlo během jeho premiéry na dračku, mem “sad Keanu”.
47 róninů Zdroj: Universal pictures
Tak vidíte, nakonec to s tím Vodním světem zdaleka není taková bída! Ostatně sám Kevin Costner ho opět navštíví v neděli ve 20.00 na Prima COOL!
(lol)