20. května 2019 13:48

Blíží se konec Huawei? Google mu stopnul Android a všechny jeho aplikace. Co to znamená?

Mobilní telefony a další elektronika od Huawei stojí na západních trzích před velkou propastí. Může ji vůbec přeskočit?

Tak ostrý zvrat snad nikdo nečekal. Huawei se stal nedávno druhou světově nejprodávanější značkou mobilních telefonů a brousil si zuby na první Samsung. Jenže teď se bude muset vyrovnat s obrovskou ztrátou. Google mu zablokuje licenci k používání Androidu a všech svých služeb.

Huawei sice nedále může využívat open-source jádro Androidu, ale nebude moci nabízet služby obchodu Google Play se všemi aplikacemi, které nabízí, včetně pravidelných aktualizací.

Prakticky bude odříznut od celého ekosystému, jediná možnost instalace androidích aplikací bude neoficiální cestou; a to jen těch, co nejsou přímo od Googlu. Bez služeb jako vyhledávání Google, YouTube, Gmail, Google Maps, Facebook nebo Instagram, budou telefony Huawei pro západního zákazníka nezajímavé.

Konec licence Android se vztahuje na všechny nadcházející modely značek Huawei a Honor. Pokud již tedy nějaký takový telefon či tablet vlastníte, omezení se vás netýká. Těžko se však dočkáte jakékoli aktualizace samotného Androidu, což může omezit i navazující updaty aplikací.

Jelikož Huawei tušil, že se k nečemu takovému schyluje, jistě je již v pokročilé fázi vývoje vlastního operačního systému bez služeb od Googlu. Primárně bude jistě určen pro čínské aplikace, jakými jsou WeChat, Weibo nebo Youku Tudou. Ale jak bude vypadat jeho "západní" varianta?

Mimochodem Čína už služby Googlu dlouhodobě blokuje, protože firma odmítá přistoupit na cenzuru a další podmínky diktované tamní vládou.

K embargu firmy Huawei, které vyvolalo připsání firmy na blacklist americkou vládou, se přidal i největší výrobce procesorů Intel. Huawei si sice mobilní čipy vyrábí sám, ale jeho notebooky se bez CPU od Intelu neobejdou. Firma se sice součástkami zásobila předem, ale k novým a výkonnějším čipům už se do budoucna nedostane.

Spolupráci s Huawei ukončily další velké technologické firmy Qualcomm, Broadcom, Xilinx nebo německý Infeon. Blokáda by se měla týkat i dalších firem jako Microsoft (zákaz používání Windows na zařízeních Huawei), AMD a všech s oficiálním sídlem na území USA. Ty se však ještě oficiálně nevyjádřily a je otázkou, zda nevyužijí nějaké kličky v pravidlech.

Podobný osud jako Huawei hrozí nejvíce značce ZTE. Ale i další čínstí giganti jako Lenovo, Xiaomi, Acer nebo Oppo jsou v hledáčku. Podobné embargo se logicky promítne do celého světa, jelikož služby a software od Googlu a Microsoftu či procesory od Intelu se používají globálně.

Přežije Huawei na západních trzích? A bude embargo následovat i pro další čínské firmy?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický