Samsung byl chycen při podvodu u nového špičkového mobilu. Co způsobilo takové pozdvižení?
Nové telefony od Samsungu opět otevřely otázku, kde vlastně v éře umělé inteligence hledat starou dobrou realitu.
Foťák nového vlajkového modelu Samsung Galaxy S23 Ultra fotí až podezřele dobré fotky Měsíce s extrémním zoomem. Nový virální pokus ukázal, že ve skutečnosti tak úplně nefotí, ale celou scénu si vlastně pomocí umělé inteligence „domyslí“. Případ vyvolal nové kolo debaty o komputačním trendu v mobilní fotografii. Nedošel už příliš daleko?
Kauza v mnohém připomíná tři roky starý a hojně diskutovaný případ telefonu Huawei P30 Pro. Ten když rozeznal v hledáčku Měsíc, v podstatě nahradil po vyfocení nepříliš kvalitní fotku jedním z předpřipravených, ostrých a prokreslených snímků Měsíce. Samsung tento fake dotáhl o krok dál – když rozezná Měsíc, uměle mu přidá rozlišení a detaily s použitím AI modelu, který byl vycvičen na tisících podobných fotek na internetu.
Díky použití neurálních sítí může Měsíc pořízený Samsungem reflektovat třeba i různé fáze Luny nebo odlišný odstín na obloze, ale přitom nabídnout detaily, které na fotce původně nebyly. Výhodu mu v tomto případě dává skutečnost, že je náš kosmický souputník přikloněn k Zemi stále stejnou stranou, takže jeho podoba zůstává stejná.
Je tato metoda dokonalá? Ne tak úplně, což ukázal právě zmíněný pokus zveřejněný na Redditu. V něm byla totiž použita hodně nekvalitní a rozmazaná fotka Měsíce zobrazená na monitoru, která pak byla vyfocena z dálky právě Samsungem Galaxy S23 Ultra. Výsledný snímek z telefonu měl daleko více detailů než fotka na monitoru. Že nejde o oblohu však telefon neřešil, zaměřil se totiž jen na objekt domnělého Měsíce. Následné pokusy alespoň ukázaly, že třeba míčkem nebo dalšími podobnými předměty se oklamat nedal, nerozeznal na nich totiž ani náznak měsíčního povrchu.
Není tajemstvím, že si současné mobily při focení pomáhají spoustou komputačních metod, pomocí nichž dělají oblohu modřejší, trávu zelenější a pomocí chytrého HDR dosáhnou toho, aby žádné části snímku nebyly příliš tmavé nebo naopak přeexponované.
Že výsledný snímek neodpovídá realitě a vlastně kompenzuje vlastní optická omezení nebo nezkušenost fotografa? V případě mobilů zaměřených na co nejjednodušší focení instantně použitelných snímků se to aktuálně bere spíše jako výhoda.
Samsung už se k případu vyjádřil. Jde podle něj o dlouho používanou metodu obecně nazývanou jako Scene Optimizer, která je v případě nového modelu použita s vyšší účinností. Zda už není účinná až příliš a nevytváří spíše paralelní realitu, je otázka, která se bude ještě jistě mnohokrát vracet, a to nejen v případě mobilů od Samsungu.
Zdroj: The Verge