14. dubna 2020 15:28

Sledování mobilů kvůli koronaviru je tady. Nemělo by však narušit naše soukromí

Sledování se stane součástí iPhonů i telefonů s Androidem.

Dvě největší technologické společnosti Apple a Google oznámily, že do telefonů s jejich operačním systémem vytvářejí platformu, která umožní sledovat, zda se majitelé mobilu nemohli setkat s někým, kdo je mohl nakazit koronavirem. Přestože slibují, že bude chráněno soukromí lidí, vzbuzuje jejich krok vážné pochybnosti. Měl by?

"Je to zajímavé, ale mnoho lidí se bojí narušení jejich svobod a soukromí. Musíme to prověřit, důrazně prověřit," vyjádřil se k iniciativě Applu a Googlu americký prezident Donald Trump. Základní parametry systému už jsou přitom známé.

Jak to funguje?

Varovný systém pro iOS i Android se automaticky nabídne ke stažení, měl by být hotový nejpozději do půlky května. Nebude přitom součástí aktualizace celého operačního systému, ale vše půjde přes Apple Store a Google Play, aby byl hned k dispozici.

Bude tedy nějak sledována poloha telefonu pomocí GPS? Kdepak, vše stojí na použití Bluetooth v nízkoenergetickém režimu. Telefon bude v pravidelném intervalu vysílat do svého okolí signál, kterým najde další telefony, které budou mít rovněž zapnutý tento systém.

Když vyhodnotí, že jste byli alespoň chvíli v dosahu dalšího telefonu – nepočítá se tedy, když kolem vás někdo jen projde – uloží ho do databáze. Pokud pak kdokoli, s kým jste se takto potkali, zadá do systému, že byl pozitivně testován, budete automaticky varováni, že jste se setkali s rizikovou osobou. Stejně tak budou varováni ostatní, pokud zadáte, že máte potvrzenou nákazu.

Dobrovolná účast, anonymní data

Google i Apple momentálně systém ladí, aby byl co nejpřesnější a měl správnou míru citlivosti – nevytvářel falešné poplachy, ale zároveň dokázal zachytit rizikové kontakty. Samozřejmě pouze z křížení Bluetooth signálu nelze nikdy dost přesně určit povahu kontaktu dvou osob.

Firmy slibují, že data budou zcela anonymizovaná, protože každý telefon pravidelně generuje nový šifrovaný kód, takže identitu uživatelů nebude znát ani Google či Apple. Aktivace systému bude dobrovolná, stejně jako odeslání dat.

Česká varianta se jmenuje eRouška

Na stejném principu už v Česku spustilo ministerstvo zdravotnictví aplikaci eRouška, kterou lze stáhnout pro Android v Google Play a brzy taky pro iOS, tedy iPhony.

Stačí ji spustit, když jdete kamkoli mimo domov a nechat ji běžet na pozadí. Jelikož nepoužívá GPS, příliš nezatěžuje baterii telefonu. Ze všech nástrojů chytré karantény chrání eRouška nejvíce soukromí, jak je jednoduše vysvětleno na jejích stránkách. Jelikož je k dispozici i zdrojový kód, může si kdokoli ověřit, jak se přesně chová a jaká data skrze ni proudí.

Čím více uživatelů, tím větší účinnost

V případě eRoušky i chystaných integrovaných řešení od Googlu a Applu nejvíce záleží na tom, aby je používalo co nejvíce lidí, protože jen tak mohou být účinné. V tomto ohledu má větší šanci celosvětové řešení, které se samo nabídne v mobilu.

Jelikož Google i Apple nabízejí, že poskytnou svou platformu i dalším vývojářům, bylo by ideální, aby ho do sebe integrovala i česká eRouška, aby se uživatelé netříštili mezi více aplikací – a hlavně, aby mohla fungovat mezinárodně. Tedy pokud nás vůbec v dohledné době čeká otevření hranic a cestování do zahraničí...

Máte už v mobilu nějaký nástroj chytré karantény?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický