1. září 2015 15:44

4 nápadné podobnosti mezi Teorií velkého třesku a Přáteli

Všimli jste si těchto detailů?

I když mají oba seriály notně odlišnou atmosféru i dějiště, Teorie velkého třesku a Přátelé se stále řadí do kategorie amerických sitcomů. Ruku v ruce s tím jde i opisování podobných mechanismů v rámci pravidel žánru. Mnohé podobnosti, jako přítomnost šestice hlavních postav, záliba jedné z nich ve svém "místečku" na gauči/křesle nebo příchod protivné náhradní přítelkyně (Emily vs. Priya) jako náhražky za ženskou hlavní postavu, se dají vysvětlit jednoduše náhodou nebo opisováním univerzálních pomůcek při psaní příběhu. Pak jsou tu však takové shody, které už působí podezřele. Vybrali jsme čtyři z nich.

4) Vše začíná přistěhováním blondýny, která poblázní geeka

Přátelé slavně začínají situací, kdy se Rachel oděná do svatebních šatů nastěhuje k Monice a vnese tak do života zbytku hlavních postav nové, nečekané turbulence. Rychle se navíc ukázalo, že Ross – hlavní nerd zdeprimovaný svým neúspěšným milostným životem – chová k Rachel velmi vřelé city...

Není těžké vytušit podobnost s přistěhováním Penny, které zamíchá životem zvláště v případě Leonarda. Tím však podobnost nekončí!

3) Opilá svatba ve Vegas

Jednou z nejznámějších scén, opět především kvůli vývoji vztahu mezi Rossem a Rachel, je přelom speciálního dvojdílu odehrávajícího se v Las Vegas. Jeho konec, kdy se Ross a Rachel v městě hříchu v opilosti oddají, svého času srazil čelist nám všem tak mocně, až nám vypadl dudlík...

Ačkoliv se opilecké momentky našim klukům v Teorii velkého třesku obvykle vyhýbají, Penny je z jiného těsta. Díl 7. řady tak odhalil, že i ona se ke svému zděšení ve Vegas kdysi vdala za svého expřítele. Proč to působí podezřele? Tak zaprvé, story o nějaké svatbě ve Vegas byla nafilmována tolikrát, že je překvapivé, že něco takového scenáristé vůbec znovu využili. A zadruhé, story o nějaké svatbě ve Vegas byla nafilmována tolikrát, že je překvapivé, že o jejích principech postava Penny nic nevěděla...

2) Tlustá, ale diváky nezpozorovaná postava

Dalším nápadně specifickým detailem, v němž si jsou oba seriály podobné, je přítomnost nepříliš jasně viděné externí postavy trpící nadváhou. V případě Přátel nahatého tlusťocha, v případě Teorie velkého třesku samozřejmě paní Wolowitzové.

Neviděné seriálové postavy mají samozřejmě dlouhou tradici – každý si asi pamatuje na Wilsona z Kutila Tima. V případě TBBT a Přátel ale přece jen sdílejí společné téma. Tentokrát však Teorie velkého třesku vyhrává, protože z paní Wolowitzové navzdory (nebo snad kvůli?) její neviděnosti ukovala doslova hmatatelnou postavu, nikoliv jen gag.

1) Vše končí lovestory blondýny a geeka

Ačkoliv ještě není jasné, jak Teorie velkého třesku skončí, už teď je evidentní, že srdcem celého seriálu je vztah Leonarda a Penny (a šílenství Sheldona). Stejně jako si Ross a Rachel prošli rozchodem a na konci seriálu se po nekonečných, nekonečných peripetiích opětovně dali dohromady, přežili podobnou anabázi i hrdličky z Teorie velkého třesku.

Poslední díl TBBT nemusí končit horečnatým setkáním blondýny a geeka na letišti jako v případě Přátel. Notně podobnou ústřední romanci mezi atraktivní, selským rozumem chytrou blondýnou a společensky neobratným nerdem, však dozajista v nějakém okamžiku využije i on!

Napadají vás další styčné body, nebo jsou si podle vás oba seriály podobné jako oheň a voda?

Teorie velkého třesku na COOLu začíná od první série. Sledujte ji od pondělí do čtvrtka ve 21.25!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný