Stačí jedna chyba a FaceApp vám nakazí mobil. Na co byste si měli dát pozor?
Populární aplikace má zlobivého bratříčka.
Aplikace FaceApp se veze na vlně popularity, což s sebou přináší taky odvrácené stránky. Před několika dny se hojně řešilo, co se vlastně děje s fotografiemi, které do aplikace uživatelé nahrávají, aby mohli vidět sebe nebo někoho známého o pěkných pár let starších.
Jenže vzniká ještě jiné nebezpečí – falešné aplikace, které se snaží různými triky vydávat právě za FaceApp. Odborníci z firmy Kaspersky identifikovali jednu takovou, která je na první pohled od té oficiální prakticky nerozpoznatelná, ale při jejím instalování nakazíte svůj telefon aplikací typu MobiDash, co váš telefon zaplaví nevyžádanou reklamou.
Po jejím nainstalování se zobrazí falšené hlášení o chybě a pak se FaceApp naoko odstraní, jenže v telefonu zůstane nainstalovaný MobiDash, jehož se pak budete muset složitě zbavovat. Aplikace se umí různě modifikovat, má už skoro 800 různých mutací.
Harry Potter (Daniel Radclife) projetý skrze FaceApp
Jak se falešné verzi FaceApp vyhnout? Instalovat aplikaci pouze z oficiálních obchodů, v případě Androidu jde samozřejmě o Google Play, kde se administrátoři u populárních položek snaží hlídat, zda nevznikají různé falešné verze. Jednoduchým způsobem, jak se ujistit o pravosti aplikace, je taky pro jistotu zkontrolovat její popularitu a počet instalací.
Co se týče posílání fotografií skrze FaceApp, řešilo se hojně, že data mohou putovat do Ruska, odkud aplikace pochází, a že podmínky používání nijak neomezují, jak tyto fotografie mohou být dále používány, respektive zneužívány.
Jenže to platí i pro velké sociální sítě a mnoho dalších populárních služeb, často třeba čínského původu. Žádná z analýz nezjistila, že by speciálně FaceApp bral z telefonu i fotografie, které sám uživatel nevybral, jde tedy spíše o jeho střídmé a rozumné používání – nekrmit ho větším množstvím osobních fotek a ideálně omezit jejich rozlišení, fotka se pak nedá zneužít třeba pro neplacené použití v marketingu.
Používáte FaceApp, nebo jste se mu vyhnuli třeba právě z obav o své soukromí?