Karetní online hry jsou zlatý důl: Které se staly fenoménem a kde se vyhrává nejvíc peněz?
Nevíme přesně proč, ale lidé karty prostě milují.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se v lidském druhu bere taková fascinace hracími kartami? Začíná to v raném školním věku kartičkami Jaromíra Jágra, pokračuje třeba sběratelským oflajnovým fenoménem Magic: The Gathering a o pár let desítek to skončí mariášem, ať už s kumpány v hospodě či s vnuky u rodinného stolu. Karty nás prostě přitahují.
Není už však tak snadné si odpovědět, proč nás vlastně tolik přitahuje hrát karty i na počítači. Vždyť technické možnosti přeci otevírají v tomhle ohledu dveře dokořán mnohem více, než aby jimi měly projít pouze veskrze statické a do určité míry schematické virtuální karetní hry. Přesto je milujeme. Které se staly legendou?
3. místo: Magic: The Gathering
Magiky již podle všeho vždy zůstanou hlavně oflajnovou zábavou a podle nás je tomu tak dobře. Faktem ale je, že i Magic: The Gathering Online si našel mnoho fanoušků a pro vydavatele kartiček a držitele práv k nim se dnes jedná o zásadní část celého businessu. Snad každý hráč Magiků tuhle on-line odnož již vyzkoušel, někteří na ní dnes dokonce začínají. Za vítězství v profi turnaji získáte zhruba 40 tisíc dolarů.
2. místo: Hearthstone: Heroes of Warcraft
Úplně jiný příběh. Totální úspěch. Blizzard Enterteinment se v roce 2014 vrhli možná trochu překvapivě na pole onlajn sběratelské hry s trochu netradičním game-play systémem, který se však stal okamžitě hitem. Hra má údajně již více než 40 milionů registrovaných hráčských účtů, což je úctyhodné číslo i po odečtení neaktivních hráčů. Každoročně se konají desítky dobře placených turnajů. Vítěz světového poháru si přijde na 100 tisíc dolarů.
1. místo: Poker
Klasická oflajnová karetní hra zažila před lety neskutečnou online renezanci a i když v mnoha státech bojuje s urputnou snahou místních regulátorů a legislativců, je nutné pokeru přiznat globální triumf. Vydělávají se v něm navíc stále řádově nesrovnatelně vyšší peníze než v klasickém progamingu. Nezařadit ho na první místo by byl alibismus. V pokeru se celosvětově točí miliardy dolarů. Vítěz nejlépe placených turnajů, jejichž finále se samozřejmě hraje klasicky offline, si přijde na miliony dolarů. Rekordní World Series of Poker se konalo v roce 2006. Americký vítěz Jamie Gold si přišel na astronomických 12 milionů dolarů.
Zcela úmyslně jsme vynechali možná nejhranější karetní hru světa – klasický solitaire ve Windows. Upřímně, myslíme si, že šlo vždy spíše o znouzectnost. Hrál a hraje se tam, kde by člověku nezbývalo než koukat do stropu. Souhlasíte?
Ondřej Najman eSuba.eu