21. května 2019 12:50

Může Huawei přežít ztrátu Androidu a velkou americkou blokádu?

Ze dne na den přišel druhý největší prodejce mobilních telefonů o své největší partnery.

Huawei se ocitl na blacklistu americké vlády, což znamená, že s ním nesmějí obchodovat firmy se sídlem v USA. Mezi prvními se k opatření postavil Google, který ukončil licenci Android pro Huawei. Kromě toho přijde čínská značka o součástky firem jako Intel, Qualcomm a mnoha dalších. Může to vůbec přežít?

Na mezinárodním trhu jsou tímto opatřením telefony Huawei a Honor v podstatě neprodejné. Nebudou moci využívat kořenové služby Googlu – vyhledávání, YouTube, Google Mapy či Gmail. Už vydaných telefonů se blokáda netýká, ale Google prohlásil, že budou dostávat aktualizace systému pouze po omezenou dobu.

Telefony Huawei už v domovské Číně v podstatě fungují bez služeb Google, protože čínská vláda ho tam blokuje. Huawei tam však stále využívá Android, akorát na něj nalepil vlastní obchod s aplikacemi a službami schválenými vládou.

Přestože může teoreticky dál využívat open-source jádro Androidu, tak přijde o jeho nejnovější funkce i aktualizace, protože ty dává Google pouze do licencované verze. V dynamicky rozvíjejícím mobilním trhu si to Huawei nemůže dovolit.

Není žádným tajemstvím, že už pracuje na vlastní verzi systému pro své telefony a tablety. Ale je vůbec reálné, aby tak rychle vybudoval konkurenceschopný ekosystém? A bude ho schopný naplnit žádanými aplikacemi?

Huawei je obří firma, která má například velký náskok v technologiích 5G, takže její existence není ohrožena. Každopádně americkou blokádou končí její sny o globální dominanci na poli mobilních telefonů i počítačů. Třeba připravovaný skládací telefon Huawei Mate X americká blokáda na mezinárodním trhu pohřbila.

Telefony Huawei jsou sice vybaveny procesory vlastní produkce Kirin, ale jejich výrobu ohrozí i blokáda od amerických výrobců čipů, jelikož jejich technologie také v telefonech využívá. Huawei se zásoboval součástkami a měly by mu vystačit až na rok dopředu, jenže co pak? Firma bude muset rychle hledat řešení. Na situaci může vydělat Samsung a další asijští dodavatelé, i ti však ve svých modulech často také využívají amerických komponent.

Fatální je blokáda taky pro notebooky značky Huawei. Desktopové čipy i grafické karty jsou všechny od amerických firem, stejně jako Windows od Microsoftu. Intel už se k blokádě aktivně přidal, Microsoft stále nepřišel s oficiálním stanoviskem.

Jedná se o zářný příklad obchodní války mezi Čínou a USA, uprostřed které se souběhem různých kauz a okolností ocitl právě Huawei. Bude zajímavé sledovat, kam až tato válka dojde a jaké může mít další následky.

Myslíte, že Huawei dokáže na mezinárodním trhu přežít americkou blokádu?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický