Pusťte si první ochutnávku z filmu Vybíjená! Krainová, Suchánek, Genzer a další hvězdy pohromadě!
Režisér Petr Nikolaev se vrátil ke komediálnímu žánru a opět k jednomu z bestsellerů Michala Viewegha. V průběhu srpna a září 2014 natáčel novou českou komedii VYBÍJENÁ podle Vieweghovy stejnojmenné knihy.
Na poli celovečerního hraného filmu Petr Nikolaev v roce 1997 debutoval právě úspěšnou adaptací literárního bestselleru Michala Viewegha Báječná léta pod psa.
„Už poprvé s Báječnými lety pod psa to byla vítaná příležitost se podívat na minulost s odstupem a humorem,“ vzpomíná režisér a dodává: „V tom se současné setkání s látkou Michala Viewegha neliší. Poslední filmy, které jsem dělal, byly dost vážné, a tak jsem se na natáčení komedie těšil a doufám, že i diváci v kině se zasmějí!“ Autorem scénáře je Miroslav Oščatka, který s režisérem spolupracoval již na jeho předchozím krimidramatu Příběh kmotra a dokudramatu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů.
Román Vybíjená vydal jeden z nejčtenějších domácích autorů současnosti v roce 2004. Kniha i právě natáčený film jsou groteskou o přátelství, osudových láskách, kráse a ošklivosti, alkoholu a hledání lidského štěstí. V několika časových rovinách vypráví příběh spolužáků, kteří spolu prožívají různé životní etapy.
Ocitáme se na abiturientském srazu gymnázia. Zdánlivě banální situace dává prostor nejen pro sentimentální vzpomínky, ale především k bilanci nenaplněných tužeb i uskutečněných snů a prožitého života. V centru příběhu se jsou tři kamarádi – Jeff, Skippy a Tom, které životní peripetie neustále vracejí do společného bydliště – staromládeneckého doupěte, které se pro ně stává útočištěm podle toho, jak získávají či ztrácejí životní partnerky. Jejich protipólem jsou dvě ženské hrdinky – třídní kráska Eva, která se stane postupně objektem lásky všech spolužáků, a ošklivka Hujerová, které schopnost sebeironického nadhledu dává nejen šanci přežít ve světě krásných, ale najít i vlastní cestu ke štěstí.
V úloze tří kamarádů se objevuje úspěšné trio z kultovního televizního seriálu Partička – Michal Suchánek, Richard Genzer a Ondřej Sokol. „Klíčové bylo, kdo ztvární členy tříčlenné mužské party,“ odhaluje zákulisí obsazení Petr Nikolaev. „S návrhem, že by to měla být ´partička´ Genzer–Suchánek–Sokol přišel producent Rudolf Biermann a mně se ten nápad líbil. Je to jako by to Michal napsal pro ně.“
V úloze krásky Evy se ve dvou časových rovinách vystřídají dvě známé české modelky – Simona Krainová a Linda Bartošová. Pro Simonu Krainovou role Evy znamená po delší odmlce návrat před filmovou kameru a také opětovné setkání Lukášem Vaculíkem, s nímž natočila populární film Kamarád do deště II. Lukáš Vaculík si ve Vybíjené zahraje profesora, který Evě významným způsobem vstoupí do života. Glosátorku života Hujerovou vytvoří Simona Babčáková, která stejně jako všechny další hlavní postavy má své mladší já. Mladou Hujerovou hraje Johana Vašková, trio kamarádů ve studentských letech vytvořili Michal Šášinka (Skippy), Václav Matějovský (Jeff) a Jakub Burýšek (Tom).
Přehrajte si rozhovor s producentem filmu Rudolfem Biermannem, který byl nedávno hostem pořadu TGM: Talkshow Geňi a Míši:
Filmy podle literární předlohy Michala Viewegha patří k nejúspěšnějším titulům posledních dvou desetiletí. Divácky nejnavštěvovanější adaptací Vieweghovy knihy jsou Účastníci zájezdu (r. J. Vejdělek, 834 708 div.), dále pak Román pro muže (r. T. Bařina, 584 425 div.), Román pro ženy (r. F. Renč, 584 382 div.) a Nestyda (r. J. Hřebejk, 582 369 div.). Pod všemi je jako producent podepsán Rudolf Biermann. Režisér Petr Nikolaev přiznává, že případnou svázanost úspěchy ostatních filmů, včetně svých Báječných let pod psa, si nepřipouští. A téma Vybíjené mu je blízké i z jiného důvodu. „Můj absolventský film z FAMU se jmenuje ´Večer dospělosti´ a jeho první část se odehrává na maturitním večírku. Další dvě části pak tvoří setkání maturantů po pětadvaceti a padesáti letech. To téma mně asi bylo souzeno,“ říká Petr Nikolaev.
Film, který vznikl v koprodukci s televizí Prima, se natáčel především v Říčanech a lokacích na Sedlčansku. Místem setkání maturantů po pětadvaceti letech se stala lokalita letního tábora v Častoboři, místo, které si v sobě nese ducha dřívějších nenáročných letních rekreací u Vltavy. „Myslím, že se nám podařilo najít na Sedlčansku krásné lokality, které byly pro náš film ideální a zároveň nebylo nutné je příliš upravovat,“ říká režisér.