Čtyři věci, které byste nečekali od života v ponorce
Objevte netušené taje služby na jediném typu lodi, u níž rozkaz "Potopit!" není kapitánovou snahou o sebevraždu.
Jak prozrazuje název, naše čtvrteční cooltovní akce Útok na ponorku s Michaelem Dudikoffem přináší příběh ze sladkých 90. let, kdy se americký expert mohl vydat na palubu ruské ponorky a nebylo to považováno za válečný akt. Za zlouny tu naopak budou platit staří dobří iráčtí teroristé!
Snímek z roku 1997 však po událostech posledních let není jenom srandovním nahlédnutím do minulosti, ale zároveň i zástupcem nepříliš početné skvadry filmů, které se odehrávají v trestuhodně nevyužívaném prostředí podvodního námořnictva.
Ponorky jsou přitom tak sexy! Tyhle podvodní věcičky platí za smrtící mašiny pro ty nejdrsnější vodní vlny, a navíc jsou tím nejbližším, co nám dnes může připomenout vesmírné křižníky. Vybrali jsme čtvero zajímavostí ze života na jejich palubě, které vás o tom snad také přesvědčí. Jak poznáte, námořníkům totiž nehrozí jenom ponorková nemoc!
4) Odpadlíci jsou odpad
Mohlo by se zdát, že nápad žít několik týdnů či měsíců uvnitř obrovské, natlakované ocelové trubky bok po boku pouze s příslušníky stejného pohlaví, při neustálém riziku ničivého požáru, a to celé obvykle s baterií termojaderných raket jako partou kamarádů, je vrcholně lákavý životní styl. Možná vás proto překvapí, že americké námořnictvo trpí nedostatkem rekrutů pro ponorky!
Zatímco jiné vojenské akademie pracují na tom, aby během výcviku ořezaly rekruty jenom na ty nejdrsnější z nejdrsnějších, ponorky musejí vystačit s nepříjemně vysokým počtem původních žadatelů. Paradoxně to znamená i nepříliš pěkné zacházení s těmi, kdo řady námořníků opustí...
3) Vysokohorský vzduch v oceánských hlubinách
I když se to s hektolitry vody kolem nemusí zdát, požáry na moři jsou velký strašák námořníků. S příchodem explodujícího paliva a podobně těkavé munice se riziko fatálního požáru ještě zvýšilo. Co však značí trable pro letadlové lodě či torpédoborce, je pro ponorky hrozbou ultimativní.
Ve snaze zabránit požáru posádky neustále trénují jeho cvičné uhašení, a to až do zemdlení. Zároveň je ale na palubě ponorky rovněž udržován vzduch o nízkém obsahu kyslíku. To znamená, že členové posádky jsou neustále o něco unavenější a podrážděnější než obvykle. Zkrátka fajn recept na pobyt. Ale počkejte, bude ještě hůře...
2) Odér obnošených ponožek
Ponorky jsou extrémně natěsnané. Leckdo ze čtenářů asi ví, že na palubě jsou takové palandy jenom pro třetinu posádky – námořníci se na nich jednoduše střídají ve trojím směnném provozu. Postele na ponorkách nikdy nevychladnou...
To všechno však znamená i vysokou koncentraci ne zrovna vábného pachu. Představte si vysokoškolské koleje pro dvacet upocených studentů, často navíc zamazaných od oleje, jenom s tím rozdílem, že otevřít okno a vyvětrat není dost dobře možné.
1) Absence čerstvého jídla
Na leccos si lze zvyknout – od všeobecné nudy, opakovaného drilu, prostředí bez žen i smrad o nízkém obsahu kyslíku. Poslední kapkou, která to celé završuje, je však mizerná strava. Ne snad, že by námořníci sebou nebrali kvalitní jídlo, to se však rychle zkazí nebo je vyčerpáno. Po dvou týdnech od vyplutí je fuč mléko. O týden později vajíčka. Mražák udrží jenom omezenou kapacitu potravy pro desítky námořníků, v případě úmrtí na palubě navíc dubluje i funkci márnice...
Nakonec tak námořníci zůstanou trčet jenom na fazolích a dalším konzerovaném jídle, což jenom šroubuje únavu, pachy i všechny další neduhy.
Kdo stále nemá dost, může si ve středu večer od 21.55 ponorkový absťák doplnit ještě v Útoku na ponorku. Čekat na něj nebude jenom Michael Dudikoff, ale i Catherine Bell (JAG) nebo Jay Acovone (Hvězdná brána) v plné síle!
Zdroj: Cracked