Facebook platí nezletilým za to, že může neomezeně špehovat jejich telefon. Jak je to možné?
Facebook opět balancuje na hraně. Tentokrát jsou ve hře děti i porušování pravidel společnosti Apple.
Není divu, že sám šéf Facebooku Mark Zuckerberg v minulosti prohlásil, jak je soukromí překonaná věc. Právě největší sociální síť totiž potřebuje znát co nejvíce dat o svých uživatelích, poskytuje totiž tyto informace svým inzerentům, aby mohli co nejlépe cílit svou reklamu. Sama tak navíc získává údaje, aby mohla být ve vývoji svých produktů o krok před konkurencí.
Nedávno Facebook spustil na iOS i Androidu aplikaci Project Atlas, za jejíž používání uživatelům dokonce platí 20 dolarů měsíčně plus speciální prémie. Co za ně chce? V podstatě si kupuje kompletní přístup do digitálního soukromí, tedy pokud splňujete podmínky vstupu, jakými je třeba věk 13 až 35 let a účast v beta testovací službách jako Applause nebo uTest.
Tady je výtažek z podmínek, které při vstupu uvádí Applause:
"Instalací tohoto softwaru udělujete našemu klientovi souhlas sbírat data o tom, jak používáte internet a jak používáte různé funkce v aplikacích, které máte nainstalované... Umožníte klientovi vidět, jaké máte nainstaované aplikace, jak a kdy je používáte i jaká data skrze ně proudí, stejně jako s jakými lidmi jste v kontaktu a pomocí kterých aplikací."
Facebook hid its identity but had intermediaries like uTest advertise to teens on Snapchat & Instagram that they could earn money via "social media research" aka selling their privacy. 3/ pic.twitter.com/9ohODeYXxM
— Josh Constine (@JoshConstine) January 29, 2019
V kostce z toho vyplývá, že dáváte přistup i do soukromých zpráv, vyhledávání, e-mailů, historie pohybu na internetu nebo informací o vaší poloze. V případě neplnoletých je nutný souhlas rodičů a v podmínkách se uvádí, že za účast dětí budou rodiče speciálně kompenzováni.
Jednou z podmínek studie bylo třeba taky, že uživatelé pořizovali screenshoty svých uskutečněných nákupů na Amazonu. Největší podezření však vzbudlilo, že verze pro iOS obešla testování firmy Apple a lidé si musí aplikaci stahovat přímo z platformy Facebook Research, která slouží primárně pro firemní účely Facebooku.
Server Tech Crunch navíc zjistil, že aplikace posílá data skrze VPN do adresy navázené na firmu Onavo, s kterou Facebook oficiálně loni v srpnu ukončil spolupráci, protože porušovala pravidla, která má Apple pro sběr dat o svých uživatelích.
Kauza nabírá rychlý spád a Facebook už stáhnul z oběhu verzi pro iOS, zřejmě v obavě z reakce Applu a veřejnosti. Verze pro Android však stále běží.
Co říkáte na aktuální kauzu Facebooku?