Black Widow vs. Jason Bourne: Vybrali jsme 3 nejlepší a 3 nejhorší tajné agenty
Dobrý agent, špatný agent, filmový agent.
Jack Bauer v pátek večer pokračuje ve své hodinové honbě za světovými teroristy, kteří si dali dýchánek v Londýně. Dvanáctidílná minisérie 24 hodin: Dnes neumírej, zatím poslední v téhle agentské sérii, díky osekání času na půlden vyšlápne pěkně zostra. Je však Jack skutečně dobrák od kosti, nebo ho čtyři roky strávené mimo dění změnily v padoucha? Rozjímat nad tím můžete u našeho výčtu nejslavnějších agentů – některých kladnějších, jiných naopak pořádných nešiků.
Tři borci:
James Bond
Na úvod odkliďme z cesty toho nejzjevnějšího pašáka. Agent s povolením chlastat, děvkařit a do toho i zabíjením zachraňovat svět, se stal takovým prototypem špiona, že lidé nakonec zapomněli na pravý význam toho slova. Původně je totiž agent nebo špion někdo, kdo vynáší informace a nikdo by ho (v ideálním případě) jako zrádce netipoval. Bond, se všemi svými udělátky, střílením a teatrálností, je ale přesným opakem tohoto. O to větší respekt, že mu to při výkonu služby vlastně vůbec nevadí!
James Bond v Dr. No Zdroj: United Artists
Black Widow
Agent 007 nikdy nemusel pro své povolání nic moc obětovat. Ze šlamastiky ho obvykle vytáhnou vynálezy Q nebo pomoc krásné děvy, ve zbytku případů je prostě jenom *tak dobrej*. Naproti tomu Black Widow z marvelovského univerza ukazuje, že aby se někdo stal univerzálním zabijákem, musí tomu oddat celý svůj život i morálku. Nataša Romanovová byla už od dětství cvičená pro sovětský program elitních vrahounů a od řady podobných vrahounek s nulovým osobním životem ji odlišuje jenom její emigrace k “těm hodným”. Přesto, či spíše právě proto, ale umí svou práci tak dobře zvládat. Něco za něco – zní to fér.
Black Widow v Iron-Man 2 Zdroj: Paramount Pictures/Marvel
Joseph Turner
Po dokonalém zabijákovi a dokonalé zabijákyni si ale ve finále odskočíme k nedokonalému špehovi s tváří Roberta Redforda ze Tří dnů Kondora. Jeho analytik CIA, který se souhrou náhod dostane na stopu velkého komplotu a musí se nějak vyrovnat s tím, že je náhle hledanou osobou, má kladné body za to, že se chová tak, jak bychom zřejmě reagovali všichni – jako ostražitý člověk. Tři dny Kondora díky tomu právem spoluzaložily žánr politicko-špionážního thrilleru, kterým se inspiruje celá řada dalších následovníků.
Joseph Turner v Tři dny Kondora Zdroj: Paramount Pictures
Tři smolaři:
Ethan Hunt
Že vy jste tu hledali spíše Austina Powerse a další nešiky? Inu, jeden nemusí vypadat ošklivě a být neobratný, aby byl špatným agentem. Je například šokantní, že takový Ethan Hunt ze série Mission: Impossible strávil většinu dosavadní tetralogie bojováním proti své vlastní agentuře (!) IMF. Vrcholem absurdity a Huntovy neschopnosti je třetí film, kdy Hunt de facto zmaří obrovskou nadnárodní operaci, která měla osočit jistou blízkovýchodní zemi z terorismu. Jasně, IMF je zjevně morálně na dně a Hunt byl vždycky za klaďase. Divíme se ale, že někoho tak neloajálního IMF vůbec ještě zaměstnává...
Ethan Hunt v Mission: Impossible Zdroj: Paramount Pictures
Jack Ryan
Druhým pánem na holení je další idealista, Jack Ryan. Jeho filmy na motivy knih Toma Clancyho jsou označovány za ty realističtější špionážní thrillery – Ryan tráví hodiny a hodiny čtením reportů nebo detektivním zpovídáním svědků, jenom aby se objevil ve správný čas na správné místě a poněkud upoceně vyřídil několik málo padouchů, nikoliv šílenou armádu. Nic to ale nemění na faktu, že i Ryan ošklivě často maří, nebo dokonce přímo demaskuje operace své vlastní vlády a CIA. Podobně jako Ethan Hunt tak i Jack Ryan třeba vyzradí existenci tajné operace v Kolumbii (Jasné nebezpečí), popřípadě svými akcemi hazarduje s jadernou válkou (Hon na ponorku). Za něco podobného jdou ale špioni v reálu agentu sedět, popřípadě emigrují do Ruska, filutové!
Jack Ryan v Jasném nebezpečí Zdroj: Paramount Pictures
Jason Bourne
Nicméně asi nejpošramocenější pověst z celé trojice anti-zaměstnanců špionážní fikce má Jason Bourne. Nejenže si na triko oproti Huntovi a Ryanovi nemůže připsat žádné kladné mise, ale do celého programu na tvorbu elitních zabijáků se vlastně původně upsal dobrovolně. Po výmazu hlavy a ztrátě paměti si to však rozmyslel, a nepřestal, dokud své někdejší nadřízené neposlal do kytek. Opět sice platí, že CIA je v Bournově světě (zajisté v kontrastu s reálnou CIA) prohnilá do morku kostí. Bournovi to ale dříve vůbec nevadilo! Jak navíc ukazuje čtvrtý díl, svou cestou pomsty vlastně ničeho nedosáhl – krom smrti dalších spoluagentů, které se organizace po provalení rozhodla zlikvidovat. Zkrátka dobrá práce, Jasone. Výborně se nám s tebou spolupracovalo!
Jason Bourne v Bourneově ultimátu Zdroj: Universal pictures
Jak nápomocný je prostému lidu Jack Bauer z 24 hodin? To se dozvíte už v pátek ve 20.15 na Prima COOL!
(lol)